Kaya Koruğu Nedir? Mezesi, Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya koruğu tiroid, sindirim sistemi ve cilt gibi vücudun birçok bölümüne faydası bulunan bir bitki türüdür.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kaya Koruğu Nedir? Mezesi, Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu Nedir? Son yıllarda daha çok alternatif tıpta kendini gösterse de eski zamanlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Kaya Koruğu, bu deniz sebzesini diyetinize eklemenin faydalarından biri olan çok zengin bir kalsiyum kaynağıdır. 

Ekşi tadı ile bilinen ve eskilerden beri hastalıkların tedavisinde kullanılan bu bitki dam koruğugiller familyasından gelir. Etli yapraklara ve  salkım şeklindeki sarı renkli çiçeklere sahip olan bu bitki deniz kenarlarında, taşlık arazilerde ve kaya çıkıntılarında yetişir. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitki Ramazan ayında iftar sonrası oluşan mide ekşimelerine çok iyi gelir.


Kaya koruğu faydaları

 • Kaya koruğu içerdiği yüksek iyot sayesinde guatr hastalığına iyi gelir, tedavisinde kullanılır.
 • Yüksek oranda C vitamini içerdiği için skorbit hastalığına karşı birebirdir.
 • Çiğ olarak tüketilen bitki yaprakları doğal bir idrar söktürücüdür.
 • Bitkiden elde edilen metanol ekstratı antibakteriyel özelliğe sahiptir.
 • Yüksek oranda iyot içeren kaya koruğu tiroid hormonun üretilmesini destekler.
 • Yeşil yaprakları zeytinyağı ile lapa haline getirildiğinde merhem olarak kullanılır ve cilt iltihaplarında, nasır ve egzama tedavisinde kullanılır.
 • Mide ekşimesi ve ülser tedavisinde de kaya koruğu bitkisinden faydalanılır.
 • Karaciğer ve safra kesesine oldukça iyi gelir.
 • Bağırsak yaralarına ve ishale karşı etkili olduğu bilinmektedir.
 • İştah açıcı özelliği ile bilinir.
 • Hücreleri yenileyici özelliğe sahiptir.
 • Diş eti rahatsızlıklarına karşı da oldukça etkilidir.
 • Bağırsak kurtlarına karşı etkili bir bitkidir. Bağırsak kurtlarının sökülüp atılmasına yardımcı olur.

Kaya koruğu otu ne zaman yetişir ve nerede bulunur?

Akdeniz ve Ege çevresindeki kayalıkların denize bakan yamaçlarında dört mevsim yetişen, ekonomik değeri yüksek bir bitkidir. Dört mevsim yetişmesine rağmen kış aylarında diğer aylara göre daha az bulunduğu için haziran ile eylül aylarında toplanır ve turşusu yapılarak kış aylarında tüketilir. Taze olarak manavlarda ve semt pazarlarında koruk ismi ile satılan bitki, turşu halinde marketlerde bulunabilir.

--------------------------------------

Kaya koruğu nasıl tüketilir?

Salata ve meze olarak: 

Zeytinyağlı ve sarımsaklı mezesi bağımlılık yaratacak türdendir. Salata yapmak için diri kalacak şekilde haşlanan kaya koruğu kuru soğan, limon suyu, tuz ve dövülmüş sarımsak ile karıştırılır. Ardından üzerine zeytinyağı gezdirilerek son derece hafif, lezzetli ve sağlıklı bir salata yapılabilir. Kendinden tuzlu bir yapıya sahip olduğu için tuz kullanımında aşırıya kaçılmamalıdır.

Kaya Koruğu Nedir? Mezesi, Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu Nedir? Mezesi, Faydaları, Nerede Yetişir?

Turşusu yapılır:

Güzelce yıkadığımız kaya koruğunu bir tencere içindeki tuzlu su ile yaklaşık 5 dakika haşlıyoruz. Daha sonra süzgeç ile suyunu süzüp soğumaya bırakıyoruz.Ardından sosunu yapmaya geçiyoruz. Sarımsakları soyup ayrı bir yerde zeytinyağı, sirke ve tuzla birlikte suyun içine koyup hazırladığımız karışımı kavanoza koyduğumuz kara koruğu bitkilerinin üzerine ekliyoruz. Sos bitkiyi biraz geçecek kadar koyulmalı. Son olarak kavanozun kapağını kapatıp 15 gün boyunca serin bir yerde bekletiyoruz.

Küçük bir yaprak kaya koruğu, bitkisi demliğe koyulur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmesini bekletildikten sonra içilebilir. İçeriği nedeniyle hafif zehirli bitki kategorisine dahil edilir ve en fazla günde iki defa içilmelidir.

YORUM YAP