Mehmet Şimşek Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek Kimdir? 1 Ocak 1967  Gercüş, Batman doğumludur. Kürt kökenli Türk siyasetçi, Ekonomist ve Başbakan yardımcısı. 2009-2015 yılları arasında Maliye Bakanlı olarak görev yapmış olan Şimşek, Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu hükümetlerde yer almıştır. İlk olarak Ak Parti Gaziantep milletvekili olarak 2007 Türkiye genel seçimlerinde TBMM’ye girmiştir. Ardından 2011 Türkiye Genel Seçimlerinde Batman milletvekili olarak seçilmiştir ve Meclisteki yerini korumuştur.

Mehmet Şimşek Kimdir?

Şimşek, o dönem Başbakanlık yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Türkiye Hükûmeti’nde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer almıştır. Şimşek, ayrıca Erdoğan’ın kurduğu 61. Türkiye Hükûmeti ve Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu 62. Türkiye Hükûmeti’nde pozisyonunu korumuştur. “Emerging Markets” Dergisi tarafından 2013 yılında ” Yükselen Avrupa’da Yılın Maliye Bakanı” seçildi. Aynı yıl “Foreign Policy” Dergisi tarafından da dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterildi.

Mehmet Şimşek 1 Ocak 1967 tarihinde Batman’ın Gercüş ilçesinin küçük bir köyü olan Arıca (Kefre)’da dokuz çocuklu ve geçimlik tarım yapan fakir bir ailenin en küçük çocuğu olarak doğmuştur. Babasının adı HASAN, annesinin adı Mehdiye’dir. Anne ve babası Türkçe bilmemektedir ve dört abisi, dört de ablası vardır. Annesi o 5 yaşındayken vefat etmiştir ve ablaları dönemin şartlarından dolayı eğitim alamamışlardır. İlkokulun ilk iki yılını köyünde okumuştur.

--------------------------------------

Fakat abisi Nazmi öğretmen olduğu için ilkokul eğitiminin geri kalanını onun öğretmenlik mesleğini icra ettiği Batman (merkez)’da bitirmiştir ve Türkçe konuşmayı burada öğrenmiştir. Ortaokulu İmam hatip’te okumuştur ve lise eğitimini Gercüş’te bulunan Gercüş Lisesinde bitirmiştir. Ardından o dönemlerde Batman ilinde herhangi bir üniversite bulunmadığı için üniversite eğitimini alabilmek için Ankara’ya gitmiştir ve 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden dönem ikincisi olarak mezun olmuştur.

Mehmet Şimşek Kimdir?

Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalışmıştır ve bir süre akademik faaliyetlerini sürdürmüştür. Zaman zaman derslere girerek öğretmenlik de yapmıştır. Etibank bursu ile lisans ve master yapmak amacıyla İngiltere’ye gitmiştir. Yüksek lisansını University of Exeter’de tamamlamıştır. İngiltere’de eğitim alırken babası vefat etmiştir. Finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandıktan sonra Türkiye’ye geri dönmüştür.

Mehmet Şimşek Biyografisi, Mehmet Şimşek nereli? Siyasetçi ve ekonomist Mehmet Şimşek kaç yaşında?

YORUM YAP