Diş Çürüğü Nasıl Geçer? Diş Çürüğü Tedavisi

Diş çürüğünü tamamen iyileştirmek için, diş minesinin zarar gören bölgesinin diş hekimi tarafından temizlenmesi ve düzeltilmesi gerekmektedir.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Diş Çürüğü Nasıl Geçer? Diş Çürüğü Tedavisi

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Türker Sandallı, 21-27 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla diş hastalıklarının genel sağlığa olan etkisinden bahsetti. Peki Diş Çürüğü Nasıl Geçer?

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Türker Sandallı, 21-27 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla hem diş hastalıklarının genel sağlığa olan etkisinden bahsetti hem de araştırmalar sonucu ortaya çıkan diş çürüğü bakterilerinin bulaşıcı olduğuna dair uyarılarda bulundu.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer?

Özelikle yeni doğan bebeklerin ve çocukların ağız çevresinden öpülmemesi konusunda uyarılarda bulunan Prof. Dr. Türker Sandallı, ağız ortamı “steril olarak doğan bebekler toplumumuzda yaygın olan kültürden dolayı ağız çevrelerinden öpülüyor.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer? Diş Çürüğü Tedavisi

Bunun sonucunda da, ağzında çürük olan bir kişi o masum çocuğa çürük yapan bakterileri taşımış oluyor. Diş çürüğüne neden olan bakterilerin tamamen bulaşıcı olduğu bulundu. Bu yüzden lütfen çocuklarınızın, bebeklerinizin ağız çevresinden öpmeyiniz, mamasını yedirirken kontrol için kaşığını ağzınıza götürmeyiniz, emziğini ağzınıza sokmayınız” dedi.

Diş çürüğü oranı 50 yıldır hala aynı seviyede

50 yıldır diş çürüğü sıklığı oranının yüzde 82’nin altına inmediğini söyleyen Sandallı bu konunun aslında çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Şu anda 77 diş hekimliği fakültesinin olduğu, 30 bine yakın diş hekiminin hastalarına hizmet verdiği 2016 Türkiye’sinde hala çürük sıklığımız yüzde 82. Ağzımız ve dişlerimiz, genel sağlığımızı tetikleyen ve etkileyen hastalıklarla doludur.

Ağzımız, vücudumuzun giriş kapısını teşkil eder ve vücudumuzun aynasıdır. Dolayısıyla pek çok bakteri ağız yoluyla vücuda girer. Diş çürüğüne sebep olan yemek artıklarının ve bakterilerin ağızdan, dişlerden ve diş etlerinden uzaklaştırılması gerekir. Yapılacak iş son derece basit; dişlerimizi fırçalamak. Her yemekten sonra 2 dakika boyunca dişlerimizi fırçalamalıyız. Hatta 2,5 yaşından itibaren bu alışkanlığı edinmemiz gerekiyor. Burada anne ve babalara çok büyük mesuliyet düşüyor.

Çünkü çocuklara diş fırçalama konusunda rol model olmaları lazım. Aksi takdirde diş çürüğünün ve diş eti hastalığının vücutta endokarditten, kardiyovasküler sistem hastalıklarından, hepatitten, mafsal romatizmalarından, bütün üst solunum yolu hastalıklarından, kemik erimesinden, gebelerdeki düşük oranlarının yüksek olmasından ve erken doğumlardan sorumlu olduğunu bilmelerini istiyorum. Yani bütün genel sağlığımız olumsuz olarak etkileniyor” şeklinde konuştu.

Türk halkının yüzde 86’sı dişlerini fırçalamıyor

Türk toplumunda diş fırçalama kültürünün olmadığını dile getiren Sandallı aynı zamanda, “Türkiye’de halkın yüzde 86’sı dişlerini fırçalamıyor. Fırçalayanlar da yanlış fırçalıyor. Yani bakteri plağını diş yüzeyinden uzaklaştıramıyor. Bunun halka öğretilmesi lazım. Bir gram diş plağında 300 milyar çeşitli bakteri olduğunu ve bunların vücuttaki her hastalığa yol açabileceğini düşünürsek o zaman diş fırçalamanın önemi daha da ortaya çıkar.

--------------------------------------

Sadece dişlerimizi değil bunun yanı sıra diş etimizi de birlikte fırçalamalıyız. 6 aydan 6 aya diş çürüklerini ve diş eti plaklarını teşhis edebilmesi için hastalarımızın diş hekimine kontrole gitmesi lazım. Diş hekimlerinin de koruyucu flor uygulamalarını çocuk yaşlardan itibaren düzenli bir şekilde yapmaları gerekiyor. Yememize içmemize dikkat etmemiz ve dişlerimizi fırçaladıktan sonra yatmadan önce şekerli şeyler veya tatlılar yemememiz, yesek bile en son işlem olarak dişlerimizi fırçalayıp öyle yatmamız gerekir. Aksi takdirde 50 seneden beri azaltamadığımız çürük sıklığı devam eder” diye konuştu.

Bütün diş hekimleri camiasının ve halkın Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nı da kutlayan Prof. Dr. Türker Sandallı son olarak da, “ bir diş macunu ve fırça ile hayatınızdaki birçok hastalığın önüne geçebilirsiniz. Hastalıklara, karşı koyabileceğiniz sizin en büyük silahınız diş fırçanız ve macununuzdur” diyerek sözlerini sonlandırdı.


Diş çürüğü nasıl yok edilir?

Çürüklerin derinleşerek sinirlere ulaşması halinde kanal tedavisi uygulanır. Bu tedavide dişte bir kanal açılır ve dişin çürümüş kısımları ile birlikte sinirler ve kan damarları çıkartılır. Enfeksiyon söz konusu ise buna yönelik müdahaleler yapılır ve ardından kalan boşluk dolgu malzemesi ile doldurulur.

Diş çürüğü diş fırçalayarak geçer mi?

Düzenli Diş Fırçalamak Çürüğü Geçirir Mi? Düzenli diş fırçalama, diş çürüğü oluşumunu önleyebilir ve mevcut çürükleri ilerlemesini durdurabilir. Ancak, diş çürüğü tamamen fırçalama ile geçirilemez. Diş hekiminize düzenli kontroller yaparak çürükleri önleyebilir ve erken teşhis ile tedavi edebilirsiniz

Çürük diş düzelir mi?

Diş çürüğü kendi kendine iyileşmez ve tedavi edilmezse ilerler. Bu yüzden çürükten ilk şüphelenmeye başladığınız anda mutlaka diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekmektedir. Hekiminiz çürüğün durumuna göre dolgu, florür veya kanal tedavilerinden bir tanesini önerecektir.


Diş fırçalamak diş çürüğünü önler mi?

İki defadan az fırçalamak diş çürüğünü engellemez. Çocuğunuzun mutlaka günde en 2 iki kere dişlerini fırçalamasını sağlayın. Böylece ağız içerisinde çoğalan bakterilerin çürük yapabilecek duruma gelmelerinin önüne geçilebilir.

YORUM YAP