Reza Zarrab Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Reza Zarrab Kimdir?

Reza Zarrab Kimdir? 13 temmuz 1984 yılında dünyaya gelen Reza Zarrab aslen İranlıdır. Eğitimini Bakü’de tamamlayan Zarrab, 2006 yılında tamamen İstanbul‘a yerleşmiştir.

Zengin bir ailenin evladı olan Reza Zarrab, küçük yaşlardan itibaren ticaretle uğraşmaktadır. Armatörlük, kuyumculuk, petrol ticareti gibi işlerle uğraşan Reza Zarrab, kısa sürede servetine servet katmış özellikle de altın piyasasında nam salmıştır. Reza Zarrab Kimdir?

2008 yılında kurduğu Royal Denizcilik A.Ş firması ile Türkiye’deki faaliyetlerine başladı. Ardından demir çelik ve inşaat sektöründe yatırımlar yaptı. 2010 yılında kardeşi Mohammed Zarrab (Can Sarraf) ile Royal Holding’i kurdu. Altın piyasasında faaliyet gösteren Royal Holding’in alt firması olan Durak Döviz bürosunun sahibi Zarrab, Safir Altın Ticaret Limited adlı firmayı kurarak altın piyasasındaki faaliyetlerini yürüttü. Safir Altın Ticaret, 2012 yılında Türkiye’nin 12 milyon dolarlık altın ihracatının yüzde 46’sını tek başına gerçekleştirdi.

--------------------------------------

2010 yılında Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından biri olan Ebru Gündeş ile evlenen Reza Zarrab’ın bu evliliğinden Alara adında bir kızı vardır. 19 Mart 2016 yılında Amerika ziyareti sırasında gözaltına alınan Zarrab banka dolandırıcılığı ve kara para aklama suçunda 75 yıl hapis istemiyle yargılanmaktadır. Son olarak Ebru Gündeş’in boşanma davası açmasıyla gündeme gelen Reza Zarrab halen New York’ta tutukludur.

2016 yılında ihracattaki üstün performansı nedeniyle ödüle layık görüldü. Zarrab, Mayıs-Kasım 2013’de Türk vatandaşı oldu. Ebru Gündeş ile 2010 yılında evlendi. Bu evlilikten 2011 yılında Alara isimli kızı dünyaya geldi.

19 Mart 2016’da Amerika Birleşik Devletleri‘nin Miami kentinde banka dolandırıcılığı ve kara para aklamanın yanı sıra ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delmek suçlamaları ile göz altına alınmış, ardından mahkeme tarafından 75 yıla kadar hapis istemiyle tutuklanmıştır.

YORUM YAP