Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi Trabzon

Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi, Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik gelişimine katkıda bulan önemli bir eğitim ve öğrenme merkezidir.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi Trabzon

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi Trabzon Ortahisar’da açılışında yaptığı konuşmasında, Trabzon’da olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Mehmet Fatih Kacır, Özdemir Bayraktar’ı rahmetle anarak sözlerine şöyle devam etti:

“Kendisi ülkemizin kritik teknolojilerde, tam bağımsızlık idealine ulaşmasında öncü bir mühendis ve sanayici olarak, büyük bir görev ve sorumluluk yüklenmiştir. Bilgisi, birikimi, gayreti ve ortaya koyduğu mücadeleyle milli SİHA’larımız savunma sanayisinde paradigmaları alt üst eden bir atılımın önünü açmıştır.

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi

‘Yapılamaz’ denileni başarmış, gençlerimize, girişimcilerimize vazgeçmemeyi, hayallerinin peşinden koşmayı, bir fikrin bir milletin kaderini değiştirebileceğini göstermiştir. Bugün, ‘milli teknoloji hamlesi’ vizyonundan bahsediyorsak, kıymetli büyüğümüz merhum Özdemir Bayraktar amcaya çok şey borçluyuz. Rabb’im mekanını cennet eylesin. Daha nice Özdemir Bayraktar’lar yetiştirecek bilim merkezimiz vatanımıza, milletimize hayırlı, uğurlu olsun.”

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi

Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi, Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik gelişimine katkıda bulan önemli bir eğitim ve öğrenme merkezidir. Merkez, bilimin ve teknolojinin toplumun her kesimine ulaşmasını hedefler ve bu sayede Türk toplumunun bilimsel düşünceyi benimsemesini, bilimsel gelişmeleri takip etmesini ve milli teknoloji hamlesi ideolojisine destek vermesini amaçlar. Ancak sadece bununla sınırlı kalmaz, özellikle genç nesilleri hedef alarak Türk toplumunun teknoloji ve bilim alanlarındaki bilinç düzeyini yükseltmeyi, genç yetenekleri keşfetmeyi ve bu gençlerin bilim ve teknolojiye ilgi duymasına ve bu alanlarda lider olmasına olanak tanımak amacıyla faaliyet gösterir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ve Doğu Karadeniz Kalkınma ajansı iş birliği ile kurulan bu bilim merkezi, ziyaretçilere etkileşimli bir öğrenme deneyimi sunar. Merkez, bilimsel konuları sadece anlatmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilere bilimsel yöntemleri deneyerek, gözlemleyerek ve uygulamalı olarak öğrenme fırsatı sunar.

Merkez bünyesinde bulunan atölyeler, sergi alanları ve gezegen evi (planetaryum), bilimin büyüleyici dünyasını keşfetme şansı sunar. Ziyaretçiler, burada gerçekleştirilen etkileşimli deneyler, sergiler ve eğitim programları ile bilimsel konuları daha yakından inceleme fırsatı bulurlar. Ayrıca, gezegen evinde gökyüzünü ve uzayı daha yakından tanıma şansına sahiptirler.

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi Trabzon

Merkez, hafta içi her gün (Pazartesi hariç) 09.00 – 17.00 saatleri arasında okul gruplarına hizmet verirken, hafta sonları ise 10.00 – 18.00 saatleri arasında tüm vatandaşları ağırlamaktadır. Bu sayede, öğrenciler ve aileler, bilimsel keşifleri ve teknolojiyi daha yakından tanıma fırsatı bulurlar.

--------------------------------------

Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi, bilimi eğlenceli ve ilgi çekici bir deneyime dönüştürerek bilimsel düşünceyi yayma görevini üstlenir. Bu sayede, toplumun bilimsel ve teknolojik gelişmelere olan ilgisi artar, bilimsel düşünce daha fazla teşvik edilir ve Türkiye’nin gelecekteki başarılarına katkı sağlar. Ayrıca, genç yeteneklerin yetişmesine katkıda bulunarak ülkenin bilimsel ve teknolojik ilerlemesine büyük bir destek sağlar.

Bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmek, farklı yaş gruplarından bireyleri bilimle buluşturmak ve bilimin, teknolojinin önemini toplum nezdinde artırmak amacıyla Trabzon Büyükşehir Belediyesi; Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), TÜBİTAK ve T3 Vakfı işbirliği ile “Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi” projesi hayata geçirildi. Toplam 2.200 m2 alanda kurulan Bilim Merkezinde; Atölyeler, Planetaryum ve Sergi Alanı yer alıyor.

Bilim Trabzon bünyesinde eğitim verecek 20 kişilik atölyelerde ilkokul ve ortaokul çağındaki öğrencilere uygulamalı eğitimler verilecek. Bilim Merkezi’nde yer alan atölyeler ise şu başlıklar altında olacak; Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi, Teknoloji Atölyesi, Matematik Atölyesi, Doğa Bilimleri Atölyesi (Fizik, Kimya, Biyoloji), Tasarım Atölyesi, ve Deneyap Atölyesi.

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi

Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nde Uzay/Havacılık temalı 18 gezici sergi bulunurken, Teknoloji, Temel Bilimler, Enerji, Uzay ve Havacılık temalarına sahip, etkileşimli dört temadan oluşan sergi alanında da toplam 42 adet serginin üretimine başlandı. Astronot, Görünmeyen Dünyanın Gizemi ve Kozmik Macera filmlerinin gösterimde olacağı Planetaryum ise 12 metre kubbe çapı ile 80 kişiyi aynı anda ağırlayacak.

Bilim Trabzon’da alanında uzman eğitmenlerin hazırladığı uygulamalı eğitim programları ile öğrencilerin zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkılar sağlanması da hedefleniyor. Öğrencilere yepyeni ufuklar açan Bilim Trabzon, kendi kendine öğrenebilen, işbirliği içerisinde çalışabilen, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri gelişmiş bir nesil oluşturmak için birbirinden farklı ve eğlenceli eğitim içerikleriyle öğrencilerini bekliyor.

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi Çalışma Saatleri

Pazartesi Hariç Hafta içi
09.00 – 17.00
Hafta sonu
10.00 – 18.00

Adres:

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi – Pazar Kapı Mahallesi Devlet Sahil yolu Caddesi No:8 Ortahisar / Trabzon

Konum:

YORUM YAP