Van Damme Kimdir? Van Damme Kaç Yaşında?

Van Damme kaç yaşında? nereli? Jean-Claude Camille Francois Van Varenberg 18 Ekim 1960 doğumlu, Belçikalı sporcu ve aktör.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Van Damme Kimdir? Van Damme Kaç Yaşında?

Jean-Claude Van Damme Kimdir? Van Damme kaç yaşında? 18 Ekim 1960 tarihinde Belçika’nın başşehri Brüksel’e bağlı Sint-Agatha Berchem adındaki bir yerleşim yerinde doğmuştur. Asıl adı “Jean-Claude Camille Francois Van Varenberg”dir. Çocukluk ve gençlik yılları bu şehirde geçti.

Van Damme aslen nereli?

Çiçekçilik yapan babasının adı Eugene Van Varenberg, annesinin adı Eliana Van Varenberg’dir. Esnekliğini sağlamak için 5 yıl klasik bale eğitimi aldı. 16 yaşında okulu bıraktı. Uzun yıllar karete öğrenmek için çalışmalar yaptı. Brüksel’de bir spor salonu açtı, ve daha sonra spor salonunu satarak Amerika’ya Los Angeles’a yerleşir. Hollywood yapımcılarının birine karate şovu yaparak Kan sporu filminde başrol kapmıştır. Kan Sporu filmiyle şohreti yakaladı.Bir röportajda İngilizce’yi ‘Taş Devri’ çizgi filmini izlerken öğrendiğini söylemişti. İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca konuşabiliyor. Klasik Müzik dinliyor ve Beethoven favorisi. 166 kilo kaldırabiliyor. “Long Road Productions” adlı yapım şirketinin sahibidir.

Van Damme kaç yaşında?

Van Damme kaç yaşında? 18 Ekim 1960 tarihinde Belçika’nın dünyaya gelen oyuncu 2024 yılında 60 yaşındadır.

Jean-Claude Van Damme, 1978 – 1979 sezonunda Avrupa Profesyonel Karete Federasyonu‘nun orta siklet dalında şampiyonu olmuştur. 1979 yılında takımıyla birlikte Avrupa Karate Şampiyonası’nı kazandıktan sonra ABD’deki Dünya Şampiyonası’na katıldı ve ikinci oldu. Bu turnuvayla birlikte Van Damme için de Amerikan rüyası başlamış oldu. Bir taraftan Brüksel’de vücut geliştirme sporu yapıyor diğer taraftan sık sık ABD’ye gidiyordu.

Van Damme dövüşçü mü?

Jean-Claude Van Damme, on yaşındayken dövüş sanatlarına başladı. Babası kendisini Shotokan karate okuluna kaydettirdi. Dövüş stillerini Shotokan Karate ve Kickboks oluşmaktadır. Sonunda karate’de siyah kuşak kazandı.

Jean-Claude Van Damme 10 yaşındayken Centre National De Karate’ye (Karate Milli Merkezi) katıldı. Bu dönemde Belçika Karate Takımı’nda bir yer kazanmıştır. Daha sonra Dominique Valera ile tanışarak kickboks eğitimi aldı.

Van Damme, 15 yaşındayken, Belçika’da karateye başladı. 1976-1980 yılları arasında katıldığı turnuvalarda 44 galibiyet ve 4 yenilgi aldı. 26 Aralık 1979 tarihinde, Brüksel’de, La Coupe Francois Persoons Karate Turnuvası’nda Avrupa Karate Şampiyonasını kazandı.

Coupe des Espoirs Karate Turnuvası’nda ikinci oldu. 3 günlük turnuvada, Van Damme takım arkadaşı Angelo Sapataro’ya finalde kaybetmeden önce 25 rakibini yenmişti. Van Damme, 1977-1982 yılları arasında 18 galibiyet (18 nakavt) ve 1 yenilgi aldı. 5 yıllık tam temas kariyeri boyunca, sadece Sherman Bergman ile yaptığı maçta, bir kez yere yıkıldı

--------------------------------------

İlk turda 56 saniye içinde Bergman’ı nakavt etti. Jean-Claude Van Damme 18 ve 19 yaşında Avrupa orta siklet karate şampiyonu oldu. Kendini çelimsiz ve güçsüz bulduğu için vücut geliştirme antrenmanlarına başladı. Sonraki yıllarda Kickboks, Muay Thai ve Full Contact’a ağırlık verirken esneklik ve karate idmanlarını da aksatmadı. 99 kilodayken resmi olmayan bir vücut geliştirme organizasyonunda Mr. Belgium ünvanını aldı.

23 yaşındayken Fransız yapımı Rue Barbare adlı filmde figüran polis rolü aldı. Bir yıl sonra Breaking adlı break-dance adlı filmde de figüranlık yaptı. Aynı yıl Monaco Forever adlı 40 dakikalık bir parodi filmde 5 dakikalık kısa rolüyle eşcinsel bir karateciyi canlandırdı. Ancak aktör olabilmenin yolu Hollywood’dan geçiyordu, bu yüzden Los Angeles’a yerleşti. Tek kelime İngilizce bilmiyordu. Bu dili öğrenebilmek için televizyonda Taş Devri çizgi filmini izliyor, geçimini sağlamak için taksi şoförlüğü de yapıyordu dans öğretmenliği de hatta pizzacılık da gece kulüplerinde bodyguard’lık da… Formunu korumak için spor yapmaya devam etmesi gerekiyordu. Bir spor salonuyla anlaşmıştı. Spor yapabilmenin karşılığında salonun temizliğini yapacaktı.

Van Damme nasıl ünlü oldu?

Bir gün Cannon Films’in sahiplerinden Menahem Golan’ın ofisini arayıp randevu ister. Defalarca randevu alıp atlatılan aktör Menahem Golan’ı dışarda görmeye çalışır. Bir gün restoranta öğlen yemeğinden tam çıkarken Jean Claude onun önünü keser ve başının üstüne bir tekme atar. Menahem Golan bu ilginç ve etkileyici tanışma vesilesiyle Van Damme’ı uluslararası aksiyon starı yapacak rolüBloodsport adlı film projesiyle birlikte başlatır.

Jean Claude Van Damme Kimdir? Van Damme Kaç Yaşında?

Jean Claude Van Damme Kimdir? Van Damme Kaç Yaşında?

1996 yılında Monaco’ya yerleşen Van Damme kendi şirketini kurdu ve yapımcılığa soyundu. Yapımcılığını üstlendiği Maximum Risk, Double Team, Legionnaire ve Knock Off gibi filmler istediği başarıya ulaşmıştı. Oyunculuğuna eklediği yapımcılık kimliğiyle Van Damme artık tam anlamıyla bir sinemacıydı.


Jean-Claude Van Damme kaç evlilik yaptı?

  1. evliliği : Venezuellalı Maria Rodriguez ile 25 Ağustos 1980 tarihinde evlendiler. 1981’de Van Damme Amerika’ya taşınınca 1984’de boşandılar.
  2. evliliği : Cynthia Derdian: 24 Ağustos 1985 – 1986 (boşandı)
  3. evliliği : Vücut geliştirici ile Gladys Portugues 3 Ocak 1987 tarihinde evlendi. 1992 tarihinde boşandı. (2 çocuk) Kristopher (d.1987) ve Bianca (d.1990)
  4. evliliği : Model Darcy LaPier ile 3 Şubat 1994 tarihinde evlendi, Kasım 1996 tarihinde boşandı, (1 çocuk) Nicholas(d.1995)
  5. evliliği: Vücut geliştirici Gladys Portugues ile tekrar 25 Haziran 1999 tarihinde evlendi. Evliliği devam ediyor.

YORUM YAP