Ara Güler Kimdir? Usta Fotoğrafçı Ara Güler Nereli, Kaç yaşında öldü?

Ara Güler Kimdir? 16 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğdu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul’un Tiyatro Kurslarına devam etti; çünkü yönetmen veya oyun yazarı olmak istiyordu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ara Güler Kimdir? Usta Fotoğrafçı Ara Güler Nereli, Kaç yaşında öldü?

Ara Güler Kimdir? 16 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğdu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul’un Tiyatro Kurslarına devam etti; çünkü yönetmen veya oyun yazarı olmak istiyordu.

Peki, Ara Güler kimdir? Ara Güler kaç yaşındaydı, ne zaman vefat etti? Ara Güler hayatı ve biyografisi nedir?

1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü aldı. 1980’de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılık tarafından kitap haline getirildi.

Ara Güler Kimdir Kısaca Hayatı?

Ara Güler (d. 16 Ağustos 1928, Beyoğlu, İstanbul 17 Ekim 2018; Şişli, İstanbul), Ermeni asıllı Türk fotoğrafçı, fotoğraf muhabiri ve yazardır.

1928’de Beyoğlu, İstanbul’da doğdu. Çocukken sinemadan çok etkilendi. 1951 yılında Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun oldu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalıştı. Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı. Amacı rejisör veya oyun yazarı olmaktı.

1950’de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bu yıllarda Ermenice gazete ve edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne devam ediyordu. Ancak fotoğrafçı ve gazeteci olmaya karar verdi.

1961 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. 1961’de İngiltere’de yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye’den tek üyesi oldu. Fotoğraf dünyasının çok önemli yayınlarında fotoğrafları kullanıldı, kendisinden bahsedildi. ABD’de, Almanya’da, Paris’te çeşitli sergiler açtı. Bu arada, Bertrand Russell, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Picasso, Salvador Dali gibi birçok ünlünün fotoğrafını çekti, röportajlar yaptı.

1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü aldı. 1980’de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılık tarafından kitap haline getirildi. 1986’da Hürriyet Vakfı’nca basılan, Prof. Abdullah Kuran’ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı. Bu kitap 1987de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı.

Ara Güler ne yapmıştır?

1989’da Hil Yayınları Ara Güler’in Sinemacıları kitabını yayınladı. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları, 1992’de Fransa’da Edition Arthaud, ABD ve İngiltere’de Thomas and Hudson, Singapur’da Archipelago Press tarafından Turkish Style başlığıyla, Fransa’da ise Albin Michel yayınevi tarafından Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayınlandı. Dünya Şirketler Grubu 1994’te Eski İstanbul Anıları, 1995’te Yitirilmiş Renkler kitabını yayınladı. Ana Yayıncılık ise 1994’te Bir Devir Böyle Geçti, Kalanlara Selam Olsun ve 1995’te Yüzlerinde Yeryüzü adlı kitapları yayınladı.

Ara Güler’in fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya’da çeşitli müzelerde sergilenmekledir. Fotoğraflarında Leica makinasını kullanmıştır. Fotoğrafın sanat dalı olmadığını düşünmektedir.

Gazeteci Nezih Tavlaş’ın, fotoğrafın efsane ismi Ara Güler’in hayatını anlattığı Foto Muhabiri adlı 343 sayfalık kitapta Ara Güler’in doğduğu günden bugüne kadar tanık olduğu olaylar kronolojik bir sırayla anlatılırken bir yandan da Türkiye’nin 80 yıllık tarihi yer alıyor. Kitabın sonunda Ara Güler ile yapılan bir nehir söyleşi ve aile albümünden fotoğraflar yer alıyor.

1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin Yakın Doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi. 1961’de Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıllarda Henri Cartier-Bresson ile tanıştı. İngiltere’de yayımlanan Photography Annual antolojisi onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı.

Ara Güler Kimdir?

ASMP’ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi. 1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen Master of Leica unvanını kazandı. İsviçre’de çıkan Camera dergisi kendisine özel bir sayı ayırdı. 1964’de Mariana Noris’in ABD’de basılan Young Turkey adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı. 1967’de Japonya’da çıkan Photography of the World antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı.

--------------------------------------

1967’de Kanada’da açılan İnsanların Dünyasına Bakışlar sergisinde, 1968’de New York Modern Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen Renkli Fotoğrafın On Ustası adlı sergide aynı yıl Almanya’da, Köln’de Fotokina Fuarı’nda yapıtları sergilendi.

1970’de Türkei adında fotoğraf albümü Almanya’da yayımlandı. Sanat ve Sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD’de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre’de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.

1971’de Lord Kinross’un Hagia-Sophia (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti. Yine Skira yayınevince Picasso’nun 90. yaşgünü için yayınlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için Picasso’nun foto-röportajını yaptı.1972’de Paris Ulusal Kitaplık’ta sergisi açıldı.1975’de ABD’ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çektikten sonra Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan Kahramanın Sonu adlı bir belgesel film çekti.

1980’de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı Fotoğraflar adlı kitabında bastırdı. 1986’da Hürriyet Vakfı’nca basılan Prof. Abdullah Kuran’ın yazdığı Mimar Sinan kitabı’nı fotoğrafladı. Aynı kitap 1987’de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı. 1989’da Ara Güler’in Sinemacıları kitabı basıldı.1991’de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) The Sixth Continent adlı kitabını fotoğrafladı.

Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya duyurdu. İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russell, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Maria Callas, Fikret Mualla, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yapmış ve fotoğraflarını çekmiştir.

En ünlüsü fotoğrafçılara poz vermeyen Picasso’dur. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992’de Fransa’da, ABD ve İngiltere’de Sinan, Architect of Souleiman the Magnificent adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl Living in Turkey adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur’da Turkish Style başlığıyla, Fransa’da Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayımlandı. 1994’de Eski İstanbul Anıları, 1995’de Bir Devir Böyle Geçti, Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü, fotoğraf kitapları yayımlandı.

ÖDÜLLERİ

 • 1979 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Birincilik Ödülü (Foto Muhabirliği Dalında)
 • 2000 Fransa Légion D’honneur Nişanı
 • 2004 Yıldız Üniversitesi Fahri Doktora Unvanı
 • 2005 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü
 • 2008 İstanbul Fotoğraflarıyla İstanbul Turizm Özel Ödülü
 • 2011 Türkiye Cumhuriyeti Kültür Ve Turizm Bakanlığı Kültür Ve Sanat Büyük Ödülü

KİTAPLARI

 • Fotoğraflar – (Karacan Yayınları, 1980, İstanbul)
 • Ara Güler’in Sinemacıları – (Hil Yayınları, 1989, İstanbul)
 • Sinan, Architect of Soliman the Magnificient – (Editions Arthaud, 1992, Paris; Thames and Hudson,1992, Londra ve New York)
 • Living in Turkey – (Albin Michel, 1993, Paris; Thames and Hudson, 1993, Londra ve New York; Archipelago Press,1993, Singapur)
 • Eski İstanbul Anıları – (Dünya Yayınları, 1994, İstanbul)
 • Bir Devir Böyle Geçti,Kalanlara Selam Olsun – (Ana Yayıncılık, 1994, İstanbul)
 • Yitirilmiş Renkler – (Dünya Yayıncılık, 1995, İstanbul)
 • Yüzlerinde Yeryüzü – (Ana Yayıncılık,1995, İstanbul)
 • Ara Güler’e Saygı – (YGS Yayınları 1998, İstanbul, Hamburg)
 • Babilden Sonra Yaşayacağız – (Kısa hikâyeler, Aras Yayınevi, 1996, İstanbul)
 • İstanbul des Djinns – (Fata Morgana, 2001, Montpellier, Fransa)
 • Yeryüzünde Yedi İz – (Yapı Kredi Yayınları, 2002, İstanbul)
 • 100 Yüz – (Yapı Kredi Yayınları, 2003, İstanbul)
 • Retrospektif – 50 Yıl Fotojurnalizm – (YGS Yayınları, 2004, İstanbul, Bremen)
 • Ara Güler – (Antartist Yayınları, 2005, İstanbul)
 • Ara’dan Yetmişyedi Yıl Geçti – (Fotografevi Yayınları, 2005, İstanbul)
 • Beyaz Güvercinli Adam – (Fotografevi Yayınları, 2007, İstanbul);
 • Ara Güler – (Hachette, 2007)

Ara Güler, 17 Ekim 2018 tarihinde kalp ve böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Ara Güler kimdir

Fotoğraf sanatçısı Ara Güler kimdir? Ara Güler kaç yaşındaydı, ne zaman vefat etti?

YORUM YAP