Skoda Octavia 2021 Tanıtımı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Skoda Octavia 2021 Tanıtımı

Çek üretici Skoda’nın “markanın kalbi” olarak nitelediği ve Türkiye dahil tüm dünyada en çok satan modeli konumundaki Octavia’nın Skoda Octavia 2021 modeli Türkiye’ye geldi.

Çıkacağınız her yolda kendiniz olmanız için ihtiyaç duyabileceğiniz her şey Yeni ŠKODA OCTAVIA’da. Size alan yaratan geniş iç hacim, göz zevkinize hitap ederken işlevselliğe de önem veren benzersiz tasarım, her an elinizin altında olan yardımcı teknolojiler ve üstün güvenlik özellikleri… Size sundukları sayesinde Yeni ŠKODA OCTAVIA’nın kapısını kapattığınız anda rollerden uzak, kendinize yakınsınız. Daha iyi bir fikri olan?

Skoda Octavia 2021

Octavia alışılmışa meydan okuyan yepyeni tasarımıyla her açıdan dinamik, göz alıcı ve zarif. Üstelik ŠKODA’nın kristal tasarım dilinin geldiği etkileyici seviyenin de en iddialı temsilcisi. Kitleleri etkilemek için özel bir çaba göstermiyor, çünkü o meraklı gözlerle kendisine bakan kalabalıklara alışık doğuştan bir lider. Onu yakından tanıdıkça hayatınıza değer katan ne kadar çok detaya sahip olduğuna şaşırabilirsiniz ama o, daima en iyi yol arkadaşınız olmaya aday özel bir otomobil.

Skoda Octavia 2021

O VARKEN SIRADANLIĞA YER YOK! STİL VE İŞLEVSELLİK
Sonsuz zarafeti oluşturan akıcı çizgiler, dinamik oranlar, öne doğru eğimli panjur tasarımı ve her açıdan tavrı net keskin farlar. Tamponun alt bölümünde paralel şekilde uzanan krom dekor, sis farlarını çevreleyerek ön bölümün şıklığını tamamlıyor. Yeni ŠKODA OCTAVIA, zor olanı tercih ederek estetikle işlevselliği aynı çizgide birleştirmenin getirdiği gücü yansıtıyor.

DİNAMİK FORM VE GÜÇLÜ DURUŞ
Çift parçalı arka aydınlatma bölümü, kristal formlardan ilham alınan keskin yüzeyli tasarımıyla Octavia’nın güçlü duruşunu öne çıkartırken, 3 boyutlu tasarımı görsel derinlik katıyor. Net yüzeylerin hakim olduğu bagaj kapağı tasarımının tam ortasında ŠKODA yazısı, Octavia’nın güçlü duruşunun imzası niteliğinde arka bölümde yer alıyor.

Geniş, modern tasarımlı ve yüksek kaliteli malzemeler ile oluşturulmuş bir iç mekana sahip Octavia’da kişiselleştirmeye imkan tanıyan bir çok unsur yer alıyor. İsteğe bağlı olarak tercih edilebilen koltuk, döşeme rengi ve iç dekor gibi unsurlar tam istediğiniz gibi bir otomobil için fırsat sunarken, farklı iç mekan ambiyans seçeneklerine imkan veren ŠKODA Mood Select ve birbirinden farklı temaya sahip 10,25’’ Dijital Gösterge Paneli ile kontrolü tamamen size bırakıyor.

TASARIMDA KENDİ YOLUNU ÇİZMEK

Detaycı ŠKODA işçiliği, Yeni OCTAVIA’nın iç tasarımında kendisini güçlü bir biçimde gösteriyor. Sıra dışı ölçüde geniş iç hacmin oluşturduğu konforlu ve hoş bir ortamda, etrafınız yüksek kaliteli malzemelerle çevriliyken yola çıkmanın keyfini sürmek size kalıyor. Sıra dışı bir tasarıma sahip iki kollu direksiyon simidi, fiziki kumanda paneli yerine dijital olarak ana ekrandan yönetilen çift bölgeli klima ve klasik bir vites kolu yerine sunulan elektronik vites değiştirme paneli. (Shift by Wire) Bunlar ŠKODA Octavia’nın kendi tarzını tercih ederek çıktığı tasarım yolculuğunun bazı ipuçları. Her detayda güzellik arayanlar için ise yakından incelemenin gerekliliği kaçınılmaz!

ELEKTRİKLİ PARK FRENİ & AUTOHOLD

Yeni ŠKODA OCTAVIA, alışılmış mekanik el freninin yerine, tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunulan elektromekanik park freni ile donatıldı. Ayrıca Autohold özelliği, trafikte durduktan sonra tekrar gaz pedalına basıncaya kadar otomobili sabit tutarak ekstra konfor ve güvenlik katıyor.

SHIFT BY WIRE VİTES KONTROL PANELİ
Yeni ŠKODA OCTAVIA, otomatik şanzımanlı otomobillerde en yüksek düzeyde konfor için tasarlanan “elektronik vites değiştirme” teknolojisiyle sunulan ilk ŠKODA modeli. DSG sisteminde elektronik vites değiştirme, orta konsola entegre edilen minimalist tasarıma sahip bir vites kontrol paneli aracılığı ile kontrol ediliyor.

ARKADAKİ YOLCULAR İÇİN ÜSTÜN KONFOR ÖZELLİKLERİ

3 Bölgeli Klima Sistemi ile donatılabilen Octavia’da arka bölümün bağımsız ısı ayarı sayesinde konfor en üst seviyede sağlanabiliyor. Soğuk havalarda Isıtmalı Arka Koltuklar etkili bir çözüm sunarken, iki adet USB-C yuvası ve 230 V priz girişi ile mobil cihazlarınızın şarjını daima en üst seviyede tutabilirsiniz.  * Opsiyonel olarak sunulmaktadır.

KABLOSUZ ŞARJ ÜNİTESİ
Opsiyonel olarak sunulan kablosuz şarj fonksiyonu, Shift by Wire Vites Konrol Panelinin önünde bulunan mobil cihaz saklama alanında bulunur ve ek olarak güçlendirilmiş sinyal oluşturur. Aynı zamanda sürüş esnasında telefonunuzu muhafaza etmek için güvenli bir alan olarak kullanılır. (Yalnızca kablosuz şarj özelliğine sahip akıllı telefonlar ile uyumludur.)

DİJİTAL GÖSTERGE PANELİ & HEAD-UP GÖSTERGE

Dilediğiniz ambiyansa uygun farklı temalar ile kullanabileceğiniz 10,25’’ Dijital Gösterge Paneli, araç durumu, yol bilgileri, araca ait sistem opsiyonlarını yönetmek gibi sürücünün her an ihtiyaç duyabileceği bilgiye ve müdahaleye erişim sağlar. Yeni Octavia’da isteğe bağlı olarak tercih edilebilen Head-Up Gösterge ise, temel parametreleri göz hizasında ve 2.1 metrelik sanal mesafe ile sürücünün görüş alanı içerisinde sunuyor. * Opsiyonel olarak sunulmaktadır. – Görseller Türkiye donanım paketiyle farklılık gösterebilir.

Skoda Octavia 2021

AMBİYANS AYDINLATMASI: ŠKODA MOOD SELECT

İç mekanın ambiyans ve dokusunu tek tuşla değiştirmek ister miydiniz? ŠKODA Mood Select özelliği ile o an hissetmek istediğiniz ambiyans neyse otomobilinizin iç mekanını buna uygun hale getirebilirsiniz. Ön konsol, ön kapı ve ayak aydınlatma bölümleri için ŠKODA, Kış, Yaz, Okyanus, Race gibi önden tanımlanmış ambiyans seçenekleri otomobilin iç mekanını birbirinden farklı hale getiriyor. Üstelik kişiselleştirme menüsüyle dilediğiniz renk kombinasyonunu oluşturabilir ve kendi tarzınıza uygun ambiyansı yakalayabilirsiniz.

ELEKTRİKLİ BAGAJ KAPAĞI

OCTAVIA’nın bagaj kapağı uzaktan kumanda, orta panelde bulunan düğme ya da doğrudan bagaj kapağı üzerinde bulunan düğmeyle tek dokunuşla açılıp kapatılabiliyor. * Opsiyonel olarak sunulmaktadır. – Görseller Türkiye donanım paketiyle farklılık gösterebilir.

ANAHTARSIZ GİRİŞ, ÇIKIŞ VE ÇALIŞTIRMA SİSTEMİ

5 kapıda da bulunan sensörler sayesinde otomobilin uzaktan kumandası yanınızda olduğu durumlarda kumandaya müdahale gerekmeden merkezi kilit açılıp – kapanabilir.

ARKA PARK KAMERASI & 360 DERECE ÇEVRE GÖRÜŞ SİSTEMİ
Opsiyonel olarak sunulan Arka Park Kamerası veya 360 Derece Çevre Görüş Sistemi ile çok daha rahat park edebilir veya park yerinden çıkabilirsiniz. * Opsiyonel olarak sunulmaktadır.

--------------------------------------

GERİ MANEVRA UYARI ASİSTANI
Park yerinden çıkarken, akan trafikte gelen araçları görmek genelde oldukça zordur. Geri Manevra Uyarı Asistanı, bu durumu kolaylaştırmak ve manevranızı en güvenli şekilde gerçekleştirmeniz için sürekli arka bölümü tarar. Tehlikenin yaklaştığını tespit ederek multimedya ekranında gerekli uyarıyı yapar.

Skoda Octavia 2021 FULL LED MATRIX ÖN FARLAR*

Üstün teknoloji ve aydınlatma kalitesi ile FULL LED Matrix Ön Far Grubu en iyi seviyede sürüş güvenliğini sağlamak için doğru bir tercih. Sistem aynı zamanda Akıllı Uzun Far Asistanı ile kombine edilerek karşıdan gelen sürücülerin gözünü kamaştırmadan uzun farlarınızı sürekli kullanmayı mümkün kılan gölgeleme özelliğine de sahiptir.

GÜVENLİ ÇIKIŞ ASİSTANI
Otomobilinizi terk etmek üzere kapınızı açtınız. Ancak o sırada bir otomobil veya bisikletli otomobilinizin oldukça yakınından geçiyor. Bu tehlikeli durumdan sizi korumak için Güvenli Çıkış Asistanı devreye girerek çok hızlı şekilde sesli ve görsel ikaz vererek tehlikeye karşı uyarır.
ŞERİT DEĞİŞTİME ASİSTANI
Otomobilin arka bölümünde bulunan çift taraflı radar, 70 metrelik alanı sürekli tarayarak kör nokta içerisinde kalan otomobil, motosiklet veya bisikleti tespit eder ve dış dikiz aynalarına entegre LED uyarı lambasıyla sürücüyü uyararak daha güvenli şerit değiştirmeyi sağlar.

* Opsiyonel olarak sunulmaktadır.

ŞERİT TAKİP ASİSTANI
60 km/s ve üstü süratlerde aracı şeridinde tutmak ve güvenliği riske atabilecek bir şerit değişikliğine karşı sürücüyü uyarmak için tasarlanmıştır. Sistem, sinyal vermeden şerit değiştirme durumlarında aracı mevcut şeridinde tutmak için direksiyona müdahale ederek çalışmaktadır.
AKILLI PARK ASİSTANI 3.0
Dar alanlara park etme zorluğunu en aza indirin. Paralel ya da dikey olarak park edilmiş araç sırasında uygun bir park yerini otomatik olarak seçer. Paralel park ederken sadece aracın kendisinden 60 cm daha uzun bir alan gereklidir.

Skoda Octavia 2021 ÇOKLU ÇARPIŞMA FRENİ

Bir kaza anında otomobilin yüksek süratte hareket etmeye devam etmesi, bazı ikincil kazaların oluşmasına neden olabilir. Octavia’da standart olarak sunulan Çoklu Çarpışma Freni, otomobilin hızını 10 km/s sürate indirgeyerek, olası ikincil çarpışmanın neden olabileceği etkileri en aza indirir.
ADAPTİF HIZ SABİTLEYİCİ
Sistem, 210 km/s sürate kadar aktif edildiği şartlarda temel hız sabitleyici işlevine ilave olarak önünüzdeki araç ile güvenli bir uzaklığı otomatik olarak muhafaza ederek yolculuklarınızı daha güvenli ve konforlu gerçekleştirmenizi sağlar. * Opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Yeni ŠKODA OCTAVIA’nın gücünü aldığı doğa dostu ve verimli mHEV (Mild-Hybrid Electric Vehicle) teknolojisi motorlar yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi sunuyor. Tasarımından gelen mükemmel aerodinamik özellikler, sürüş performansı ve düşük yakıt tüketimine belirgin katkı sağlıyor. Sürüş dinamiklerini kontrol edebilmenizi sağlayan sistemler, Octavia’nın sürüş keyfini de en üst seviyeye çıkartmak için tüm kontrolü sürücüye bırakıyor.

ÇEVRESİNE SAYGILI, VERİMLİLİKTE UZMAN DİNAMİK ŞASİ KONTROLÜ
Yeni ŠKODA OCTAVIA’nın sunduğu yüksek performansın keyfini en yüksek düzeyde konfor ve güvenlikle çıkarabiliyorsunuz. Dinamik Şasi Kontrolü (DCC) sistemi, çeşitli sürüş koşullarını (frenleme, hızlanma, dönüş) sürekli olarak takip ediyor, değişimlere tepki vererek süspansiyon ve direksiyon ayarlarını sürüşünüze göre uyarlıyor. Bilgi-eğlence menüsü üzerinden ihtiyacınıza göre beş moddan birini seçebiliyorsunuz: Eco (Ekonomi), Comfort (Konfor), Normal, Sport (Spor) veya Individual (Bireysel). Bu beş temel DCC modu, daha da  hassas ayarlamalar yapmanıza imkan tanıyan alt modlara da sahip.

mHEV-YARI HİBRİT MOTOR AİLESİ

Bir ŠKODA modelinde ilk kez Octavia’da sunulacak olan mHEV Yarı Hibrit Motor Ailesi, yüksek performans için itici güç oluştururken düşük yakıt tüketimi için de %10’a kadar katkı sağlıyor. 48 V elektrik motor ve 48 V Lityum İyon pile sahip mHEV ailesi, içten yanmalı motoru desteklemek için otomatik olarak devreye giriyor ve 16 PS güce kadar destek veriyor. Elektrik motoruna ait Lityum İyon pil, enerji geri kazanım özelliğine sahip fren sistemi ile otomatik şarj edilebiliyor. Yüksek performansa sahip olan Octavia mHEV ürün ailesini 1,0 TSI E-Tec 110 PS DSG ve 1,5 TSI E-Tec 150 PS DSG oluşturuyor. * Opsiyonel olarak sunulmaktadır.

HACMİ 600 LİTRE
Arka koltuklar katlandığında oluşan yükleme alanı 1.555 Litre

JANTLAR DÖŞEMELER
17″ PULSAR* Aero siyah alüminyum alaşım jantlar 18″ VEGA* Aero siyah alüminyum alaşım jantlar 18″ PERSEUS* antrasit alüminyum alaşım jantlar Elite – Siyah Kumaş Döşeme Premium – Bej Tetris Döşeme Premium – Siyah Yarı Deri Döşeme* Premium – Siyah Deri Döşeme* Premium – Bej Suedia Döşeme* Premium – Siyah Suedia Döşeme* Premium – Siyah Tetris Döşeme

Donanımlar

1.0 TSI/110 PS 1.5 TSI/150 PS

Turboşarjlı benzinli ve 48V elektrik motorlu mild hybrid motor Turboşarjlı benzinli ve 48V elektrik motorlu mild hybrid motor MOTOR
Silindir sayısı/Silindir hacmi (cc) 3/999 4/1,498 Maksimum güç (PS/dd) 110/5,500 150/5,000–6,000 Maksimum tork (Nm/dd) 200/2,000–3,000 250/1,500–3,500 Yakıt Kurşunsuz benzin, RON min. 95 Kurşunsuz benzin, RON min. 95

PERFORMANS
Azami hız (km/s) 208 230 Hızlanma 0–100 km/h (s) 10.5 8.5 Yakıt tüketimi (l/100km)
– şehir içi 5.0 5.8
– şehir dışı 3.7 3.9
– ortalama 4.2 4.6
CO2 emisyonları (g/km) – ortalama 96 105

GÜÇ AKTARIMI
Tip Önden çekiş Önden çekiş Debriyaj Çift koaksiyel çok diskli kavrama, elektro-hidrolik kontrollü Çift koaksiyel çok diskli kavrama, elektro-hidrolik kontrollü Şanzıman Otomatik 7 ileri DSG Otomatik 7 ileri DSG
AĞIRLIK
Boş ağırlık – standart versiyonda 75 kg sürücü ile (kg) 1,341 1,371 Taşıma kapasitesi – bir sürücü ve ekstra donanım dahil (kg) 469 469 Toplam ağırlık (kg)* 1,887 1,912 Römork ağırlığı, frensiz (max. kg) 670 680 Römork ağırlığı, frenli – 12% (max. kg) 1,300 1,500

EK BİLGİLER
Gövde 5 koltuklu, 5 kapı, bir gövde tipi Dış boyutlar Sürtünme katsayısı CW Motor versiyonuna bağlı olarak 0.243–0.245 Uzunluk/genişlik (mm) 4,689/1,829 Dönüş çapı (m) 10.4 Yükseklik (mm) 1,486 Şasi Ön/arka iz genişliği (mm) 1,543/1,535 Ön aks Altta üçgen salıncaklı ve torsiyon viraj demirli McPherson süspansiyon Yerden yükseklik (mm) 143 Arka aks Birleşik kollu dingil aks İç boyutlar Fren sistemi Vakum destekli hidrolik çift diyagonal devreli fren sistemi Ön/arka genişlik (mm) 1,413/1,375 – ön/arka frenler İçten soğutmalı ve tek pistonlu yüzer tip kaliperli disk frenler/disk frenler Ön/arka baş mesafesi (mm) 1,039/985 Direksiyon Elektro-mekanik, doğrudan kremayer dişli direksiyon Bagaj hacmi (azami l) Jantlar 7.0J x 16″; 7.0J x 17″ Yedek lastiksiz, arka koltuklar dik konumda / arka koltuklar eğik
konumda 600/1,555 Lastikler 205/60 R16; 205/55 R17 Yakıt deposu kapasitesi (l) 47,8

YORUM YAP