Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri!

Ağız ve boğazdaki travmalar, sert bir besini ısırma sonucu oluşabilir. Yine temas sporları, araba kazaları, düşme ve fiziksel travma gibi durumlar da ağız veya boğaz bölgesine darbe almaya yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri!

Ağızdan kan gelmesi, öksürürken kan gelmesi veya kan tükürmek ne anlama gelir? Ağızdan kan gelmesi hangi hastalıkların belirtisidir?

İşte konuyla ilgili bilmeniz gerekenler.

Uzmanların ciddi hastalıklara işaret ettiğini söylediği sorunlardan biri kan tükürmek, öksürürken kan gelmesi ve ağızdan kan gelmesidir.Bu tür şikayeti olan hastalarda ileri tetkikler yapılmalıdır. Kan tükürmek veya kanlı balgam ciddi hastalıklara işaret eder. Kanamanın yeri ve nedeni tespit edilmelidir.

Ağızdan kan gelmesinin sebepleri:

1. Ağızdan gelen kan ‘ın sebeplerinden biri burun boşluğu, ağız ve boğazdan oluşan üst solunum yollarıdır. Hem tükürürken hem de burundan kan gelmesi, üst solunum yoluna işaret eder. Mutlaka kulak burun boğaz muayenesi yapılmalıdır.

2. Kan, bulantı ve kusma şikayetiyle birlikte geliyorsa sebebi mide ve bağırsaklar olabilir. Akciğerden kaynaklanan kanamalarda da bulantı ve kusma görülür.

3. Akciğerden kaynaklanıyorsa genellikle kan öksürüldüğünde gelir. Göğüste hırıltı vardır. Kanama balgam içinde olabileceği gibi tamamen kandan oluşan tükürük veya balgam şeklinde de olabilir. Akciğerden kan gelmesi en çok tümörler ve kanser sebebiyle görülür. sağlık

Ağızdan çıkan kan başta küçük miktarlarda olsa da bir anda hayati miktarlara ulaşabilir. Ağızdan kanın gelmesi tüberküloz, kanser, tümör, apse ve bronşektazi gibi hastalıklarda görülebilir ve kanama aniden artar.

Kan tükürmek ciddiye alınması gereken bir durumdur. Hemen bir doktora başvurulmalı ve derin inceleme yaptırılmalıdır.

--------------------------------------

Öksürürken Neden Kan Gelir?

Hemoptizi, solunum yolunun bir kısmındaki kanın dışarı çıkması anlamına gelir. Mideniz gibi başka yerlerden gelen kan da akciğerlerden geliyormuş gibi görünebilir. Doktorunuzun kanamanın yerini belirlemesi ve ardından neden kanama olduğunu belirlemesi önemlidir.

Öksürükten kan gelmesinin ana nedeni kronik bronşit veya bronşektazidir. Diğer olası nedenler şunlardır:

 • KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)
 • Kistik fibroz
 • Kokain gibi uyuşturucuların kullanımı
 • Yabancı cisimler
 • Polianjiitli granülomatoz (Wegener granülomatozu)
 • Akciğer apsesi
 • Akciğer kanseri
 • Mitral kapak darlığı
 • Parazit enfeksiyonu
 • Zatürre
 • Pulmoner emboli (akciğerdeki bir arterde kan pıhtısı)
 • Göğüs travması
 • Tüberküloz

Siz ya da yakın çevrenizden biri ağızdan kan gelmesi problemi yaşıyorsa vakit kaybetmeden donanımlı bir sağlık kuruluşuna başvurması ve kontrollerini yaptırması önerilir. Sağlıklı günler dileriz.


Ağızdan kan gelmesi tehlikeli midir?

Cevap: Öksürük, balgam gibi diğer solunumsal belirtilerin aksine hemoptizi oldukça korkutucu bir belirtidir ve hasta genellikle bir Göğüs Cerrahisi veya Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurur. Eğer kanama ciddi miktarlarda (örneğin bir çay bardağı kadar) ise vakit kaybedilmeden gerekirse bir acil servise başvurulmalıdır.

Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri!

Boğaz tahriş olunca kan gelir mi?

Burun içi kanamaları, boğaz bölgesindeki tahrişler de ağızdan kan gelmesine neden olur.

Mide kanaması da ağızdan kan gelir mi?

Ağızdan kan gelmesi ya da siyah renkte dışkılamak, mide-bağırsak sisteminin üst bölümünde bir kanama olduğunun göstergesidir. Mide kanaması ön tanısıyla yapılan endoskopik incelemelerin yaklaşık %8 ile %15’inde kanama odağının yemek borusu olduğu saptanmaktadır.

YORUM YAP