Başakşehir Belediyesi – İstanbul

İstanbul ili Başakşehir ilçesinin Başakşehir belediyesi 2008 yılında kurulmuştur. Başakşehir belediyesi telefon ve diğer iletişim bilgilerini paylaşıyoruz. Başakşehir Merkez Camii Yanında yer alan belediye telefon numarası: 444 0 669

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Başakşehir Belediyesi – İstanbul

İstanbul ilinin en düzenli semtlerinden biri olan Başakşehir ilçesinin Başakşehir belediyesi iletişim bilgileriniz sizler ile paylaşıyoruz.

Başakşehir Belediyesi Tarihi

Başakşehir Belediyesi, 2008 yılında 5747 sayılı kanun ile kuruldu. İstanbul Başakşehir ilçesi, Küçükçekmece ve Esenler’den ayrılan mahalleler ile Bahçeşehir Belde Belediyesi’nin birleştirilmesiyle oluşturuldu.

İlçe kurulmadan önce Başakşehir 1 ve 2. Etapları, Güvercintepe, Şahintepe, Altınşehir, Ziya Gökalp mahalleleri ile Şamlar Köyü, Küçükçekmece Belediyesi’ne; Başak Mahallesi, Başakşehir 4 ve 5. Etaplar, Esenler Belediyesi’ne; Bahçeşehir ise Büyükçekmece’ye bağlı bir belde belediyesi durumundaydı.Başakşehir ilçesinin, Şahintepe, Kayabaşı, Şamlar, Güvercintepe ve Altınşehir’i içine alan bölgesinin bilinen en eski adı Azatlık’dır. Bu isim, Osmanlı yönetimi tarafından, Şamlar Baruthanesi’nde çalışan Ermenilerin 1. Sınıf vatandaş sayılması ile ”azat edilenlerin yeri” manasından gelmektedir.

Meşrutiyetin ilanından sonra, Arnavut Kökenli Resneli Niyazi Bey bölgedeki Ermenileri göndererek arazinin sahibi olmuştur. Bu nedenle ismi geçen bölgelerin tamamı için ”Resneli Çiftliği” ismi kullanılmıştır. Resneli Çiftliği, ilçede bulunan ve en sağlıklı biçimde günümüze ulaşan önemli bir eserdir. Ayrıca, Azatlı Baruthanesi ve Şamlar Bendi, Altınşehir / Yarımburgaz Mağaraları da bölgedeki tarihi mekânlardır.

İstanbul’da bilinen ilk yerleşim yeri ”Altınşehir Mağarası” adıyla bilinen Yarımburgaz Mahallesi’dir. Halkalı yakınlarındaki Altınşehir mevkiinde, kayalık bir tepenin bayırında yer alan bu mağarada alt paleotik çağa ait kalıntılar ve Bizans dönemine ait bir kilise kalıntısı bulunmaktadır.İlçede bulunan ve Bulgar bir ailenin çiftliği olan Bojdar, Türk-Rus Savaşı’nda (93 Harbi) Bulgaristan’dan kaçan bir Türk aileye ev sahipliği yapmıştır. Bölgeye yerleşen aile, şimdiki Boğazköy tarafından toprak satın almıştır ve daha sonra gerçekleşen mübadelede, köyün büyük bir kısmını Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’dan gelen muhacirlere dağıtmıştır. Bojdar, bu dönemden 2. Dünya Savaşı’ nın hüküm sürdüğü yıllara kadar Boşdere daha sonra ise şimdi bilinen adıyla Hoşdere olarak anılmaktadır.

--------------------------------------

Bölgede çeşitli zamanlarda yapılmış olan araştırmalar, Bahçeşehir çevresinde tarih öncesi dönemlerden başlayıp günümüze kadar gelen önemli buluntuların varlığını ortaya koymaktadır. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü tarafından yapılan bir çalışmada; Yamaç Villaları’nın bulunduğu bölgede, Roma dönemine ait olan ve kayaya oyulmuş ”Kaya Mezarları”nın varlığı tespit edilmiştir.

Başakşehir Belediyesi Adresi

Kayabaşı Mahallesi, 15 Temmuz Sokak No: 2 Başakşehir Merkez Camii Yanı, Başakşehir / İstanbul

Başakşehir Ek Hizmet Binası

Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Şehit Polis Gaffar Okkan Cad. No: 5 34538 Başakşehir / İstanbul

Başakşehir Belediyesi telefon

Telefon: 444 0 669

Başakşehir Belediyesi mail

E-mail:belediye@basaksehir.bel.tr

KEP:basaksehirbld@hs01.kep.trİstanbul Kayaşehir ve Başakşehir ilçemizdeki gelişmeleri paylaşıyoruz. Toki, Emlak Konut ve Kiptaş haberleri, konut satışları ve kentsel dönüşüm çalışmalarından tanitimekle.com sitemizden haberdar olabilirsiniz.

Başakşehir Belediyesi - İstanbul

Başakşehir nasıl ilçe oldu?

İstanbul Başakşehir Belediyesi, 2008 yılında 5747 sayılı kanun ile kuruldu. Başakşehir ilçesi, Küçükçekmece ve Esenler’den ayrılan mahalleler ile Bahçeşehir Belde Belediyesi’nin birleştirilmesiyle oluşturuldu.


Başakşehir mahalleleri

İstanbul Başakşehir ilçesinin 11 mahallesi bulunmaktadır.

 • Altınşehir
 • Bahçeşehir 1. Kısım
 • Bahçeşehir 2. Kısım
 • Başak
 • Başakşehir
 • Güvercintepe
 • İkitelli OSB
 • Kayabaşı
 • Şahintepe
 • Şamlar
 • Ziya Gökalp

Başakşehir nereden ayrıldı?

Mutluluğun şehri Başakşehir Belediyesi, 2008 yılında 5747 sayılı kanun ile kuruldu. Küçükçekmece ve Esenler’den ayrılan mahalleler ile Bahçeşehir Belde Belediyesi’nin birleştirilmesiyle oluşturuldu.

YORUM YAP