Yeşim Türköz Kimdir?

Yeşim Türköz Kimdir? İstanbul Beykoz’da 06 Eylül 1963 yılında doğan Türköz, Nezahat ve Fikri Taş çiftinin kızıdır. Fikri Bey’in Giresunspor’u kurmak üzere memleketine davet edilmesinin ardından aile, 1967’de Beykoz’dan ayrılır.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Yeşim Türköz Kimdir?

Yeşim Türköz Kimdir? İstanbul Beykoz’da 06 Eylül 1963 yılında doğan Türköz, Nezahat ve Fikri Taş çiftinin kızıdır. Fikri Bey’in Giresunspor’u kurmak üzere memleketine davet edilmesinin ardından aile, 1967’de Beykoz’dan ayrılır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 1985 yılında mezun olmuş ve aynı bölümden Klinik Psikoloji alanında bilim uzmanlığı derecesini almıştır. Doktora derecesini Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji ABD’da tamamlamıştır. Yüksek lisans tezinde özgül fobisi olan kişilerin tedavisinde, bir terapi tekniğinin etkililiğini araştırmış,  doktora tezinde ise anne-bebek bağlanma örüntülerinin, bellek süreçleri ve stresle başa çıkma davranışı üzerindeki etkisini çalışmıştır.

Yeşim Türköz Kimdir?

Sosyometri ve psikodrama alanında temel ve ileri düzey uygulamalı eğitimden geçmiş,  bilişsel psikoterapi, gestalt psikoterapisi, aile terapisi ve grup terapisi alanlarında da  uygulamalı eğitimler almıştır. Avrupa Psikoterapi Deneğinin (EAP) akredite edilmiş kurumsal üyesi olarak faaliyet gösteren ve Psikodrama Eğitim Kurumları Federasyonu (FEPTO) onaylı diploma veren İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde, Psikodrama Eğitimi Üst Aşama programını tamamlayarak Psikodrama Terapisti diploması almıştır.

Üst aşama eğitimi tezinde, psikodramanın güvenli zemininde, yakın ilişkilerdeki bağlanma örüntülerinin nasıl yeniden yapılandırıldığını, nörobiyopsikolojik bir bakış açısı ile araştırmıştır. Son olarak aynı kurum bünyesinde, psikodramatist yetiştirme yetkisini veren, “eğiticinin eğitimi programı”nı tamamlayarak “Eğitmen Psikodramatist” ünvanını da almış bulunmaktadır. Dr. Psk. Yeşim Türköz,  IAGP (International Association for Group Psychotherapy and Group Processes) üyesidir.

--------------------------------------

Bilkent Üniversitesi, Bayındır Hastanesi ve Başkent Üniversitesi Psikiyatri ABD’da çalışmıştır. Psikolojik gelişim, psikoterapi ve eğitim çalışmalarını Günışığı Psikolojik Gelişim ve Psikoterapi Merkezi / Günışığı Psikodrama Enstitüsü’nde sürdürmektedir. Yetişkinler ile Bireysel Psikoterapi, Aile ve Çift Terapisi, ve Grup Psikoterapisi alanlarında uygulamalarını yürütmektedir.

Psikodrama Terapi gruplarını ve Psikodrama Eğitim programlarını Ankara’da sürdürmektedir.

“Büyü Dükkânı”, “Büyü Dükkânı”, “İç Dünya Oyunları”. “Büyü Dükkânı’nda İki Çınar”, “İçeride Oyun Var” ve “Büyük Dükkanı Üçüncü Bahar” isimli Epsilon Yayınları’ndan basılan beş kitabın da yazarıdır.

SAHİP OLDUĞU DERECELER

Doktora, Ankara Üniversitesi, Psikoloji Bölümü, Klinik (Uygulamalı) Psikoloji, 2007.

Yüksek Lisans, Orta Doğu Teknik Üniversitesi , Psikoloji Bölümü , Klinik (Uygulamalı) Psikoloji , 1988.

Lisans, Orta Doğu Teknik Üniversitesi , Psikoloji Bölümü , 1985.

Psikodrama Terapisti (Bu dereceyi Psikodrama Eğitim Kurumları Federasyonu (FEPTO) onaylı diploma veren İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde, Psikodrama Eğitimi Üst Aşama programını tamamlayarak almıştır)

Psikodrama Eğitimcisi (Psikodramatist yetiştirme yetkisi veren bu dereceyi İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde, Eğitimcinin Eğitimi programını tamamlayarak almıştır) yesimturkoz.com

Yeşim Türköz biyografisi, En Sevilen ve En Çok Satan Kitapları

YORUM YAP