Topuklu Ayakkabılar Sağlığa Zararlı mı?

Kadınları zarif ve güçlü gösteren bu ayakkabılar, topuklu ayakkabılar bel ve omurga sağlığı dışında ayaklara da zarar vermektedir.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Topuklu Ayakkabılar Sağlığa Zararlı mı?

Topuklu Ayakkabılar Sağlığa Zararlı mı? Topuklu ayakkabılar kadınların en sık tercih ettiği ayakkabı türüdür.

Kadınları zarif ve güçlü gösteren bu ayakkabılar‚ kimi zaman ağrılı süreçlerin yaşanmasına ve ayak sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

Topuklu ayakkabıları tercih eden kadınlar‚ genelde plazalarda iş hayatına atılan ve uzun süre ayakta çalışmak zorunda kalan kişilerdir. Bu  ayakkabı‚ özellikle uzun süre ayakta kalındığında ayaklara zarar verebilmektedir. Eğimli yapısı nedeniyle ayağın normal yapısını zorlamakta ve kan akışının normal sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.


Topuklu Ayakkabılar Sağlığa Zararlı mı?

Bu nedenle de topuklu ayakkabıların sağlığa zararlı noktaları bulunmaktadır. Aynı zamanda topuklu ayakkabıları uzun süre tercih eden kadınların ayaklarında zamanla şekil bozukluğu meydana gelmektedir.

Kan akışının zorlanması sebebiyle damarlar bir süre sonra daha belirgin bir hal almakta ve çirkin bir görüntüye maruz bırakmaktadır. Topuklu ayakkabılar kadınları her ne kadar zarif‚ güçlü ve çekici gösterse de‚ çok uzun süre kullanılması bilim insanları tarafından da doğru bulunmamaktadır.

--------------------------------------

Önerilere göz atıldığında ise topuklu ayakkabıları sıklıkla giyen bayanların‚ özellikle akşamları ayak terapisi yapmaları gerektiği dikkat çekmektedir. Tuzlu su damarların normal akışına dönmesine katkı sağlamaktadır. Topuklu ayakkabıları sürekli tercih eden kadınların‚ akşamları ılık tuzlu suda ayaklarını 10 dakika kadar bekletmeleri‚ rahatlatıcı etkinin oluşmasına yardımcı olacaktır.

Bu ayakkabılardan vazgeçemeyen kadınların‚ son yıllarda moda olan ve ayağı çok zorlamayan dolgu topukları tercih etmeleri‚ ayak sağlığının korunmasına da katkı sağlamaktadır.

 Topuklu ayakkabı fıtık yapar mı?

Ayak ve omurga gibi çok sayıda bölgede ağrıya neden olabilen yüksek topuklu ayakkabılar, iç organların pozisyonlarının değişmesine, dolayısıyla bel ve boyun fıtığına neden olabilir.

Topuklu ayakkabı neden ayak ağrıtır?

Yüksek topuklu ayakkabılar, ayak parmaklarını parmak köküne doğru zorlayarak sıkışmasına yol açar ve özellikle de üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarında sinir sıkışması ve kalınlaşmasına neden olur. Karıncalanma, yanma, uyuşukluk veya ağrı yavaş yavaş ortaya çıkan nöroma belirtileridir.


En rahat topuklu ayakkabı hangisi?

Yüksek topuk, belin öne kaymasına sebep olabilir. Rahat ayakkabı deneyimi istiyorsanız alçak topuklar makul seçimdir. Uzun topuk, ince topuk ayakkabı, sivri topuk rahatsız edebilecek detaylardır. Dolgu topuk, platform, klasik, orta kalın ve kısa kalın topuklar keyifli kullanım sunabilir.

YORUM YAP