Muhsin Ertuğrul Kimdir?

Kimdir

Muhsin Ertuğrul Kimdir? 28 şubat 1892 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Özel Tefeyyüz Mektebi’nde okudu. Ardından Çeşme ve Toptaşı rüştiyelerine ve Mercan İdadisi’ne gitti. 30 Temmuz 1910’da Burhanettin Kumpanyası’nda sahneye çıktı ve Othello, Hamlet piyeslerini oynadı. Bir süre sonra İsmail Galip Arcan, Behzat Budak gibi oyuncu arkadaşlarıyla kurduğu “Yeni Turan Temsil Heyeti”nde yönetmenlik ve oyunculuk yaptı, Şehzadebaşı’nda açtığı Ertuğrul Sineması’nda ise film öncesi kısa gösteriler sundu. Muhsin Ertuğrul tiyatroya katkısını oyunculuk, yönetmenlik ve yöneticilik düzeyinde de sürdürdü.
Devlet Tiyatrosu ve Operası genel müdürü oldu (1954). Şehir Tiyatroları’nın genel sanat yönetmenliğine getirildi.

Yaşamı tiyatroyla geçen sayılı tiyatro adamlarımızdan olan Muhsin Ertuğrul’a tiyatroya büyük hizmetlerinden dolayı Almanlarca “Goethe” madalyası verildi (1931). Muhsin Ertuğrul Kimdir?
Çağdaş Türk tiyatrosunun kurucusu olan Muhsin Ertuğrul, tiyatroya yapılan katkının önemini vurgulamak için “Bir tiyatro açan yüz zindan kapatır” dedi.
Nazım Hikmet, Kafatası adlı oyununu Muhsin Ertuğrul’un oynaması için yazdı.
1969’da 60. Sanat Yılı kutlanan Ertuğrul’a “60. Sanat Yılında Muhsin Ertuğrul’a Saygı” adıyla bir kitap yayımlandı.

Muhsin Ertuğrul, 1913 sonunda karıştığı bir siyasi olay nedeniyle sınır dışı edilince Fransa’ya gitti. Paris konservatuvarına tüm uğraşmalarına karşın giremedi, ancak oradaki tiyatrolar ve sinema stüdyolarında gözlemler yaptı; Jacques Copeau ve Andre Antoine’ın Odeon Tiyatrosu’ndaki çalışmalarını izledi.

Çağdaş Türk tiyatrosunun temelini atan ve geliştiren Muhsin Ertuğrul’a 23 Nisan 1979’da Ege Üniversitesi’nce fahri doktor payesi verildi. Sanatçı, ünvanını almak ve sanat yaşamının 70. yıl kutlamalarına katılmak üzere gittiği İzmir’de 29 Nisan günü kalp krizi sonucu hayatını yitirdi. Cenazesi, İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir