Hipnozla Doğum Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kişinin kendi korkularından özgürleşmesi üzerine odaklanan, rahat bir doğum için derin bir gevşemeyi esas alan, rahat, sağlıklı, huzurlu ve bilinçli bir doğum yolunda kullanılan uluslararası hem doğum yöntemi hem de doğuma hazırlık felsefesidir.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hipnozla Doğum Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Şule Selman Kimdir?Hipnozla doğum, anne adayının doğum sırasında kendini daha rahat hissetmesi için doğum sırasında hipnoz yönteminin kullanılmasıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ayşe Duman hipnozla doğum için şunları söylüyor:

Hipnoz; öze dönüş, içsel bir yolculuk, farkındalığımızı arttırıp özgürleşmek olarak da tanımlandığında doğumdaki faydaları çok daha iyi anlaşılabilir. Hipnozla DoğumZira doğumu ağrılı hale getiren, zorlaştıran hatta bazen imkânsızlaştıran nedenlerin başında, doğumun doğallığından uzaklaşıp tıbbi müdahale gerektiren süreç olarak değerlendirmek , anne adayının ağrı beklentisiyle korkup gerilmesi ve tüm bedeniyle birlikte doğum kanalı kaslarını kasması gelmektedir.

--------------------------------------

Doğumun normal bir süreç olarak algılanması gerektiğini ifade eden Duman “Aslında doğum son derece normal, vücudun her hangi bir fonksiyonunun gerçekleşmesi gibi, zamanı geldiğinde rahim kaslarının kasılmasıyla bebeğin doğum kanalından ilerleyip doğmasından ibarettir.

Negatif şartlanmaları yıkıp doğumu doğal seyri içinde bırakmak için hipnozu kullanıyoruz. Böylece kadın normal doğumda zaten vücudunda var olan programın işleyişine izin veriyor, doğum ağrısız, keyifli bir sürece dönüyor” dedi.

Hamileyken hipnoz yapılır mı?

Gebelikte hipnoz yapılabilir mi? Evet. Tüm gebelik şikayetlerinde yapılabilir.

Bebek annenin hislerini ne zaman hisseder?

9. haftadan itibaren bebek hıçkırabilir ve gürültüye tepki verebilir. 12. haftadan itibaren ağrıya duyarlı, yeri geldiğinde ağlayan bir bebek haline gelir. 5-6. aylarda işitmeyle annesinin sesini tanımaya başlar ve anne sesi ile sakinleşir

Hipnoz kimlere uygulanmaz?

Buradan da anlaşılabileceği gibi bir kişinin hipnoza girebilmesi için gönüllü olması, konsantrasyonunun ve hayal gücünün yeterli olması zorunludur. Veya bir başka deyişle isteksiz, gönülsüz olanlar ya da konsantrasyonu ve hayal gücü yetersiz olanlar hipnoza giremezler.

YORUM YAP