GAPO sendromu nedir? Belirtileri ve Tedavisi

GAPO sendromu; pseudoanodonti, büyüme gecikmesi alopesi ve göz anomalilerini içeren otozomal resesif geçiş gösteren bir hastalıktır.

Yayınlanma Tarihi : Google News
GAPO sendromu nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Ender görülen rahatsızlıklardan biri olan gapo sendromu, doğuştan gelen bir rahatsızlık türüdür. Peki GAPO sendromu nedir?

GAPO sendromunda görülen belirtiler nelerdir?

  • – Büyüme bozukluğu
  • – Deride kırışıklıklar
  • – Kemik yaşının ilerlemesi
  • – Kellik
  • – Diş kırılganlığı
  • – Görme sorunları
  • – Göz, dudak ve ağız bölgelerinin büyüklüğü

GAPO hastalığı ne zaman ortaya çıkar?

Genetik bir hastalık olan gapo sendromu, bireyin anne rahmine düşer düşmez belirlenebilmektedir. Ancak rahatsızlığın teşhisi büyümeyle birlikte açığa çıkmaktadır.

GAPO sendromu neden olur?

Anne-babada bulunan kromozomların özel bir bölümünün silinmesi sonucu gapo sendromu ortaya çıkmaktadır. Öte yandan bu rahatsızlığın oluşabilmesi için hem annenin hem de babanın hastalığı taşıyor olması gerekmektedir.

GAPO sendromu nasıl tedavi edilir?

Hastalığın günümüzde herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bu rahatsızlığı ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar halen daha devam etmektedir. sağlık


Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri!

Ağız ve boğazdaki travmalar, sert bir besini ısırma sonucu oluşabilir. Yine temas sporları, araba kazaları, düşme ve fiziksel travma gibi durumlar da ağız veya boğaz bölgesine darbe almaya yol açabilir.

--------------------------------------

Ağızdan kan gelmesi, öksürürken kan gelmesi veya kan tükürmek ne anlama gelir? Ağızdan kan gelmesi hangi hastalıkların belirtisidir?

İşte konuyla ilgili bilmeniz gerekenler.

Uzmanların ciddi hastalıklara işaret ettiğini söylediği sorunlardan biri kan tükürmek, öksürürken kan gelmesi ve ağızdan kan gelmesidir.

Bu tür şikayeti olan hastalarda ileri tetkikler yapılmalıdır. Kan tükürmek veya kanlı balgam ciddi hastalıklara işaret eder. Kanamanın yeri ve nedeni tespit edilmelidir.

Ağızdan kan gelmesinin sebepleri:

1. Ağızdan gelen kan ‘ın sebeplerinden biri burun boşluğu, ağız ve boğazdan oluşan üst solunum yollarıdır. Hem tükürürken hem de burundan kan gelmesi, üst solunum yoluna işaret eder. Mutlaka kulak burun boğaz muayenesi yapılmalıdır.

2. Kan, bulantı ve kusma şikayetiyle birlikte geliyorsa sebebi mide ve bağırsaklar olabilir. Akciğerden kaynaklanan kanamalarda da bulantı ve kusma görülür. DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM YAP