Meryem Uzerli kimdir, nereli, kaç yaşında?

Meryem Uzerli kaç yaşında? Meryem Uzerli nereli? Meryem Sarah Uzerli, 12 Ağustos 1983 tarihinde Almanya’nın Hessen eyaletinin Kassel Şehri’nde Türk babası Hüseyin ve Alman annesi Ursula’dan dünyaya geldi.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Meryem Uzerli kimdir, nereli, kaç yaşında?

Meryem Uzerli Kimdir? 12 Ağustos 1982 Almanya doğumludur. Türk asıllı Alman sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.

Meryem Uzerli Nereli?

12 Ağustos 1982 tarihinde, 4 çocuklu bir ailenin en küçük ve ikinci kızı olarak Almanya Hessen’in Kassel Şehri’nde Türk babadan ve Alman anneden dünyaya gelmiştir. İlerleyen yaşlarında Hamburg’a yerleşmiş ve Schauspiel Studio Frese’de oyunculuk ve tiyatro eğitimi almıştır.

İki ağabeyi ve bir ablası vardır. Oyuncu 8 ay süren seçmeler sonrasında Meral Okay‘ın yazdığı, Timur Savcı’nın yapımcılığını yaptığı 2011 yılının dizilerinden olan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Hürrem Sultan rolünü canlandırmıştır.

Meryem Uzerli, aynı zamanda Almanya’da birçok dizide ve birçok filmde rol almış bir oyuncudur. Ana dili Almanca olan genç oyuncu, aynı zamanda iyi derecede İngilizce biliyor. Türkçesi ise bugün oynadığı Muhteşem Yüzyıl dizisinde canlandırmış olduğu Hürrem Sultan’a paralel olacak kadar gelişmiştir.

Meryem Uzerli Kimdir?

Timur Savcı’nın yapımcılığını üstlendiği ve senaryosunu Meral Okay -ölümünün ardından Yılmaz Şahin- ‘ın yazdığı Muhteşem Yüzyıl adlı diziye bir Hürrem Sultan seçmek için Türkiye’de bütün oyuncu ajansları, bütün tiyatro kurslarından oyuncular seçilerek onlar arasında eleme yapılmıştır. Uzerli, aralarından en uygunu görüldü ve Almanya’dan çağırılarak Hürrem Sultan rolünü üstlendi.

--------------------------------------

Meryem Uzerli kimdir, nereli, kaç yaşında?

2011 yılında Hürrem Sultan rolü için iki kez en iyi kadın oyuncu, ve bir kez TV Yıldızları Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. 2012 yılında ise Drama dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır.

2013 yılında Muhteşem Yüzyıl’da Hürrem Sultan karakterini canlandıran Meryem Uzerli, tükenmişlik sendromu hastalığına yakalanıp diziden ayrılmıştır.

Meryem Uzerli Dizi ve Filmleri

  • 2010 -Ein Fall für zwei- Ankel -Yardımcı oyuncu -Televizyon dizisi
  • 2011-2013 -Muhteşem Yüzyıl -Hürrem Sultan -Başrol oyuncusu Televizyon dizisi
  • 2016- Gecenin Kraliçesi- Selin- Başrol – Televizyon dizisi
  • 2016 -Annemin Yarası- Marija -Başrol – Sinema filmi
  • 2016-2017-Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz -Suzi – Televizyon
  • 2017 -Cingöz Recai- Göze- Başrol  -Sinema filmi
  • 2017 -Öteki Taraf- Sara- Başrol – Sinema filmi
  • 2020 -Kovan Ayşe- Başrol  -Sinema filmi

YORUM YAP