Yusuf el-Karadavi Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Yusuf el-Karadavi Kimdir?

Yusuf el-Karadavi Kimdir? 9 Eylül 1926 yılında Mısır’ın El-Garbiyye ilindeki Siff Turab bölgesinde doğdu. Küçük yaşta babasını kaybeden el Karadavi Kur’an’ı ezberledi ve El-Ezher’in lise kısmını ikincilikle bitirdi. Daha sonra El-Ezher Üniversitesi Usul-u Din Fakültesine giren Karadavi, bölümünü birincilikle bitirdi.

Yusuf el-Karadavi Kimdir?

1958 yılında Yüksek Arap Dili Araştırmaları Enstitüsü’nden dil ve edebiyat konusunda lisans aldı. Usul-u Din Fakültesi, Kur’an ve Sünnet İlimleri bölümünde master yapan Karadavi, doktorasını da 1973 yılında aynı fakültede tamamladı. Karadavi’nin doktorasınıysa “Zekât ve zekâtın toplumsal sorunların çözümündeki yeri” başlıklı teziyle tamamladı.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 56., 2008 yılında 3. sırada yer aldı. Yusuf el-Karadavi Kimdir

Yusuf el Karadavi hala Dünya Müslüman Alimler Birliği başkanlığı görevinde bulunuyor.

Mısır Kralı I. Faruk döneminde, 1949 yılında ilk kez tutuklanan Karadavi, Mısır Cumhurbaşkanı Cemal Abdünnasır döneminde de 3 kez hapse girdi. 1961 yılında Mısır’ı terk ederek Katar’a gitti. Burada Katar vatandaşlığı aldı.

2011 Mısır Devrimi sırasında Karadavi, 1981 yılından beri ayak basmadığı Mısır’a gitti ve 18 Şubat günü Tahrir Meydanı’nda yüzbinlerce göstericiye nutuk verdi ve ardından cuma namazı kıldırdı. Nutku sırasında, devrime destek vermelerinden ötürü Kıptîler’i de öven Karadavi’nin, Kur’an’da geçen “Ey Müslümanlar” ifadesini kullanmak yerine “Ey Müslümanlar ve Kiptîler” şeklinde bir ifade kullanması ilgi çekmiştir. Yine bu konuşmasında devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek için ‘zalim firavun’ ifadesini kullanmıştır.

Libya İç Savaşı sırasında Karadivi, Muammer Kaddafi’nin öldürülmesi için fetva verdi. Libyalı büyükelçileri de Kaddafi rejimiyle bağlarını kopartmaya davet etti.

Karadavi ve bir grup Müslüman din adamının Nisan 2012’de Paris’de düzenlenecek olan dinî bir konferansa katılımı, 2012 Toulouse saldırılarının yaşanmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozi tarafından engellenmiştir ve bu kişiler Fransa’ya sokulmamıştır.

Aralık 2014’te Mısır yargısının talebi üzerine, INTERPOL Karadavi’nin yakalanması için kırmızı bülten çıkardı. Ancak Eylül 2017’de INTERPOL’ün web sitesinden Karadivi’nin adı kaldırıldı. Aralık 2018’de ise arananlar listesinden tamamen çıkarıldı. Ocak 2018’de Mısır’da askerî mahkeme, bir albaya suikast düzenlediği iddiasıyla gıyabında yargıladığı Karadivi’nin de aralarında bulunduğu 17 kişiye müebbet hapis cezası verdi.

Yıl 2017 Katar diplomatik krizinin ardından Karadavi, Körfez ülkeleri tarafından “El Nusra’nın finansörleri” listesine dahil edilmiştir. Katar krizi kapsamında Eylül 2018’de Suudi Arabistan savcıları Karadivi hakkında idam talebiyle iddianame düzenlemiştir.

7 Kasım 2018’de Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanlığı’ndan ayrılmıştır.