Osman Gazi Kimdir? Osman Gazi kaç yaşında öldü?

Osman Bey, 1324 yılında beyliği oğlu Orhan Bey’e devretti. 1324 yılı şubat ayında Bursa’nın fethini görmeden 67 yaşında vefat eden Osman Bey vasiyeti üzerine, geçici olarak gömülü bulunduğu Söğüt’ten alınarak 2,5 yıl sonra 1326 yılında Bursa’daki Gümüş Künbed’e defnedilmiştir.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Osman Gazi Kimdir? Osman Gazi kaç yaşında öldü?

Osman Gazi Kimdir? Ertuğrul Bey’in üç oğlundan birisidir. Osman Bey diğer kardeşlerinden büyük değildi, fakat adeta bir idareci olarak doğmuştu. Zira bu hususta çok büyük kabiliyet sahibi idi.

Babası vefat ettikten sonra diğer bütün beyler, ittifakla Osman Bey’i aşiretin reisi olarak tanıdılar.Osman Gazi Kaç Yaşında Bey Oldu?

Osman Bey, beyliğin bayna geçtiği zaman, 23 yaşında idi. Uzun boylu, geniş göğüslü, kalın ve çatık kaşlı, elâ gözlü ve koç burunlu idi. İki omuzları arası oldukça geniş, vücudunun belden yukarı kısmı, aşağı kısmına nispetle daha uzundu. Çehresi yuvarlak ve teni buğday renginde idi.

Osman Gazi Kimdir? Osman Gazi kaç yaşında öldü?

Osman Gazi Kimdir?

  • Babası . Ertuğrul Gazi
  • Annesi . Hayme Hatun
  • Dogumu : Sögüt (M. 1258 – H. 656)
  • Vefati . Bursa (M. .1326 – H. 726)
  • Saltanati : 1299 – 1326 (27) sene

Şeyh Edebali

Büyük şeyhlerden Edebali’nin evinde misafir iken, istirahat için gösterilen odada, Kur’an-i Kerim’i görünce, sabaha kadar saygısından yatmadığı ve geceyi uykusuz geçirdiği çok meşhurdur. Şeyh bu durumdan çok memnun kaldığı için kendisini kızı ile evlendirmiş ve hayır dualar etmiştir. Osman Bey, 1287’de Karacahisar’i fethetti.1280’de Domaniç’te Bizanslıları yenerek Bilecik’i fethetti ve Selçuklu Hükümdarı tarafından uç beyliğine verildi. 1299’da İnegöl fethedildi. Selçuklu Devleti yıkıldı ve Osman Bey müstakil beyliğini ilân etti. 1300’de Yenişehir ile Köprü hisar, 1302’de ise Akhisar ve Koçhisar fethedildi. Osman Bey’e babasından kalan arazinin genişliği 4800 km. kare idi.

Osman Gazi Beylik Toprakları

Kendisi vefat ettiğinde ise, beyliğin toprak genişliği 16.000 km. Kareye ulaşmıştır. Vefat etmeden önce oğlu Orhan Bey’e söyle vasiyet etmiştir :oğullarıma ve bütün dostlarıma birinci vasiyetim Sudur ki; her zaman gazaya devam ederek, Din-i Celil-i İslam’ın yüceliğini yasatınız. Cihadın kemâline ererek, sancağı şerifi hep yüksekte tutunuz. Her zaman İslam‘a hizmet ediniz. Zira Cenâb-i Hak benim gibi zayıf bir kulunu ülkeler fethetmek için memur etti.

--------------------------------------

Gaza ve cihadımızla Kelime-i Tevhid’i çok uzaklara götürünüz. Hanedanından her kim, hak yoldan ve adaletten saparsa mahşer gününde, Rasülü Azam’in şefaatinden mahrum kalsın. Oğlum! Dünyaya gelen hiç bir insan yoktur ki, ölüme boyun eğmesin. Bana da, Hz.Allah’in emri ile simdi ölüm yaklaştı. Bu devleti sana emanet ediyorum. Seni de Mevlâ’ya emanet ettim. Her isinde adaleti üstün tut. Vefatında 68 yaşında idi.

Tarih ise, Ağustos 1326’yi gösteriyordu. (Allah rahmet eylesin.) Vefat ettiğinde geriye bıraktığı mal varlığı şunlardı : Bir at mrhi, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir kılıç, bir mızrak, bir tirkes, birkaç at, üç sürü koyun, tuzluk ve kasiklik. Osman bey vefat ettiği zaman zayif bir rivayete göre, Söğüt’te babasının yanına defnedilmiş ve Bursa alınırsa oraya defnini vasiyet etmişti. Bunun için 1326’da Bursa alındıktan sonra vasiyeti yerine getirilerek cesedi Bursa’ya nakledilip, Hisar’da (Saint Eli) namına yapılmış olan Gümüşlü Künbed’e defnedilmiştir. Fakat vekayün tetkikine göre vefatı 1326’da Bursa’nın teslim alınmasından sonra olduğu anlaşılıyor. Osman Gazi KimdirOsman Bey zamanında yasayan İslam büyükleri :Silsile-i Sâdât-i Naksibendiyye’nin onuncu ve on birinci halkalarını teşkil eden, Hâce, Arif Rivgiri ve Hâce Mahmud Incir Fagnevi (k.s.)Hazretleri, şeyh Saadettin Cibavi, Bahaüddin Veled ve müellif Pehlivan Mahmud Poyraz.

Osman Gazi kaç yaşında öldü?

Tarihteki bilgilere göre Osman Bey, gut hastalığı yüzünden öldü. Osman Gazi son yıllarında yaşının ilerlemesi ve “damla illeti” yani gut hastalığı yüzünden, beylik idaresini oğlu Orhan Bey’e bırakmıştı. Osman Bey’in ölümünün 1324’te olduğunu ileri sürmektedir. Öldüğünde 68 yaşında olduğu bilinmektedir.

Osman Gazi Çocukları

Erkek çocukları : Pazarlı Boy, Çoban Bey, Hamid Bey, Orhan Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey.

Kız çocukları : Fatima Hatun.

YORUM YAP