GPS cihazı nedir, ne için kullanılır?

GPS cihazı yön bulma cihazıdır. GPS uydularından bilgi alarak coğrafi konumu doğru hesaplayan bir cihazdır.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
GPS cihazı nedir, ne için kullanılır?

GPS cihazı nedir? Yön bulma cihazıdır. GPS uydularından bilgi alarak coğrafi konumu doğru hesaplayan bir cihazdır. Başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri Ordusu tarafından kullanılan sistemin, şu anda alıcıları otomobillerde ve akıllı telefonlarda da bulunmaktadır.

GPS cihazı nedir?

Küresel yer belirleme sistemi (GPS), dünya üzerindeki konumu belirlemeye yarayan bir uydu sistemine deniliyor. Uydular ile birey ya da araç arasındaki mesafenin ölçülmesine olanak sağladığı için kişinin dünya üzerindeki kesin yeri saptanabilir.

Uydular minik dalgalanmalar ile sinyal gönderse de bu sinyal, GPS alanlarını tetikliyor. Bu sayede aracın veya kişinin nerede olduğu ile ilgili kesin bilgilere GPS sayesinde ulaşmak mümkün oluyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber yaşamımızı büyük ölçüde etkileyen GPS sistemi hakkında tüm detaylara yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.Küresel Konumlama Sistemi (GPS) ABD Savunma Bakanlığı tarafından yörüngeye yerleştirilen 24 uydudan oluşan bir ağdan oluşan bir uydu tabanlı navigasyon sistemidir. Askeri eylemler, ancak 1980’lerde, ABD hükûmetinin, GPS programının siviller tarafından da kullanılmak üzere izin vermesi ile, GPS bugünkü özgün halini aldı. Uydu bilgileri ücretsizdir ve dünyanın her yerinde çalışır.

--------------------------------------

GPS cihazı ne işe yarar?

Dünya’daki ve Dünya yakınındaki GPS alıcılarına, en az dört GPS uydusunu görebilmeleri şartıyla coğrafi konum ve saat bilgisi sağlayan küresel uydu navigasyon sistemlerinden biridir. Uydular bir tür radyo sinyali yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcıları bu sinyalleri alıp yorumlayarak konum belirlenmesini gerçekleştirir.

Telefonlarda GPS ne işe yarar?

Telefonda GPS, haritada nerede olduğunuzu bulmak ve navigasyon için gerekli bir teknolojidir. Uygulamaların çoğu konumunuzu tam olarak tespit etmek için GPS’i kullanır ve hatta bazıları GPS olmadan çalışmaz.

GPS ile neler yapılabilir?

GPS sistemleri günümüzde uçaklarda, cep telefonlarında, araç takip sistemlerinde, navigasyon sistemlerinde, harita yapımında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Birden fazla küresel konumlandırma sistemi mevcuttur.


GPS telefonda nasıl kullanılır?

  • Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın.
  • Güvenlik ve Konum. Konum’a dokunun. “Güvenlik ve Konum”u bulamazsanız Konum’a dokunun.
  • Mod’a dokunun.
  • Bir mod seçin: Yüksek doğruluk: Konumu en doğru şekilde almak için GPS, kablosuz bağlantı, sensörler ve mobil ağları kullanır.

YORUM YAP