Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi -TV-Radyo Kulesi

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi -TV-Radyo Kulesi

Üsküdar ilçesindeki Küçük Çamlıca Tepesi’nde yer alan Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi, Türkiye’nin İstanbul şehrindeki televizyon ve seyir kulesidir. Kule, Eylül 2020’de tamamlanıp hizmete girmiştir.

Kule hizmete girdikten sonra şehirdeki diğer anten ve anten kuleleri kaldırılmıştır. Toplam yüksekliği 365 metre (1.198 ft) olan kulenin 220 metrelik bölümü 53 katlı betonarme yapı, 145 metrelik bölümü ise antendir. Maliyeti ₺170 milyon olan kulede iki restoran ve bir seyir terası bulunmaktadır.

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi

Çamlıca Kulesi Mimari tasarım

Kulenin tasarımında Türkler için tarih boyunca önemli bir simge olan lale çiçeğinden esinlenilmiştir. Kulenin ana aksı lalenin köklerini ve besleyici gövdesini simgelerken güneşe doğru yükseldikçe yapılandırılan seyir terası ve restoran katları henüz açmayan bir lale tomurcuğunu simgeler. Panorama asansörleri giriş katından antenlerin olduğu kata kadar yükselen ana kabuğun iki yanında yer almakta ve İstanbul Boğazı’nın Asya ve Avrupa kıtalarını ayırıp bütünleştirmesi gibi bir rol oynamaktadır.

Hem mimari tasarım hem de yapım metodolojisi açısından ileri mühendislik teknikleri gerektiren bu kulede tüm tasarım özellikleri, mimari planlama ve malzeme seçimlerinde bu süreçler göz önünde bulunduruldu. Yapının yeni bir deneyim sunan, çağı yakalamış tasarım karakterlerini içinde barındıran özgün mekanlar içermesi üzerine bir tasarım geliştirildi.

Bu yapı tipolojisinin tasarım sürecinde kent ile kurduğu güçlü tasarımsal ilişki, Mimar ile mühendislik bilgilerinin birlikteliğinden doğabilecek ve günün bütün teknolojik bileşenlerini de içinde barındırabilecek bir yapı nasıl olabilirdi sorusuna cevap aramak öncelikliydi.  Asıl gaye, bulunduğu yerle sağlam ilişkiler kurarak, ışığı, doğayı ve mekânsal boşlukları kullanarak sürpriz karşılaşmalar yaratma; böylece insanların bakış açısını değiştirmesi, farklı bakmasını ve düşünmesini sağlamaktı. Binanın bir kullanım alanına dönüşmesi, bireyle diyalog kurması ve keşif içermesine olanak sağlayabilen mekan kurgulanması önemli görüldü.

Kule, doğa ve manzara odaklı bir serüven sunuyor. Yapının sunduğu beş farklı manzara serüveni var. Tepenin doğal dokusunun sürekliliğinin sağlandığı, topoğrafya ile bütünleşik bir üst örtü altında yer alacak şekilde podyumun içinde barındırdığı fonksiyonların ve ilgili kamusal alanların tasarlanmasında mimari açıdan tanımlayıcı önemli bir rol oynuyor.

İçinde bulunduğu korunun sunduğu doğal peyzajda yer alan kamusal alanlarla birlikte kule içine entegre edilen halka açık fonksiyonlar sayesinde önemli sosyo-kültürel aktivitelerin gerçekleşmesine olanak sağlaması, İstanbul’un gökyüzüne taşındığı, değişik kotlarda birbirinden farklı İstanbul seyir tecrübeleri sunan bir yaşam üstüne dönüşümü hedefleniyor.

Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi

2011 yılında yapılması planlanan “Çamlıca TV ve Anten Kulesi Projesi” yarışması için mimar Melike Altınışık’ın tasarladığı proje bugün İstanbul’un en yüksek noktalarından biri olan Küçük Çamlıca Tepesinde 369 metre boyunca yükseliyor. Sarıdağlar İnşaat AŞ firması tarafından inşa edilen kule deniz seviyesinden 218 metre yükseklikte, 10 bin m2 lik proje alanı ve 2.400 m2 lik bir oturum alanı üzerindedir. Betonarme yapısı 203,5 metre ve çelik anten yüksekliği geçiş bölgesi ile birlikte 165 metre olmak üzere toplam uzunluğu 369 metreye ve deniz seviyesinden yüksekliği ise 587 metre yüksekliğe ulaşıyor.

--------------------------------------

Yeni bir TVRadyo kulesi olmaktan öte her iki korulukta da dağınık olarak yerleşmiş onlarca kuleyi tek yapıda toplayan, tamamlandığında İstanbul siluetine katkı sağlayacak fütüristik bir eser olacak. 148 ve 153 metrelerde seyir katları; 175 ve 180 metrelerdeyse restoranlarıyla İstanbul turizmine ve sosyal yaşantısına yeni bir soluk getirecek.

Çamlıca Kulesi Yapının Özelikleri

Bu kuleden 100 radyo yayını, birbirlerinin güçlerini kesmeden, frekansları birbirine karışmadan, aynı yüksek kalitede yayın yapabilmektedir. Kulede bir seyir terası ve restoranı bulunmaktadır. Kule, özel günlerde ışık gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.

203 metre yüksekliğindeki betonarme çekirdek, zeminde 58 metre çapında, 21 metre derinliğe inerek, 3 metre yükseklikte betonarme temelin üzerine oturmakta ve perde duvar kalınlığı en alt kotta 120 cm olup 203 metre kotunda 60 cm’ye düşecek şekilde lineer olarak daralıyor. Zemin kotunda betonarme çekirdeği destekleyen 45 derece eşit aralıklar ile yerleştirilmiş 8 adet 13 metre yüksekliğinde perde duvarlar, payanda olarak tasarlandı.

16 metre x 13 metre boyutlarındaki eliptik yapının plan kesitinde; bir adet yangın kaçış merdiveni, 1 adet servis asansörü, elektrik, mekanik tesisat şaftları bulunurken, çekirdeğin iki yanında ise kule boyunca yükselen ve biri Karadeniz, diğeri tarihi yarımadayı gören 2 adet panoramik asansör şaftı yer alıyor. Betonarme çekirdek kayar kalıp sistemi ile dökülerek ve 30 ton demir bağlanarak imalat süreci tamamlandı. Betonarme yapı tamamlandıktan sonra anten sistemlerini taşıyacak çelik anten imalatına başlanıldı. Yaklaşık 1.000 ton ağırlığında olan çelik anten 203,5 metre yükseğe, betonarme yapının üzerine inşa edildi. Çelik anten yapısı, yayıncılıkla ilgili bütün anten sistemlerini üzerinde taşıyacak olup bu antenlerin binanın teknik katlarında yer alan sistemlere bağlanması ile kuleden
yayına başlanacak.

Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi

Çamlıca Kulesi Proje Künyesi

Konum: Üsküdar, İstanbul
Mimari: Melike Altınışık Mimarlık
İşveren: UAB Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü
Yüklenici Firma: Sarıdağlar İnşaat AŞ
Yarışma Tarihi: 2011
Proje Tarihi: 2013-2016
Yapım Tarihi: 2016-2019
Statik Mühendisi: Balkar Mühendislik
Yapısal Kontrol “Peer Review”: Thorton Tomasetti
Telekomünikasyon ve Yayıncılık Mühendisi: ABE Teknoloji
Elektrik-Elektronik Mühendisi: HB Teknik
Mekanik Mühendisi: Çilingiroğlu Mühendislik
Rüzgâr Mühendisi: RWDI
Cephe Mühendisi: Newtecnic
Peyzaj Mimarı: DS Mimarlık
Yangın Güvenlik Danışmanı: Etik Mühendislik, Prof.Dr. Abdurrahman Kılıç
Dikey Taşımacılık Danışmanı: 3TEK
Akustik Danışmanı: Pro-Plan
Aydınlatma Danışmanı: Darklighting
Yönlendirme Sistemleri Danışmanı: POMPAA
İksa: Bilgi 2000
Sondaja Dayalı Zemin Etüdü: Bilgi 2000
Altyapı Hizmetleri: Miratek
Harita Mühendisi: Çağdaş Harita
Rüzgâr Etüdü ve Yapı Sağlığı İzleme Sistemi Danışmanı:
Prof.Dr. Erdal Şafak (Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü)
Depremsellik Etüdü Danışmanı: Prof.Dr. Mustafa Erdik (Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma
Enstitüsü)
Geoteknik Danışmanı: Prof. Dr. Kutay Özaydın (Yıldız Teknik
Üniversitesi İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Anabilim Dalı)
Proje Maliyet Analizi ve İhale Dokümanları: Entegre Proje
Yönetim Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  32,497132,5065% -0.03
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  34,803134,8737% 0.5
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  40,483840,5003% 0.84
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,628935,6548% 0
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  23,740023,7543% 0.06
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.883,513.969,30% -0,21
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.427,202.427,71% -0,21
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  66.216,00-0.323

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış