Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Kombi bakımlarında önce, sıcak su ve kalorifer yanma durumu kontrol edilir. · Ardından kombinin su sızdırmazlık durumu kontrol edilir.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışa girmeden yaptırılacak kombi bakımı sayesinde faturalarınızda tasarrufa gidebilirsiniz. Peki kombi temizliği yaparken nelere dikkat edilmeli? İşte merak edilen Kombi bakımı nasıl yapılır?

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kombi bakımlarının nasıl yapılacağı araştırılmaya başladı. Uzmanlar kombi bakımlarının yılda en az bir kez yapılmasını öneriyor.

Kombi bakımlarının periyodik bir şekilde yapılması hem cihazın ömrünü uzatıyor hem de yakıt tasarrufu sağlanmasına yardımcı oluyor.

Kombilerin sorunsuz bir şekilde ve verimli bir şekilde çalışması için kışa girmeden tüm bakımlarını biran önce yaptırmanızda fayda var. Bu sayede doğalgaz faturasının cebi yakmaması için hazırlık yapmış olacaksınız.

Uzmanlar yaptırılan kombi bakımlarının doğalgaz faturalarında % 5 ile % 15 arasında bir düşme sağlayacağını dile getiriyor.

Kombi bakımı nasıl yapılır?

– İlk olarak kombi sıcak su ve kalorifer yanma durumuna bakılır,

– Kombinin su sızdırmazlık durumu kontrol edilmelidir.

– Kombinin ön kapağı açılarak içinin tozlanma durumuna bakılır. Eğer fazla toz var ise bu tozlar temizlenir.

– Kombi içinde buşunan elektrik bağlantı noktaları kontrol edilmelidir.

– Kombinin baca fanı kontrol edilerek temizlenmelidir.

– Brülör temizliği yapılmalıdır

– Yanma haznesi kontrol edilerek temizlenir.

– Ateşleme iyonizasyon elektrodu kontrol edilmeli eğer sorun var ise temizlenmelidir.

– Üç yollu vana sökülerek temizlenmelidir.

– Kombinin gaz ayar kontrolü yapılır.

– Kombinin altında bulunan kalorifer filtresi çıkarılarak temizlenir.

--------------------------------------

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımında dikkat edilmesi gerekenler

– Çağırdığınız servis ekiplerinin yetki belgesi olup olmadığını sorun.

– Yetki belgesi bulunmayan ekiplere kombi bakımınızı yaptırmayın.

– Bakım sırasında neler yapılacağına dair servis elemanlarından bilgi alın. Kombi bakımı nasıl yapılır

Kombi Bakımında Neler temizlenir?

Yılda en az bir kez yapılması gereken kombi bakımında tesisattaki suyun radyatörlere ulaşma sıcaklığından doğal gaz emisyon filtrelerine ve su basıncına kadar pek çok şey kontrol edilir, incelenir. Bakım da ayrıca cihazın içerisinde bulunan toz ve kirin temizliği de yapılır.

Kombi bakımı kaç yılda bir yapılması gerekir?

Kombi üreticileri, bakım işlemlerinin yılda ortalama bir kez yapılmasını öneriyor. Kombi modellerine bakım yaptırmak için en ideal zaman ise sonbahar ayı olarak öne çıkıyor. Yaz boyunca sıcak su kullanımı haricinde kapalı kalan kombilerde, bu süreçte çeşitli tıkanmalar ve teknik arızalar meydana gelebiliyor.

Kombi bakımı kaç saat sürer?

Düzenli yaptırırsanız hem cihazınızın ömrünü uzatır hem de çevreyi ve bütçenizi korursunuz. Kombi bakımı cihazınızın durumuna göre değişmektedir. Ancak ortalama 45 – 60 dakika arasında sürecektir.

Kombi bakımı yaptırılmazsa ne olur?

Düzenli bakımları yapılmayan kombilerde, geleceğe yönelik sorunlar yaşamanız olasıdır. Ayrıca ürün garantinizi geçersiz kılabilirsiniz. Kombi bakımını yaptıranlar enerji tasarrufu elde ederek daha az fatura öderken, kombilerinin uzun ömürlü ve verimli olmasını da sağlar.

YORUM YAP