Bergüzar Korel kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Bergüzar Korel, 27 Ağustos 1982’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Tanju Korel, annesi Hülya Darcan’dır. İlköğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu’nda bitirdi ve orta öğrenimini Yıldız Koleji’nde tamamladı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bergüzar Korel kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Bergüzar Gökçe Korel Kimdir? 27 Ağustos 1982’de İstanbul doğumludur. Tanju Korel ile Hülya Darcan çiftinin kızıdır. Çocukluğunu Ulus’ta geçiren Korel, ilk öğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu, orta öğrenimini Yıldız Koleji’nde yaptı.

Bergüzar Korel ne mezunu

Kolej’den mezun olmasının ardından Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü tamamladı. Üniversiteden önce profesyonel kulüplerde voleybol oynadı.


Bergüzar Korel Kimdir?

Okul hayatı boyunca birçok oyun ve kısa filmde yer aldı. Aynı zamanda Devlet Tiyatrosu Kuva-yi Milliye oyununda yardımcı oyuncu olarak yer aldı. Bir süre Nicole Kidman ve Tom Hanks’in oyuncu koçluğunu yapan Susan Baston ile çalıştı ve Özay Fecht’in workshop çalışmalarına katıldı.

İlk dizi rolünü 1998 yapımı olan Kırık Hayatlar’da aldı. Ardından 2005 yapımı Kurtlar Vadisi:Irak filminde Leyla karakteriyle izleyicilerin karşısına çıktı. Kurtlar Vadisi filmi için rol teklifi geldiğinde hasta olan babası Tanju Korel’in doktorları hastayı kaybetmek üzere olduklarını söylüyorlardı.

Bergüzar Korel kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Bergüzar Korel kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Bu koşuşturmanın içinde önce rolü geri çevirdi. Ancak annesinin “Baban bu görüşmeye gitmeni isterdi” sözüyle ikna oldu ve teklifi kabul etti. Bu rolun bir zorluğu da Leyla karakterinin Arapça konuşuyor ve filmin canlı çekilecek olmasıydı. Bergüzar Korel bu dili hiç bilmemesine rağmen çok kısa bir süre de rolune hazırlandı ve çok başarılı oldu film gişe rekorları kırdı.

Kurtlar Vadisi Irak’ta yakaladığı başarının ardından gene aynı yıl çekilen Zeytin Dalı dizisinde İklim karakterini canlandırdı. Bu arada reklam filmlerinde rol aldı. Asıl büyük çıkışını ise Kanal D’nin “2006’nın en fazla reyting alan dizisi” unvanını alan Binbir Gece’deki Şehrazat Evliyaoğlu rolüyle yaptı. Bu rol de kendisine oyuncu koçluğu ünlü sanatçı Ayla Algan yaptı. Bu dizi de ki başarılı performansı ile 2006 Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Bergüzar Korel sosyal sorumluluk projelerinde de faaliyet göstermektedir. Yapı Kredi ve TEGV işbirliğiyle hayata geçirilen “Okuyorum Oynuyorum” projesin de çocuklarla Sokak Tiyatroları düzenledi onlara oyuncu koçluğu yaptı.

Türk sinema televizyonlarında ve özellikle tiyatro da kalıcı olmak istediğini ve bunun için de çok çalıştığını her fırsatta söyleyen yıldız, voleybol, buz pateni, rüzgar sörfü gibi sporların yanı sıra dans ve piyano eğitimi de almıştır.

--------------------------------------

Bergüzar Korel Eşi Kim?

Bergüzar Korel, tiyatro ve sinema oyuncusu Halit Ergenç ile evlidir.

Bergüzar Korel kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Bergüzar Korel Çocukları

Ali ve Han’dan sonra üçüncü bebekleri için gün sayan Bergüzar Korel ve Halit Ergenç çiftinden mutlu haber geldi. Çiftin 3. bebekleri 3 Kasım 2021 tarihinde dünyaya geldi. Ünlü isimler, kızlarına Leyla adını verdi.Oyuncu, Binbir Gece dizisinden sonra gelen film ve program tekliflerini değerlendirerek Tolgahan Şayışman ile romantik komedi Aşk Geliyorum Demez filmini çekti ,star tv içinde Çocuktan Al Haberi isimli yarışma programını yapmıştır.

Totally Spies Casus Kızlar Her şey Nasıl Başladı? filminde Sam karakterini seslendirmiştir. 2010 – 2011 senesinde Bergüzar Korel, başrolünü Bülent İnal ile paylaştığı atv de yayınlanan Bitmeyen Şarkı dizisinde rol almıştır. Aynı sene Muhteşem Yüzyıl dizisinde konuk oyuncu olarak katılmış Monica Teresse karakterini canlandırmıştır. En son olarak Karadayı adlı dizide Hakim Feride rolünü oynamıştır.

48.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Ve Kadın Dünyaya Dokundu ana teması doğrultusunda kadınlardan oluşturuldu. Bergüzar Korel’de jüri üyesi olarak görev yapmıştır.

Bergüzar Korel dizileri

 • 2006-2009 – Binbir Gece (Şehrazat Evliyaoğlu)
 • 2010 – Bitmeyen Şarkı (Feraye)
 • 2011 – Muhteşem Yüzyıl (Monica Teresse)
 • 2012-2015 – Karadayı (Feride Şadoğlu)
 • 2016-2018 – Vatanım Sensin (Azize)Bergüzar Korel Fimleri

 • 2006 – Kurtlar Vadisi Irak (Leyla)
 • 2009 – Aşk Geliyorum Demez (Gözde)
 • 2019 – Bir Aşk İki Hayat (Deniz)
 • 2021 -Azizler  (Füsun) (Konuk Oyuncu)

Bergüzar Korel Ödülleri

 • 2013 “Altın Kelebek” En İyi Kadın Oyuncu
 • 2012 “YBTB”nin Yılın Kadın Oyuncusu
 • 2012 “Ayaklı Gazete”En İyi Drama Kadın Oyuncusu
 • 2012 “RTGD”nin Yılın Kadın Oyuncusu
 • 2010 “Aslan Max” En Sevilen Çocuk Programı
 • 2008 “Burç Okulları” En Başarılı Kadın Oyuncu
 • 2007 “RTGD”nin TV Yıldızı ödülü
 • 2006 “Altın Kelebek” En İyi Kadın Oyuncu

YORUM YAP