20’lik Diş Nedir? Neden Sorun Çıkarır?

Yirmilik dişler, halk arasında 20 yaş dişleri şeklinde de isimlendirilen genel olarak 17 -25 yaş aralığında çıkan yetişkin dişlerdir.

Yayınlanma Tarihi : Google News
20’lik Diş Nedir? Neden Sorun Çıkarır?

20’lik Diş Nedir? Toplumda diş sağlığı konusunda en çok merak edilen ve tartışılan konulardan biri 20 yaş dişi işlevi ve çektirmek ya da çektirmemek konusundaki bilgi kirliliği. Yirmilik dişler, halk arasında 20 yaş dişleri şeklinde de isimlendirilen genel olarak 17 -25 yaş aralığında çıkan yetişkin dişlerdir.

20’lik Diş Nedir?

Neden yirmi yaş dişleri gömülü kalıyor ve çıkamıyorlar? Yoksa artık ihtiyaç mı yok? Neden diş hekimim çekmek istiyor?

Aslında yirmi yaş dişleri eski insanların diş dizisine bakıldığında sorun yaratmıyordu yani eski insanların diş dizileri daha düzgün ve yirmi yaş dişleri sorunsuz çıkmış ve dişlerde çapraşıklık gözükmüyordu, peki neden günümüzde böyle bir sorunumuz var?

Sorumuzun cevabının Beslenme alışkanlığında ve tüketilen gıdaların yapısında gizli olduğunu ifade eden Ortodonti Uzmanı Doç.Dr. Mehmet Oğuz Öztoprak yirmi yaş dişlerinin günümüzde neden çekilmesi gerektiği konusuna açıklık getirdi. 20 yaş dişi

Eski insanların tükettiği lifli ve sert besinler yerine artık yumuşacık ekmekler, düdüklü tencerede pişen lokum gibi etler, krem peynir gibi gıdalar neredeyse dişlerde çiğnemeksizin tüketilebilen gıdalar ve doğal lifli besinlerin yerine fabrikasyon ürünler dişlerin iş yükünü hafifletiyor. Çalışmayan dişler hareket etmiyor ve aşınamıyor, bu nedenle 20 yaş dişlerine de arkada yer açılamıyor. Yer bulamadığı için çıkamayan ya da çarpık şekilde çıkarak çene yapısını bozan dişlerin çekilmesi de elzem hale geliyor.

--------------------------------------

Yirmi yaş dişlerinin çekilmemesi bazı riskleri de beraberinde getiriyor. ciddi eklem problemleri, ağız kokusu, ve kistler bu risklerden bir kaçı. Bu riskleri ortadan kaldırmanın yolu ise 20 yaş dişlerinin çene cerrahisi tarafından çekilmesinden geçmekte.

20 yaş dişleri çekilmezse ne olur?

Gömülü 20 lik dişlerin çıkarılmaması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durumun nedeni, gömülü dişin etrafındaki diğer dişlere, çene kemiğine ve yumuşak dokulara zarar verebilecek olmasıdır. En yaygın sorun, dişin etrafındaki dişlere baskı yapmasıdır.

20 yaş dişi ne işe yarar?

20’lik dişler, genelde 18 – 20 yaş arasında sürdüğü için halk arasında 20 yaş dişi denilen dişler aslında 3. büyük azı dişidir. Diğer tüm dişler gibi insan ağzında doğru pozisyon aldığında ana dişlerle aynı görevi görebilen ve çiğneme fonksiyonuna ciddi katkıda bulunabilen dişlerdir.


Yirmilik dişler neden çekilmeli?

Çürük sebebiyle abseye sebep olan yirmi yaş dişlerinin mutlaka çekilmesi gerekmektedir. Bir kısmı sürmüş dişlerde, o bölgedeki enfeksiyon yumuşak dokuya da sıçrar ve ağız kokusuna, ağrıya ve ödeme neden olur. Bazı durumlarda ağzın tam açılmaması hali de oluşur.

YORUM YAP