Türk Otomobil Tasarımcısı Murat Günak Kimdir?

Murat Günak kimdir? Murat Günak 9 Ağustos 1957; İstanbul doğumlu Türk otomobil tasarımcısıdır. İstanbul’da doğan Murat Günak, Volkswagen ve Mercedes-Benz’in eski baş tasarımcısıdır.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Türk Otomobil Tasarımcısı Murat Günak Kimdir?

Murat Günak kimdir? Murat Günak 9 Ağustos 1957; İstanbul doğumlu Türk otomobil tasarımcısıdır. İstanbul’da doğan Murat Günak, Volkswagen ve Mercedes-Benz’in eski baş tasarımcısıdır.

Türk Otomobil Tasarımcısı Murat Günak Kimdir? Kaç yaşında, nereli? Murat Günak tasarımları!

Otomobili Girişim Grubu’nun tasarım çalışmalarına başından beri danışman olarak destek veren Volkswagen ve Mercedes-Benz’in eski baş tasarımcısı Murat Günak kimdir merak ediliyor.

Peki, Murat Günak kimdir? Murat Günak kaç yaşında, nereli? Murat Günak tasarımları merak edilmekte. İşte detaylar…

Murat Günak kimdir?

Murat Günak 9 Ağustos 1957; İstanbul doğumlu Türk otomobil tasarımcısıdır. İstanbul’da doğan Murat Günak, Volkswagen ve Mercedes-Benz’in eski baş tasarımcısıdır.

Ortaokulu İstanbul’da bitirdikten sonra Günak, yurt dışında, Kassel’deki Hochschule für Bildende Künste’de (Güzel Sanatlar Akademisi) endüstriyel tasarım bölümünde eğitim aldı. Daha sonra Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde Claude Lobo ve Patrick Le Quément idaresi altında çalıştı, Ford tarafından sponsor olunan Otomotiv Tasarım Ustası ödülüne layık görüldü.

--------------------------------------

Peugeot tasarımcısı kim?

Mezun olduktan sonra iki yıl Ford Almanya’da çalışmış ve daha sonra 8 yıl Mercedes-Benz‘de tasarımcılık yapmıştır. Günak, 1994 yılında Peugeot’ya Tasarım Şefi olarak atanmış ve 1998’de Mercedes-Benz ve DaimlerChrysler’e tüm binek otomobiller için Başkan Yardımcısı olarak geri dönmüştür.

Nisan 2003’te Volkswagen marka grubu Tasarım Ekibi’ne katılmış ve 1 Ocak 2004’te Volkswagen Grubu’nun Tasarım Müdürü olarak görev almıştır. Görevi sırasında gruptaki tüm markaların tasarım faaliyetlerinden sorumluydu. 2007’de Volkswagen’deki eski çalışan Walter de’Silva ile yer değiştirdi.

Danışman şirketi MGMO GmbH aracılığıyla Temmuz 2008 ve Ocak 2009 arasında Mindset AG’nin İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

Fransa’da 2011-2013 arasında üretilen “Mia electric” adlı yeni bir elektrikli araç projesine katıldı. Günak daha sonra elektrikli araç tasarımları geliştirmek için şimdiki adı Ono olan Tretbox’a taşındı.

Murat Günak kimdir

Mercedes C serisini kim tasarladı?

Tasarımını yaptığı otomobiller arasında Mercedes SLK, Mercedes C Serisi, Peugeot 206, Volkswagen Eos ve Volkswagen Golf GTI bulunmaktadır. Murat Günak şu an ise Türkiyenin yerli otomobili Togg’un tasarım lideri olarak görev yapmaktadır.

YORUM YAP