Hüda Kaya Kimdir?

Hüda Kaya kimdir? 9 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. Aslen Sinop, Boyabat’lıdır. İşçi bir ailenin çocuğudur. Gültepe ilkokulunda okudu. 12 Eylül öncesi sağcılar arasında yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Iraklı ile evlendi, üçü kız ikisi erkek beş çocuğu oldu, dokuz yıl sonra boşandı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Hüda Kaya Kimdir?

Hüda Kaya kimdir? 9 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. Aslen Sinop, Boyabat’lıdır. İşçi bir ailenin çocuğudur. Gültepe ilkokulunda okudu. 12 Eylül öncesi sağcılar arasında yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Irak’lı ile evlendi, üçü kız ikisi erkek beş çocuğu oldu, dokuz yıl sonra boşandı.

Hüda Kaya kimdir? sorusu gündem konusu oldu. Hüda Kaya paylaşımı ile bir skandala imza attı. HDP li Hüda Kaya, “Dilerim geçmiş olmasın” tweetiyle tepki toplamasının ardından paylaşımını kısa sürede sildi. Kaya nın paylaşımına AK Partili Ömer Çelik, “Milletvekili sıfatı taşıyan birinin Sayın Cumhurbaşkanımızın sağlığına dönük insanlık dışı ifadesini lanetliyoruz.” dedi. Peki, Hüda Kaya kimdir? Hüda Kaya hangi partiden milletvekili? Hüda Kaya aslen nereli, kaç yaşında? İşte detaylar…

9 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. Aslen Sinop, Boyabat’lıdır. İşçi bir ailenin çocuğudur. Gültepe ilkokulunda okudu. 12 Eylül öncesi sağcılar arasında yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Irak’lı ile evlendi, üçü kız ikisi erkek beş çocuğu oldu, dokuz yıl sonra boşandı.

Tefsir, sosyal, kültürel, insan hakları, radyo programları çalışmalarının yanında başörtüsü yasaklarına karşı çeşitli alanlarda mücadele yürüttü. Çeşitli dergilerde ve Selam gazetesinde yazılar yazdı.

1998’de başörtüsü eylemlerinin devam ettiği günlerde yolda yürürken gözaltına alındı, “Ulusal Bir Heyecan Gecesi ve Başörtüsü” başlıklı yazısı sebebiyle tutuklandı. O sırada 13 yaşında olan oğlu Muhammed Cihad da Malatya’nın en kalabalık meydanlarından biri olan Akpınar meydanında silah zoru ile gözaltına alındı. Düşünce suçu olarak bilinen 312. madde ile Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandılar. Hüda Kaya bu davadan 20 ay ceza aldı ve yattı.

--------------------------------------

Hüda Kaya Kimdir

Hüda Kaya Kimdir?

Hüda Kaya’nın 16, 17 ve 18 yaşlarında olan kızları ise okudukları İmam Hatip Lisesi’ne gelen terörle mücadele ekipleri tarafından sınıflarından gözaltına alındılar, TCK 146’dan yargılandılar.

Kaya ve çocukları bir yıl Pakistan’da bir yıl yaşadıktan sonra İstanbul’a geri döndü. 28 Şubat döneminin anlatıldığı ‘Başörtüsüne Özgürlük Yolunda- Görülmüştür ’adlı iki ciltlik kitabı yayımlandı. Kardelen Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni kurucusu ve eski başkanı, Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği (IMWU) üyesi ve Türkiye delegesi, Demokratik İslam Kongresi Şura Meclisi üyesi.

HDP’de iki dönemdir MYK’da faaliyet yürüten Kaya 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili seçildi.

Hüda Kaya hangi partiden milletvekili vatandaşlar bu soruya yanıt arıyor. Hüda Kaya paylaşımı ile bir skandala imza attı. HDP’li Hüda Kaya, “Dilerim geçmiş olmasın” tweetiyle tepki toplamasının ardından paylaşımını kısa sürede sildi.

Uzun yıllar Ürdün, Sudan, Pakistan, İran, Keşmir, Lübnan ile Filistin mülteci kamplarında çalışmalarda bulundu. Bunun yanında Kardelen Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin kurulmasında büyük rol oynadı. Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği’ne de üye olan Kaya, iki dönem Halkların Demokratik Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilmiştir.

Ayrıca Demokratik İslam Kongresi Şura Girişimi Üyeliği de yapmaktadır. 2018 Genel Seçimleri, HDP (Halkların Demokratik Partisi) İstanbul 2.Bölge Milletvekili Adayı olarak seçilmiş ve meclise girmiştir.

Hüda Kaya biyografisi, Hüda Kaya aslen nereli, kaç yaşında?

YORUM YAP