Veysel Eroğlu Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Veysel Eroğlu Kimdir?

Veysel Eroğlu Kimdir? 18 Ağustos 1948 tarihinde Afyonkarahisar Şuhut’ta doğmuştur. 1966 yılında Afyon Lisesi’nden mezun oldu. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde Profesör olan Veysel Eroğlu, akademik hayatının ardından 1994 yılında İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) başına geçti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu hizmet ettiği süre içerisinde 600 tesisi hizmete alarak İstanbul’da su kesintilerini bir yıl gibi kısa bir sürede sona erdirerek susuzluğu 2070 yılına kadar tarihe gömdü. Veysel Eroğlu Kimdir?

Karikatürlere ve parodilere konu olan İstanbul’daki susuzluğu bitiren İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu başarılı çalışmalarının arından 2003 yılında Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

DSİ Genel Müdürlüğü görevine getirildikten sonra artık bütün şehirlerimizin su meselelerinden sorumlu olan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, raflardaki tozlu proje dosyalarını indirdi, duran inşaatları yeniden başlattı ve ülkenin dört bir yanını şantiye alanına çevirdi. Gerek şehirlerimizin içme ve kullanma gerekse de çiftçilerimizin zirai sulama suyunu temin etmek için canla başla çalışarak yeni tesisleri milletimizin hizmetine açmaya başladı.

--------------------------------------

Kalkınmanın kırsaldan başlayacağı fikriyle hareket eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu kalkınmayı sağlamak için özellikle gölet ve sulama tesislerine önem vererek ilçe ve beldeleri tesislerle donattı.

Yine ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığını azaltmak için projeler geliştiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile su kullanım hakkıyla alakalı yasal düzenlemeler yapılarak özel sektörün yatırım yapması sağlanarak hidro elektrik santralleri devreye alınmaya başlandı.

Veysel Eroğlu Kimdir

Bu projeler sayesinde artık ülkemizde yanan 3 ampülden birinin elektriği HES’lerden sağlanan enerji ile karşılanıyor. Elektrik üretimi için kullanan doğalgaz ithalatı düşerken hem dışa bağımlılığımız azalıyor hem milli ekonomimiz kazanıyor.

2007 yılında 60. Hükümet’in Çevre ve Orman Bakanı olarak kabinedeki yerini aldı.

Hükümette Bakanlıkların yeniden yapılandırılmasının ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevine getirilen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sudan ormana, meteorolojiden tabii hayatın korunmasına kadar pek çok alandan sorumlu oldu.

Veysel Eroğlu Biyografisi, Veysel Eroğlu nereli? Siyasetçi Veysel Eroğlu kaç yaşında?

YORUM YAP