Bingöl kaplıcaları her dönem ilgi görüyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bingöl kaplıcaları her dönem ilgi görüyor

Bingöl’de, halk arasında özellikle böbrek rahatsızlığına iyi geldiğine inanılan Ilıcalar beldesindeki kaplıca, yılın her döneminde vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Bingöl kaplıcaları

Kent merkezine 20 kilometre mesafedeki Ilıcalar beldesinde  kendiliğinden çıkan ve doğal sıcaklığı 40-50 derece olan suyun, içerdiği  mineraller sayesinde böbrek taşlarını düşürmede büyük fayda sağladığına  inanılıyor. Sodyum, kalsiyum, bikarbonat ve sülfat gibi mineraller bakımından  zengin olan suya sahip kaplıcalara vatandaşlar yılın her döneminde yoğun rağbet  gösteriyor. Bingöl kaplıcaları

GEZİLECEK YERLER

Kentin en önemli turizm merkezinden biri Bingöl Üniversitesi, biri de  özel Binkap Termal Otel Tesisleri olmak üzere iki termal tesiste, 2’si VIP 12  havuz, 120 yatak ve 20 apart daire bulunuyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü  ve Bingöl Üniversitesi verilerine göre, konaklama tesislerinde haziran-eylül  döneminde doluluk oranı yüzde 100 olarak gerçekleşti. Buna göre, tesislerde  yaklaşık 5 bin yerli ve 100 yabancı turist konaklarken, 4 ayda 240 bin kişi  kaplıcadan günübirlik yararlanmak için tesislere akın etti. Bingöl kaplıcaları

“TÜRKİYE’DE YILDA 10 MİLYON İNSAN KAPLICA TEDAVİSİ GÖRÜYOR”

Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fizyoterapist Aydın Sever, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, kaplıca suyunun yüzyıllardır çeşitli  rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığını söyledi. Sıcak suyun sadece  tedavi yöntemiyle değil koruyucu sağlığın desteklenmesinde kullanılan bir araç  olduğuna dikkati çeken Sever, “Termal sular açısından zengin bir coğrafya  olduğumuz için Türkiye’de yapılan değerlendirmelere göre yaklaşık senede 10  milyon insan kaplıca tedavisi görmektedir.” dedi.

Sever şöyle devam etti: “Geniş bir hastalık yelpazesi var. Özellikle eklem rahatsızlığı,  iltihap, cilt, eklem kireçlenmesi, diz ağrıları, iltihaplı romatizmal hastalıklar  ve sistemik rahatsızlıklarda kullanılıyor. Cerrahi girişim sonrası eklem sertliği  gelişen hastalarda, gut rahatsızlıklarında, depresif ve psikolojik  rahatsızlıklarda ve kadınlara yönelik kısırlık ve müzmin rahatsızlıklarda da  kaplıcalar kullanılan bir tedavi yöntemidir.”

Sever, Bingöl’deki kaplıca suyundan alınan numune değerlerinin Türkiye  ortalamasının üzerinde çıktığına işaret ederek, “Termal su, doğa eliyle bize  sunulan bir şifa vesilesi. Gerek bölge halkının gerek çevre illerin bu nimetten  mümkün mertebe yararlanması gerekiyor. Çünkü modern tedavilerde sadece ilaçlar  değil doğa eliyle sunulan imkanlar da kullanılıyor. Bunun daha değerli, daha evla  olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

--------------------------------------

“81 İLDEN MİSAFİR AĞIRLADIK”

Ilıcalar Belediye Başkanı Mehmet Günerigök de 3 bin 500 nüfuslu  beldenin nüfusunun yaz aylarında 6 bine çıktığını söyledi.

Kentte gelen yerli ve yabancıların kaplıcaya uğramadan memleketlerine  dönmediğini anlatan Günerigök, şöyle devam etti:

“Ilıcalar, Bingöl’ün termal turizmi, sosyal ve kültürel alanda yeri ve  önemi olan bir beldemizdir. Termal tesislerimizden dolayı özellikle yaz aylarında  çok insan sirkülasyonu oluyor. İlimize yurt içinden ve dışından gelen insanımızın  uğrak yeridir. Yaz aylarında nüfusumuz 7 ay boyunca yaklaşık 6 bini buluyor. Yaz  aylarında her bir tesimize günübirlik günde yaklaşık 2 bin kişilik giriş oluyor.  İnsanlar buraya sadece kaplıca için gelmiyor. Yeşil doğasıyla piknik yapmak için  tercih ediliyor. Bu sene 81 ilimizden misafir ağırladık. Bunun çetelesini  tuttuk.”

SEZONDA DOLULUK ORANI YÜZDE 100

Binkap İşletme Müdürü Mehmet Avlı ise suyun şifalı olduğunun bilimsel  raporlarla da ispatlandığını belirterek, böbrek rahatsızlığı, bel ve boyun fıtığı  ile romatizmal rahatsızlıkları olanların kaplıcaları tercih ettiğini söyledi.

Haziran ve eylül dönemlerinde tesislerinde boş yer bulunmadığını,  rezervasyonların sezon başında yapıldığını aktaran Avlı, “Termal merkezimizde  termal ve otellerimiz mevcuttur. Suyumuz en az kükürde sahip olan bir su.  Berraklık açısından Türkiye’nin en iyi sularından biridir. Motel ve otellerimiz  yazın dolu. Yazın doluluk oranımız yüzde 100. Kışın da motellerimiz kısmi olarak  boş kalıyor ama otellerimize sürekli müşteri gelip, gidiyor. Havuzlarımız ise yaz  kış çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Kaplıcadan faydalanan Fesih Akay, arkadaşlarıyla Bitlis’in Güroymak  ilçesinden geldiğini aktararak, “Çok şifalı bir su, herkese öneriyorum.  Arkadaşlarla ayda bir geliyoruz. Güzel, temiz bir su.” dedi.

Kütahya’dan Bingöl’de görev yapan kızını görmeye gelen Süleyman İnce  de tesisi çok beğendiğini belirtti. Belde sakinlerinden Ali Kaymazalp ise Ilıcalar beldesinde ikamet  ettiğini, haftada en az bir kez sıcak suya girdiğini dile getirdi. Kaymazalp, “El ve ayaklarımda oluşan kaşıntı nedeniyle suya girdim ve  şifa buldum.” dedi.

Esnaf Murat Erten, beldede yaz sezonunda müşteri yoğunluğu  yaşadıklarını dile getirdi. Erten, “Sezonda müşteri yoğunluğuna göre işlerimiz iyi. Sezon  bittiğinde işlerimiz yüzde 50’ye düşüyor. Kaplıcanın faydaları gerçekten çoktur.  Bu su sadece yaz değil kışın da var. İnsanlarımızın yaz kış demeden bu sudan faydalanmasını istiyoruz.” diye konuştu.

YORUM YAP