İnsansız deniz aracı SİDA İlk sınavı başarıyla geçti

İnsansız deniz aracı SİDA sadece uzaktan kontrol edilen bir insansız deniz aracı olmanın haricinde, yapay zeka ve otonom davranış özellikleri ile üstün ve çağın ilerisinde yeteneklerle donatılacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
İnsansız deniz aracı SİDA İlk sınavı başarıyla geçti

İnsansız deniz aracı SİDA sadece uzaktan kontrol edilen bir insansız deniz aracı olmanın haricinde, yapay zeka ve otonom davranış özellikleri ile üstün ve çağın ilerisinde yeteneklerle donatılacak.

Diğer projelerde de kullanılabilecek çözümler Proje kapsamında HAVELSAN, platform otonomisi, görev sistemi yazılımları, yer kontrol istasyonu, mini-GVDS (Gemi Veri Dağıtım Sistemi), anti jam özellikli GNSS ve Uydu Haberleşme Sistemi geliştirip üretiyor. Yonca-Onuk ise SİDA platformu olan teknenin üretilmesi ve teknede kullanılacak olan faydalı yüklerin tedarik ve entegrasyonunu gerçekleştiriyor.

Proje tamamlandığında, otonom seyir ve görev icra edebilen, ADVENT SYS ile entegre ve Yer Kontrol İstasyonu ile ADVENT SYS üzerinden kontrol edilebilen HAVELSAN’ın geliştirdiği ilk otonom su üstü aracı ortaya çıkmış olacak. Yapay zeka, öğrenen algoritmalar, büyük veri, veri füzyonu, otonom sistemler teknolojileri kullanılarak geliştirilmekte olan Sancar, 12,73 metre uzunluğuna, 3,3 metre genişliğine, 9 ton deplasmana sahip bulunuyor. Sancar, 40 knots’ın üzerinde hıza, 740 kilometrenin üzerinde seyir menziline ulaşıyor.

--------------------------------------

SİDA açılımı nedir?

ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort, Gemisavar gibi Muharip görevlerin yanında Keşif, Gözetleme, Elektronik Harp, Jamming (Karıştırma), Mayın Avlama, Haberleşme ve İstihbarat görevleri de icra edebilecek.

İnsansız deniz aracı

SİDA kim üretiyor?

ULAQ SİDA, Antalya merkezli Ares Shipyard ve Ankara merkezli Meteksan Savunma tarafından ortaklaşa geliştirilen Türkiye’nin ilk muharip insansız deniz aracıdır.

Türk Sidaları nelerdir?

Türk savunma sanayii tarafından şu ana kadar; Ulaq, Sancar, Salvo ve Marlin adlarında en az 4 çeşit SİDA üretildi.

YORUM YAP