İstanbulkart Mobil ile Toplu Taşıma Ödemesi Nasıl Yapılır?

Fiziksel kart ile aynı işlevi gören İstanbulkart Mobil’in sunduğu QR kodla ödeme özelliği; otobüsler, metrolar, metrobüsler, deniz ulaşımından sonra Marmaray’da da kullanılabilir oldu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
İstanbulkart Mobil ile Toplu Taşıma Ödemesi Nasıl Yapılır?

İstanbulkart Mobil uygulaması ile birlikte İstanbul’da şehir içi toplu ulaşımda fiziksel kart kullanma zorunluluğu kalktı, İstanbullular, telefonlarından QR kod okutarak ödeme yapabilecek.

İstanbul‘da toplu ulaşımda kullanılmak üzere İstanbulkart Mobil uygulaması geliştirildi. İstanbulkart Mobil, ulaşımın yanı sıra market, müze, online alışveriş, taksi, kafe-restoran, akaryakıt istasyonları gibi pek çok alanda ödeme aracı olarak kullanılabilecek. Kullanıcılar, ulaşım ödemelerini cep telefonundaki uygulama üzerinden QR kod kullanarak yapacak.

Cep Telefonu ile Toplu Taşıma ödemesi

IOS, Android ve diğer işletim sistemlerinde kullanılabilen İstanbulkart Mobil’de indirim hakları saklı tutulacak. Ayrıca, IOS işletim sisteminde TL ve abonman talimatı tanımlama işlemleri, yalnızca İstanbulkart’ı mobil cihaza okutarak yapılabilecek.

Uygulamadan, çevrimdışı QR kodla ödeme işlemi, TL ve abonman yükleme talimatı verme, vizeleme, HES kodu eşleştirme, ödeme ve yükleme noktalarını görüntüleyebilme gibi işlemler de kullanılabilecek.

“Herkes ücretsiz olarak ulaşabilecek”

İstanbulkart Mobil’in İstanbul halkının hizmet alması hususunda çok kıymetli bir teknolojik ürün olduğunu söyleyen BELBİM AŞ Genel Müdürü Nihat Narin, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

--------------------------------------

“Ulaşım ödemelerini uçtan uca dijitalleştiren İstanbulkart Mobil’e dileyen herkes ücretsiz olarak erişebilecek ve güvenle kullanabilecek. İstanbulkart Mobil’i vatandaş odaklı bir mobil uygulama olarak hayata geçirdik. Ara yüzünü daha kullanıcı dostu bir tasarımla yenilerken fonksiyonelliğini artırdık. Dijital kart özelliği sayesinde kullanıcılarımız ulaşım ödemelerini QR kod kullanarak kolayca yapabilir hale geldi.

Üstelik QR kodla ödeme özelliğiyle tüm indirim haklarını saklı tutarak aktarmaları ve mesafe bazlı ücretlendirmeleri hesaplayan dünyanın ilk mobil ulaşım uygulaması oldu. IOS işletim sisteminde de aktif hale gelen NFC özelliğiyle TL yükleme ve abonman talimatlarını yalnızca İstanbulkartlarımızı telefonumuzun arkasına dokundurarak tanımlayabiliyoruz.”

İstanbul Kayaşehir ve Başakşehir ilçemizdeki gelişmeleri paylaşıyoruz. Toki, Emlak Konut ve Kiptaş haberleri, konut satışları ve kentsel dönüşüm çalışmalarından kayasehiristanbul.net sitemizden haberdar olabilirsiniz.

Istanbul kartsız otobüse nasıl binilir?

İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden dijital kartınızı oluşturun ve içerisine yükleme yapın. Ardından “QR ile ödeme” seçeneğini kullanarak toplu taşımaları kullanabilirsiniz. İstanbul’un artık her ulaşım hizmetinde QR kod ile ödeme yapılabiliyor. Bunlara, metro, metrobüs, vapur, Marmaray ve otobüslerde dahil.

Telefondan akbil nasıl kullanılır?

İstanbulkart Mobil’i indir, QR kodunu oluştur, turnike. veya validatörün kamerasına 10 cm uzaklıktan tut ve. ödemeni yap!

YORUM YAP