Dünyanın İlk Gemi Tüneli İnşaatı Başlıyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Dünyanın İlk Gemi Tüneli İnşaatı Başlıyor

Snøhetta tarafından tasarlanan dünyanın ilk tam ölçekli gemi tüneli, Norveç’te inşa edilecek. 1,7 km.lik tünelin inşaatına 2022’de başlanması hedefleniyor.

Gemi Tüneli İnşaatı

Yaklaşık 120 fit yüksekliğinde ve 87 fit genişliğinde inşaat, batıdaki Kjødepollen Körfezi ile doğu ucundaki Vanylvsfjorden’i birbirine bağlamak için 3,9 milyon metreküp kayanın patlatılmasını veya delinmesini gerektirecek ve bu da 17.500 tona kadar olan gemilerin geçmesine izin verecektir.

Nakliye için en tehlikeli alanlardan biri olan ve Norveç Denizi ile Kuzey Denizi’nin sınırlarını belirleyen Stad Yarımadası, kıyı boyunca hızlı bir yolculuk hizmeti yürütmenin önündeki ana engellerden biri olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra Stad alanı, Norveç kıyısında hava koşullarına en fazla maruz kalan bölgelerden biri.

Tünel ile 16.000 tona kadar kargo ve yolcu gemileri, Stad Yarımadası etrafındaki tehlikeli nakliye yollarından kaçınarak daha güvenli bir rotadan ilerleyebilecek. Yüksek hızlı gemi güzergahının kurulması ve malların karadan deniz taşımacılığına transferi kolaylaşacak.

--------------------------------------

The Stad Ship Tunnel’ın her iki ucu, mimarlık stüdyosu Snøhetta tarafından tasarlanan bir girişle çerçevelenecek. Doğal ortam ile bütünleşen ve görsel bir etki yaratan bir tasarım oluşturmayı hedefleyen stüdyo, yarımadanın karakteristik taş duvarlarından ilham alıyor. Tünelin giriş duvarlarında, tünelde yatay çizgilerin sunduğu düzene tezat oluşturan, pürüzlü bir taş kullanıyor. Tünelin içi, yön bulma sistemi olarak da işlev gören LED ışıklar ile aydınlatılıyor.

Bölgedeki bir karayolu hattı, batı tarafından tünele yaklaşan gemileri ve tekneleri gözlemleyecek bir açı sunmak amacıyla yeni bir köprü ile tünel üzerine yönlendirilecek.

İlk olarak 2017’de duyurulan tünel, en dar, güney ucunda yarımadanın bir milinden biraz fazlasını delecek ve gemilerin yarımadanın 35 millik yolculuğundan kaçınmasına olanak tanıyacak.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı bugünlerde parlamentoya sunulmak üzere bir teklif hazırlıyor. Meclis onayının ardından 2022’nin başlarında tünel inşaatının başlatılması planlanıyor.

NCA’daki The Stad Ship Tunnel’ın geçici proje yöneticisi Terje Andreassen, yaptığı açıklamada her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda, dünyanın ilk tam ölçekli gemi tünelinin 2025 ya da 2026’da tamamlanacağını belirtti.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış