Google depremi nasıl bildi? Önceden depremi bilmek mümkün mü?

Bu bildirimde depremin şiddetine göre bir sarsıntı beklendiğini ve depremin meydana geldiği bölgenin bilgileri yer alıyor. Ama öncelikle bir Android telefona sahip olmak gerekiyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Google depremi nasıl bildi? Önceden depremi bilmek mümkün mü?

Bursa’nın Mudanya açıklarında meydana gelen 5.1 ve 4.5 büyüklüğündeki depremlerden 1 dakika önce Google, Android cihazlara bir uyarı bildirimi gönderdi. Peki önceden Google depremi nasıl bildi?

Bu bildirimde depremin şiddetine göre bir sarsıntı beklendiğini ve depremin meydana geldiği bölgenin bilgileri yer alıyor.

Google depremin olacağını nasıl bildi?

Android Deprem Uyarı Sistemi, kullanıcılar depremin merkezine ne kadar uzaklıktaysa o kadar erken gönderiliyor.

Bugün Bursa merkezli gerçekleşen depremin bildirimini merkeze en yakın kullanıcılar sallantı başladıktan sonra alırken, çevre illerde bulunan kullanıcılar ise uzaklıktan dolayı deprem başlamadan önce daha erken aldı.

Kısacası Android Deprem Uyarı Sistemi’nden bildirim alan kullanıcılar deprem merkezine ne kadar uzaklıktaysa daha kısa sürede bildirim alabiliyor.

Bu sistemin çalışması için Android kullanıcılarının “Deprem uyarıları” özelliğini seçerek hassas konumlama özelliğini aktif etmesi gerekiyor.

Andorid Telefonda Deprem Uyarılarını Etkinleştirme

Telefonunuzun Ayarlar kısmına girdiğinizde Konum ve Konum Hizmetleri sekmelerini takip edin. Ardından “Deprem Uyarıları” seçeneğine tıkladığınızda, “Deprem Uyarıları”nı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir anahtar düğmesi göreceksiniz.

--------------------------------------

Google deprem uyarısı ne demek?

Google altyapısı ile oluşturulan deprem uyarı sistemi dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı ileten bir yazılımdır. Kullanıcılara deprem anında zaman kazandırmak için tasarlanan sistem Android ve iOS telefonlarda ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor.

Google deprem uyarısı sistemi nasıl çalışır?

İvme ölçer kullanımı: Akıllı telefonlarda bulunan ivme ölçer hareketi algılanabilen bir sensördür. Google’ın bu sistemi, sensörü kullanarak yeryüzünde gerçekleşen ani hareketleri algılar.

Google depremi nasıl bildi

Google depremi nasıl bildi?

Veri toplama ve analiz: Kullanıcılardan gelen veriler, büyük bir veri tabanında toplanır. Eğer birçok cihazda aynı anda benzer hareket algılanırsa bu bir deprem işaretidir. Sistem bu verileri hızla analiz eder.

Uyarı gönderimi: Eğer sistem, belirli bir bölgede bir deprem olduğunu tespit ederse, bu bölgedeki kullanıcılara hızla uyarı gönderir. Bu uyarı, kullanıcılara saniyelerle ölçülen ekstra bir süre kazandırarak onların güvende olmasına olanak sağlar.

YORUM YAP