Özcan Deniz Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Özcan Deniz Kimdir? 19 Mayıs 1972 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Beş yaşına kadar Ankara’da yaşayan sanatçı, aslen Ağrılı ve kürt kökenlidir. 1977 yılında ailesinin Aydın’a göç etmesiyle çocukluğu ve gençliğinin ilk yılları Aydın’da geçmiştir.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Özcan Deniz Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Özcan Deniz Kimdir? 19 Mayıs 1972 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Beş yaşına kadar Ankara’da yaşayan sanatçı, aslen Ağrılı ve kürt kökenlidir. 1977 yılında ailesinin Aydın’a göç etmesiyle çocukluğu ve gençliğinin ilk yılları Aydın’da geçmiştir.

Özcan Deniz Biyografisi, Özcan Deniz nereli? Hangi dizilerde oynadı? Özcan Deniz kaç yaşında?

Eğitimi süresince, kendi yazdığı küçük hikayeleri oyunlaştırarak, arkadaşları ile kurduğu küçük amatör tiyatro topluluğu ile çevre yörelere turneler yapmıştır. Bu yıllarda müziğe olan yatkınlığını da keşfetmiştir.1985 yılında ilk orkestra çalışmasını yaparken artık Aydın’da tanınan ve aranılan orkestra solisti olmuştur. Ardından İzmir ve Antalya’da sahne çalışmaları gelmiştir. Aydın’ın Sultanhisar kasabasında düzenlenen Geleneksel Ses Festivaline katılıp birincilik ödülünü alınca, hedefinde İstanbul’a gelme hayalleri oluşmaya başlamıştır. 1988 yılında İstanbul’a gelip, 1989 yılında Almanya’ya gitmiştir. Orada da müzik çalışmalarına devam eden Özcan Deniz’i İstanbul’da fark edemeyen yapımcılar; Münih’te keşfetmişlerdir.

Özcan Denizi kim meşhur etti?

İlk albüm çalışmasını 1992 yılında yapmış ve Yine Ağlattın Beni isimli albümünü piyasaya çıkarmıştır. 1993 yılında yaptığı Meleğim adlı albüm ile şöhreti yakalamıştır. 1994 yılında Beyaz Kelebeğim albümünü çıkarmıştır. Özcan Deniz Kimdir?

Art arda çıktığı televizyon programlarında sinema camiasının da dikkatini çekmiştir. 1994 yılında Türk Sinemasının duayenlerinden Memduh Ün’ün Ona Sevdiğimi Söyle adlı filminde oynayarak, sinema ile ilk buluşmasını gerçekleştirmiştir.

1995 yılında vatani görevini yapan Özcan Deniz, 1997 yılında Yalan mı albümü ile müthiş bir dönüş yapmış ve aynı yıl Yalan mı adlı dizi ile televizyon izleyicileriyle buluşmuştur. Bir taraftan kendi öykülerini yazmak ve bunları hayata geçirmek en büyük arzusuyken bir taraftan da müzikal yolculuğuna devam ediyordu.

Özcan Deniz ne mezunu?

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Eğitimini başarıyla tamamlayan Deniz, oyunculuk kariyerine bu temel üzerine inşa etmiştir.

Sırasıyla Çoban Yıldızı, Aslan Gibi, Leyla, Ses ve Ayrılık, Hediye albümlerini çıkarmış, 2009 yılında Sevdazede isimli albümünü çıkarmıştır. Mercan Dede’nin Su ve 3 Hürel Şarkıları albümlerinde birer şarkıyla yer almıştır.

Halen her sene bir sosyal sorumluluk projesinde yer almaktadır. Böbrek Vakfı, TOÇEV “Yaşasın Okulumuz”, Kızılay dışında bu yıl; Coca Cola Türkiye ve WWF “Herşey Değişir” işbirliği ile Bafa’ ya Su, Ege’ ye Bereket projesi için hazırlanan ve tüm dünyada yayınlanan şarkısının Türkçe versiyonunu Özcan Deniz, Pamela ve Fuat ile birlikte seslendirmektedir.

Müzik çalışmalarının yanı sıra oyunculuk da onun için vaz geçilmez bir tutku olmuştur. 1999 yılında öyküsünü kendisinin yazdığı Aşkın Dağlarda Gezer adlı dizi ile tekrar televizyon izleyicileri ile buluşmuştur. 2002 yılında efsane dizi Asmalı Konak ile müzikte yakaladığı başarılı kariyeri, oyunculukta da yakalamıştır. 2004 yılında Haziran Gecesi, 2007 yılında Kader, 2008 yılında Aşk Yakar adlı projelerde yer almıştır. Daha sonra Samanyolu ” adlı dizi ile televizyon izleyicilerinin evlerine konuk olmuştur.

--------------------------------------

Özcan Deniz Kimdir?

Müzik ve televizyon dizileri çalışmaları ile birlikte, sinema filmi çalışmaları da devam etmektedir. 1994 de çektiği Ona Sevdiğimi Söyle den sonra 2002 yılında Kolay Para, 2003 yılında O Şimdi Asker, Asmalı Konak – Hayat, 2004 yılında öyküsü kendisine ait Neredesin Firuze, 2006 yılında Keloğlan Kara Prense Karşı, 2008 yılında Dışişleri Bakanlığı’nın desteklediği Mevlana Aşkın Dansı adlı belgesel ile sinema severlerle buluşmuştur.

Halen her ay Türkiye ve Dünya’nın çeşitli yerlerinde konser çalışmalarına devam etmektedir.

Özcan Deniz,2011 Şubat ayında vizyona giren, Ya Sonra isimli senaryosunu üstlendiği filmde bu kez oyunculuğunun dışında yönetmen kimliği ile sevenleriyle buluşmuştur.2012 yılında 11. Albümü Bi’ Düşün ile müzik hayatına devam ederken son olarak Yönetmenliğini Yeşim Ustaoğlu’nun üstlendiği Araf filminde kamyon şöfürü Mahur karakterini üstlenmiştir.

Yine yönetmenliğini üstlendiği 2. sinema filmi Evim Sensin ile 2 kasım’da sevenleriyle buluşmuş olup birçok dalda ödüle layık görülmüştür. Özcan Deniz şu sıralar yine senaryosunu, başrolünü ve yönetmenliğini üstlendiği 3. Sinema filmi Su ve Ateş 15 Kasım 2013 tarihinde izleyicisi ile buluşmuştur. 2014 itibariyle Fox TV’de yayınlanan Karagül adlı dizide rol almıştır.

Özcan Deniz Evlilikleri

Oyuncu ve şarkıcı olan Özcan Deniz evlimi sorusuna yapmış olduğu evlilikler ile cevap verelim. 20 Ocak 2023’te İranlı sevgilisi Samar Dadgar ile evlendi. Daha önceki evlilikleri Feyza Aktan (2018–2019), Handan Deniz (1991–2000)


Özcan Deniz Dizi ve Filmleri

 • 2008 – Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı (Çelebi Hüsamettin) (Sinema Filmi)
 • 2008 – Sakıkamış Beyaz Hüzün (Teğmen Faik) (Sinema Fimi)
 • 2009 – Samanyolu (Nejat) (TV Dizisi)
 • 2012 – Bir Zamanlar Osmanlı (Serhat) (TV Dizisi)
 • 2011 – Ya Sonra (Adem) (Sinema Filmi)
 • 2012 – Araf (Mahur) (Sinema Filmi)
 • 2012 – Evim Sensin (İskender) (Sinema Filmi)
 • 2013 – Karagül (Murat) (TV Dizisi)
 • 2013 – Su ve Ateş (Haşmet)(Sinema Filmi)
 • 2014 – Kaderimin Yazıldığı Gün (Kahraman) (TV Dizisi)
 • 2015 – Sevimli Tehlikeli (Sinema Filmi)
 • 2016 – İkinci Şans (Cemal) (Sinema Filmi)
 • 2017 – Öteki Taraf (Çetin) (Sinema Filmi)
 • 2017 – 2019 -İstanbullu Gelin -(Faruk Boran) (TV Dizisi)
 • 2021- Seni Çok Bekledim -Kadir
 • 2021‐ Masum ve Güzel

YORUM YAP