Fotoğraflardan Video Yapma Artık Çok Kolay – Deepfake

Deepfake yapay zekâ tabanlı olduğundan gelişmiş bir teknolojidir. Yapay zekanın fotoğrafları videoya dönüştürdüğünü ortaya çıktı. Fotoğraf karesinden video üretmek gitgide kolaylaşıyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Fotoğraflardan Video Yapma Artık Çok Kolay – Deepfake

Şirket V5.2 versiyonuyla birlikte artık yapay zekanın fotoğrafları videoya dönüştürdüğünü ortaya koydu. Fotoğraf karesinden video üretmek gitgide kolaylaşıyor. Fotoğraflardan Video Yapma nasıl oluyor?

Fotoğraflardan Video Yapma

Midjourney’in pazarlama danışmanı Rory Flynn’ın sosyal medya plaformu X’te paylaştığı bir videoda bu özelliğin kullanılmaya başlandığını gözler önüne serdi.

Paylaşılan videoda alan derinliği bulunan bir kuş fotoğrafı yer alıyor. Midjourney ile hareket ettirilmek istenen bölgelerin seçilmesiyle birlikte kuşun ve seçilen yerlerin hareket etmeye başladığı görüldü.


Deepfake Video

Bilindiği üzere yapay zekanın gelişmesiyle birlikte “deep fake”  yani gerçek gibi gözüken aslında yapay zeka tarafından oluşturulan videoların da sayısı çoğalıyor.

--------------------------------------

Ancak deep fake oluşturulacak içerik için bir video altyapısının bulunması gerekiyordu.

Örnek olarak; bir kişinin yakın plan çekim konuşması herhangi bir ünlünün sesi ve yüzüyle değiştirilerek deep fake videolar oluşturulabiliyordu.

Midjourney ise bu durum biraz farklı bir boyuta taşıyarak deep fake videolar üretmek için fotoğrafın olması yeterli oluyor.

Deepfake video saklama

Amacıyla yapay zekanın gelişmeleriyle birlikte “deep fake” yani gerçek gibi görünürken aslında yapay zeka tarafından yönetilen videoların da sayısı çoğalıyor.

Ancak derin sahte oluşturulacak içerik için bir videonun gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Örnek olarak; bir kişinin yakın plan çekim konuşması herhangi bir ünlünün sesi ve yüzüyle değiştirilerek derin sahte videolar oluşturulabiliyordu.

Yolculuğun ortasında ise bu durum biraz farklı bir boyuta taşıyarak derin sahte videolar üretmek için fotoğrafın olması yeterli oluyor.

YORUM YAP