İstanbul Akvaryum Dünyasında Sizi Neler Bekliyor?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
İstanbul Akvaryum Dünyasında Sizi Neler Bekliyor?

İstanbul Akvaryum, şehrin Avrupa Yakası’nda Bakırköy ilçesi Şenlikköy (Florya) mahallesi sınırları içinde bulunan dev bir akvaryum özelliği bulunan gezmeye doyamayacağınız bir ve ailece zevkli saatler geçireceğiniz bir etkinliktir.

2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesi olarak duyurulan akvaryumun yapım ihalesi, yine aynı yıl içinde Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı. Gerek proje, gerekse yapım aşamasında tasarımında değişiklikler yapıldığı için, inşaatı 2011 yılı haziran ayına kadar uzadı. İstanbul Akvaryum 25 Haziran 2011 tarihinde açıldı ve üç gün ücretsiz, bir hafta da % 50 indirimli olarak ziyaret edildi.

Yapım süreci

İstanbul Akvaryumu’nun yapılması için ilk resmî adım 2003 yılının başında, Ali Müfit Gürtuna’nın belediye başkanlığı döneminde atıldı. Yap-işlet-devret yöntemiyle yapılması öngörülen akvaryumunun tamamlanması için açılan ihaleyi İstanbul Akvaryum Turizm Ticaret Ltd. Şti. adlı kuruluş kazandı. Akvaryumun 268 milyon TL olması beklenen toplam maliyetinin 138 milyon TL’si İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. İhale anlaşmasında yatırım yapacak şirketin, 30 yıl süresince akvaryumun işletme hakkına da sahip olmasına karar verildi. 2003 yılında temeli atılan akvaryum kompleksinin inşaatı ödenek yetersizliği, proje değişiklikeri gibi nedenlerle zaman zaman kesintiye uğradı. Akvaryumlar içinde yaşayacak canlıların bir bölümü Şubat 2011’de Türkiye’ye getirildi. 8 yıl süren inşaat sürecinin ardından 25 Haziran 2011’de açıldı.

Teknik özellikler

--------------------------------------

İstanbul Akvaryumu projesi Florya sahilinde, Atatürk Deniz Köşkü’ne komşu 100 dönüm büyüklüğünde bir arazi üzerine inşa edilmeye başlandı. Projelendirilen alanın toplam büyüklüğü 22 bin metrekare olarak hesaplandı. İki kattan oluşan yapının içinde 6.800 metreküp su alma kapasitene sahip 64 adet su tankı bulunmaktadır. Akvaryum coğrafi bir rota gözetilerek 16 farklı tema uygulanmıştır. Bunun yanı sıra akvaryum kompleksi içinde bir de yapay yağmur ormanı dekoru bulunmaktadır. Burada deniz canlıların yanı sıra tropik bölgelere özgü sürüngen ve kemirgenlere de yer verilecektir. Uygulanan her tema, o bölgeyi yansıtan coğrafi, tarihî, kültürel ve görsel ögelerle dekore edilecek; film gösterimleri, oyunlar ve grafiklerle desteklenecektir. Akvaryumda yer alacak olan temalı bölümler şunlardır:

İstanbul Akvaryum

Akvaryum kompleksi içinde ayrıca bilim merkezi, etkinlik alanları, çocuk eğlence bölümleri, sinema salonları, kafeteryalar, büfeler, restoranlar ve mağazalar da yer almaktadır. ziyaretçilerin tesiste ortalama kalış süresinin 5-6 saat olması planlanmıştır. Yıllık ziyaretçi sayısının yurt içi ve yurt dışından ortalama 2,5 milyon kişi olacağı öngörülmektedir.

Yapılan tanıtım gezilerinde, tesis içinde, 1.500 farklı türden, toplam 15 bin canlının yaşayacağı belirtilmiştir. Bunların büyük bölümünü su tanklarında sergilenecek deniz canlıları oluşturmakla birlikte; yağmur ormanı temalı bölümde zehirli kurbağalar, timsahlar, dev kemirgenler ve yılanlar da bulunacaktır. Akvaryum kompleksi içinde ziyaretçilere ayrılmış 6 bin metrekarelik sergi alanı; 1,2 kilometrelik gezi rotası ve 1.200 araç sığalı 35 bin metrekarelik otopark alanı yer almaktadır.

Ulaşım

Hâlihazırda Florya semtine ulaşım kara ve demiryoluyla mümkündür. İETT’nin 73T numaralı hattı haftanın 7 günü çalışmaktadır. Aynı şekilde Sirkeci-Halkalı banliyö hattının Florya’da durağı bulunmaktadır. Akvaryumun açılmasıyla birlikte bölgedeki İETT seferlerinin artırılması ve Marmaray projesi kapsamında tren istasyonunun ıslah edilmesi beklenmektedir. Akvaryum kompleksinin projesinde ayrıca tesisin batı ucuna bir de hızlı deniz otobüsü iskelesi yapılması kararlaştırılmıştır.

YORUM YAP