Mehmet Ali Erbil kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

Mehmet Ali Erbil Kimdir? 8 Şubat 1957 yılında İstanbul’da doğdu. Türk oyuncu, sunucu, yapımcı, komedyen, şovmen ve seslendirme sanatçısı. Tiyatro ve sinema sanatçısı Saadettin Erbil’in oğlu olarak 8 Şubat 1957’de İstanbul’da doğdu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Mehmet Ali Erbil kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

Mehmet Ali Erbil Kimdir? 8 Şubat 1957 yılında İstanbul’da doğdu. Türk oyuncu, sunucu, yapımcı, komedyen, şovmen ve seslendirme sanatçısı.Tiyatro ve sinema sanatçısı Saadettin Erbil’in oğlu olarak 8 Şubat 1957’de İstanbul’da doğdu. 1835 yılında Erbil’de doğmuş ve sonradan İstanbul’a göç etmiş.

Dedesi Kürt Şeyh Es’edê Erbîlî 1835 yılında Erbil’de doğmuş ve sonradan İstanbul’a göç etmiştir ve Menemen olaylarına karıştığı için idam edilmiştir.

Babası Sadettin Erbil’den Okan, Mustafa ve Yeşim adlarında kardeşleri vardır. Türkmen kökenli, Tiyatro ve sinema oyuncusu Sadettin Erbil’in ikinci oğlu olan Mehmet Ali Erbil’in, annesi Yurdagül Eken babasından boşanıp bir subayla evlendiğinde İstanbul’da başlayan ortaokul hayatı, Balıkesir’de devam eder, Ankara’da biter. 14 yaşına ve lise çağına geldiğinde, üvey baba yanında daha fazla kalamayacağı anlaşılır. Ve yatılı okul formülünde karar kılınır.

Mehmet Ali Erbil Kimdir?

1970 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’ne yatılı olarak girdi ve bu dönemde 16 yaşındayken hocası Cüneyt Gökçer tarafından Küheylan oyunun başrolüne seçilir. Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak baş rolde En İyi Tiyatrocu Ödülü’nü kazandığında daha 17 yaşındaydı.

Buradan mezun olduktan sonra, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan sanatçı, Başta ‘Küheylan’ olmak üzere birçok oyunda oynadı . 21 yaşına geldiğinde hayatının akışını değiştirecek bir karar vermek zorunda kalır. Ya Ankara’da kalıp tiyatro oyunculuğuna devam edecek ya da İstanbul’dan aldığı müzikal tekliflerini değerlendirecektir. İkincisini yapar ve Devlet memurluğundan istifa eder , bugünkü Mehmet Ali Erbil portresi yavaş yavaş şekillenir. ”Memurluktan bir ayda kazandığı parayı, müzikallerden bir gecede alıyordu artık.

Televizyona ilk adımımı atmamı sağlayan, hem sunucu, hem de show-man olarak beni ilk keşfeden İzzet Öz’dür. Onunla birlikte televizyon maceramız başladı. Daha sonra tek kanallı yayın döneminde TRT’de ‘Metronom’ adlı eğlence programında Derya Baykal’la, 1984 yılında da Çiğdem Tunç’la bir ikili oluşturdular. Özel kanalların açılmasıyla birlikte Erbil, TRT’den Kanal 6’ya geçiş yaptı. Daha sonra Star TV ve ATV’de dizi, Show Tv’ de de program yaptı.

Babası sinemacı olduğu için genç yaşta dublajla da tanışmış ve severek yapmıştır.

Kanal D’de yayınlanan yarışma programı “Çarkıfelek” ve ATV’de uzun bir süre yayınlanan “Tatlı Kaçıklar” dizisiyle zirveye çıkan başarılı şovmen, “Harakiri” ve “Hababam Sınıfı Güle Güle” adlı filmlerle beyazperdeye geçti. Son dönemlerde, Sinan Çetin’in “Bay E”, Gani Müjde’nin “Kahpe Bizans”, Ömer Uğur’un yönettiği “Hemşo” adlı filmlerde rol aldı. TRT’de yayınlanan “Bir Başka Gece” adlı programın sunuculuğunu yaptı. 1985′de İlyas Salman ile birlikte oynadığı Uyanıklar Dünyası adlı filmle büyük beğeni topladı.

--------------------------------------

ATV’de canlı yayınlanan Ya Şundadır Ya Bunda adlı programı sunarken yaptığı RTÜK yasasına uygun olmayan hareketinin ardından televizyon programlarına ara vermiştir. Daha önce Emel Sayın’la birlikte Aşkım Aşkım adlı dizide oynamıştır.

shrek animasyon filminin eşek karakterini Mehmet Ali Erbil seslendirmiştir.

Mehmet Ali Erbil Kimdir?

Takma Adı : Mali

Mehmet Ali Erbil Evlilikleri

Mehmet Ali Erbil, 1980 de ilk evliliğini Muhsine Şehnaz Kamiloğlu ile yaptı. Erbil’in bu evlilikten 16 Nisan 1982 da Sezin ismini verdiği bir kızı oldu.

Daha sonra 1985 de boşandığı Muhsine Şehnaz Kamiloğlu ile bir kez daha evlendi.

Erbil daha sonra manken Nergis Kumbasar ile 20 ağustos 1989 da evlendi. Ünlü şovmenin ondan da 02 Aralık 1995 de Yasmin adını verdikleri kızı oldu. Ve evlendikten yedi yıl sonra 1996 da boşandılar.

Erbil dördüncü kez nikah masasına 2001 de oturduğunda bu kez yanında Sedef Altuntaş vardı. Ama bu evlilik de uzun sürmedi.1,5 yılda 2003 boşandılar.

Mehmet Ali Erbil boşandı mı?

Erbil son olarak (Beşinci )Tuğba Coşkun ile 30 nisan 2005 de evlenmişti. 03 Temmuz 2006 da Ali Sadi adını verdikleri bir çocukları oldu. Ancak o bile bu yuvayı sürdürebilmek için yeterli olmadı.2011 de boşandılar.

Mehmet Ali Erbil şu sıralar kimse ile evli değildir. ve de koyu bir Fenerbahçe taraftarıdır.

Oyuncu Olduğu Filmler ve Dizileri :

 • 2020 – Hababam Sınıfı Yaz Oyunları
 • 2017- Türk Malı (TV dizisi) – Bahattin Sümbül
 • 2015 – Polis Akademisi Alaturka (haşmet) (Sinema Filmi)
 • 2012 – Harem (Ulan Bator) (TV Dizisi)
 • 2010 – Pak Panter (Yuri Gagarin) (Sinema Filmi)
 • 2008 – Maskeli Beşler: Kıbrıs (Rocky Selim) (Sinema Filmi)
 • 2008 – Ece (Ege) (TV Dizisi)
 • 2008 – Aşkım Aşkım (Şener) (TV Dizisi) (13 Bölüm)
 • 2007 – Yıldızlar Savaşı (Savaş Bozok) (TV Dizisi)
 • 2006 – Emret Komutanım: Şah Mat (Karpov) (Sinema Filmi)
 • 2006 – Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu (Zaldabar / Kartal Kaptan) (Sinema Filmi)
 • 2005 – Teberik Şanssız (Teberik Şanssız) (TV Filmi)
 • 2005 – Maskeli Beşler: İntikam Peşind… (Hapishane Müdürü) (Sinema Filmi)
 • 2005 – Keloğlan Kara Prens’e Karşı (Keloğlan) (Sinema Filmi)
 • 2005 – Hababam Sınıfı 3,5 (Deli Bedri) (Sinema Filmi)
 • 2004 – Hırsız Var! (Ekrem) (Sinema Filmi)
 • 2004 – Hababam Sınıfı Askerde (Bedri Binbaşı) (Sinema Filmi)
 • 2004-2005 – En Son Babalar Duyar (Semih ) (TV Dizisi)
 • 2003 – Ömerçip (Şoför Adnan) (Sinema Filmi)
 • 2003 – Hababam Sınıfı: Merhaba (Deli Bedri) (Sinema Filmi)
 • 2003 – Büyümüş de Küçülmüş (Tarcan) (TV Dizisi)
 • 2002 – Hastayım Doktor (Talat Can) (TV Dizisi)

YORUM YAP