İstanbul Türk Hava Kuvvetleri Müzesi Hakkında

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
İstanbul Türk Hava Kuvvetleri Müzesi Hakkında

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi, Yeşilköy’de askeri havaalanın bitişiğinde yer alan ve Türk hava kuvvetlerine ait uçakların sergilendiği müzedir. Florya sahil yolu üzerinde, Yeşilköy tren istasyonunun tam karşısında yer alan ve Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların sergilendiği bir müze.

İstanbul Türk Hava Kuvvetleri Müzesi

I. Dünya Savaşı sonunda, en eskisi 1912 yılına ait olmak üzere muhtelif milletlere ait tayyareler ile hangarlarda 1. Dünya Savaşı devamınca Almanlar tarafından yapılan her tip tayyareden bir, iki ve üçer adet bulunması Hava Kuvvetleri Müfettişliği’nce bir hava müzesi kurma kararı alınmasına neden olmuştur. Düşmandan ele geçirilmiş ganimet uçakların da aynı amaçla toplatılmasına başlanmıştır. Ancak müze için toplanan bu uçakların, Kurtuluş Savaşı’nda zarar görmemesi için Kartal Maltepe’ye götürülmesi düşünülmüş, fakat taşıma sırasında uçakların bir kısmı büyük ölçüde hasar görmüştür. Bu hasarlar ile Kurtuluş Savaşı’nda meydana gelen uçak kırımları, hava müzesi kurma fikrini geciktirmiştir.

1983 yılında inşaatı tamamlanan müze binasının modern müzecilik anlayışı ile yeniden yapılandırılarak açılışı 16 Ekim 1985 günü olmuştur. Burası 2 bin 500 metrekare kapalı ve 20 bin metrekare açık sergileme alanına sahip bir yer. Burası Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir komutanlık olarak ‘Hava Kuvvetleri Müzesi’ adı altında hizmet veriyor.

--------------------------------------

Kapalı sergileme binası 9 salondan oluşuyor. Kapıdan girer girmez sağda sinema salonu mevcut. Burada havacılık ile ilgili filmler ücretsiz olarak gösteriliyor. Müzede bulunan sergi salonlarında ve eser deposunda 20 binin üzerinde eser bulunmaktadır. Kütüphanede de 32 binin üzerinde fotoğrafın yer aldığı bir arşiv mevcut. Müzenin salonlarında dokümanlar, fotoğraf ve malzemelerle zenginleştirilmiş dünyada ve Türkiye’de havacılık tarihinin gelişimini gösteren vitrinler mevcut. Selçuklular zamanında yapılan ilk roket çalışmalarına ait plan ve krokiler ile Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan uçak maketleri çok ilginç. Müzenin bir de bahçesi var. Burada Türk pilotları tarafından kullanılmış uçaklar yer alıyor. 1958-1977 yılları arasında kullanılan Skorsky UH19B Chikasaw tipi helikopter ilk dikkatimi çeken oluyor. 1936-1940 yılları arasında çalışmış ve Kayseri Tayyare Fabrikası’nda yapılmış tek pervaneli uçak da burada sergilenmekte. 1914-1918 yılları arasında Rus ordusunda kullanılmış ve Birinci Dünya Savaşı’nda esir alınmış Grigorovitch M-5 tipi bir de deniz uçağı sergileniyor.

Ayrıca kapalı kısımda anıların yer aldığı bir anılar salonu mevcut. Bir diğer ilgi çekici bölüm de uçuşta giyilen kıyafetlerin sergilendiği bölüm. Açık alanda ise, pervaneli uçaklar, jet uçakları, helikopterler, uçaksavar ve füzeler sergileniyor.

Müzeden çıkınca bahçede küçük bir binada bulunan kafeteryanın içinde yer alan hediyelik eşya bölümüne değinmeden geçemeyeceğim. Burası çok çeşitli ve zengin hediyelik eşyaları barındırıyor. Kendinize ve sevdiklerinize buradan bir şeyler satın alabiliyorsunuz.

YORUM YAP