Arbutin Nedir? Ne İşe Yarar? Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Arbutin, cilt lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Cildin rengini eşitlemeye yardımcı olur ve ciltteki koyu lekelerin görünümünü hafifletir.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Arbutin Nedir? Ne İşe Yarar? Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Arbutin Nedir? Cilt bakımı ile meraklılarının gündemine gelen arbutin, meyvelerden veya kremlerden alınabiliyor. Arbutin adını duyanlar, ne işe yaradığı ve faydaları konusunda araştırmalar yapıyor.

Peki, arbutin nedir? Arbutin faydaları nelerdir? İşte arbutin içeren besinler. Cilt lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Cildin rengini eşitlemeye yardımcı olur ve ciltteki koyu lekelerin görünümünü hafifletir.

Arbutin, bitkilerde doğal olarak bulunan bir bileşiktir. Genellikle birçok bitki türünde bulunur ve özellikle meyveler, yapraklar ve kökler gibi bitki parçalarında yaygın olarak bulunur. Arbutinin tıbbi ve kozmetik alanlarda popülerliği, cilt beyazlatma ve leke giderme özelliğinden gelmektedir.

Arbutin, özellikle hiperpigmentasyon, lekeler, cilt tonu eşitsizlikleri ve çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır. Arbutin, kozmetik ürünlerde kullanılan birçok cilt bakım ürününün içeriğinde bulunabilir. Ayrıca, bazı cilt bakım kremleri, losyonlar ve serumlarında etken madde olarak yer alır.

Arbutin nedir ne işe yarar?

  • Arbutin, dermatologlar tarafından hiperpigmentasyonu yani cilt lekelerini tedavi etmek için topikal bir cilt aydınlatma maddesi olarak kullanılır.
  • Ciltte çeşitli nedenlerden oluşan lekeler ile mücadele eder,
  • Yeni leke oluşumunun önüne geçer,
  • Ciltte oluşmuş olan renk tonu eşitsizliğini düzenler,
  • Cilde canlılık ve parlak bir görüntü kazandırır,
  • Sivilce izleri, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri gibi pek çok lekeyi ortadan kaldırır.

--------------------------------------

Arbutin içeren meyveler

Erik, ahududu, mürver, yaban mersini ve diğer birçok bitkide doğal olarak bulunur.

C vitamini mi önce arbutin mi?

Cildin aydınlık ve parlak görünmesi için arbutin ve c vitamini birlikte kullanılabilir. Bunun için sabahları C vitamini, akşamları arbutin kullanabilirsin. Veya bir gün C vitamini, ertesi gün C vitamini olacak şekilde bir rutin oluşturabilirsin.

Arbutinin üstüne C vitamini sürülür mü?

Evet, C vitamini ile arbutin cilt bakım ürünü aynı anda kullanılabilir. Daha yüksek bir etki için ikisini ard arda kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Arbutin hergün kullanılır mı?

Arbutin ne zaman kullanılır? Arbutin ne zaman kullanır sorusunu da şu şekilde yanıtlayabiliriz: Arbutin serumu günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere kullanabilirsin.

Arbutin ile ne kullanılmaz?

Salisilik asit ve arbutin cilt bakımında yenileyici etkileriyle ön plana çıkan içerikler. Oldukça güçlü etkiye sahip bu iki bileşenin aynı rutinde kullanılması tavsiye edilmiyor. Her ikisi de cilt üzerinde soyucu etkiye sahip olduğu için arbutin ve salisilik asidi bir arada kullanmak ciltte tahrişe neden olabiliyor.

YORUM YAP