Kıvanç Tatlıtuğ kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir? 27 Ekim 1983 Adana doğumlu Türk oyuncu ve eski mankendir. Edirneli bir anne ile Yugoslavya kökenli Adanalı bir babadan dünyaya gelmiştir.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kıvanç Tatlıtuğ kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir? 27 Ekim 1983 Adana doğumlu Türk oyuncu ve eski mankendir. Edirneli bir anne ile Yugoslavya kökenli Adanalı bir babadan dünyaya gelmiştir.

2002 yılında Best Model of Turkey ve ardından da Best Model of the World seçilmesiyle adını duyurmuştur. Fakat popülerliğini 2005’te başlayan oyunculuk kariyeriyle sağlamıştır.

Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir?

İlk olarak Gümüş’te oynadığı Mehmet karakteriyle adından söz ettiren Tatlıtuğ, ardından Menekşe ile Halil ve Amerikalılar Karadenizde 2 gibi yapımlarda yer aldı. Asıl çıkışını ise Halid Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından uyarlanan Aşk-ı Memnu ile yaptı.

Behlül karakterini canlandırdığı dizide, başrolü Beren Saat ile paylaştı. 2010’da kısa bir süre Ezel dizisinde oynadı. Son olarak ise Kuzey Güney adlı dizide Kuzey rolünü oynamıştır. Son olarak Kurt Seyit ve Şura dizisinde, Farah Zeynep Abdullah ile baş rolü paylaşmaktadır.

Kıvanç Tatlıtuğ kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

Kariyerine basketbolla başlayan Kıvanç Tatlıtuğ‘un tek hayali NBA’de basketbol oynamaktı. Adana‘dayken “Fiskobirlik”, “Güney Sanayi”, “Çukurova Kulübü”, “Devlet Su İşleri” ve “Tarsus Amerikan Kulübü” gibi kulüplerde basketbol oynadı.

Ülkerspor’dan teklif gelmesiyle 2 yıl orada oynadı. Ardından 1 yıl Beşiktaş, 1 yıl da Fenerbahçe’de oynadı. Tekrardan Beşiktaş’a dönen Tatlıtuğ’un antrenman çalışmaları yaptığı sırada sakatlanmasının ardından basketbol kariyeri son bulmuş oldu.

Kıvanç Tatlıtuğ Modellik

Basketbol oynadığı dönemde, etrafındaki insanların vücuduna yaptığı iltifatlar manken olması fikrine ısındırmıştır. Mankenlik kariyerini asıl başlatan ise annesinin bir marketin camında gördüğü mankenlik ilanıyla olmuştur. Tatlıtuğ’un bir fotoğrafını şirkete göndermesiyle, mankenliğe adım atmış olur. Bu mesleği beğenmesiyle ardından gelen teklifleri de değerlendirmiş ve profesyonel anlamda manken olmuştur.

Kıvanç Tatlıtuğ Best Model of the World

İki yıl ajanslarla birlikte çalıştıktan sonra, 2002 Best Model of Turkey manken yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Böylece aynı yıl içerisinde Best Model of the World‘e katılmaya hak kazandı. Ardından katıldığı Best Model of the World yarışmasını da kazanan Tatlıtuğ, artık uluslararası camiada da tanınan bir isim oldu. Fransız mankenlik ajansı Success’ten gelen teklifle Paris’e yerleşti ve 1,5 yıl orada yaşadı.

Kıvanç Tatlıtuğ Oyunculuk

Paris’te yaşadığı dönemde, birçok dizi teklifinin geldiğini öğrenen Tatlıtuğ, küçüklüğünden beri sinema ve televizyona olan ilgisi olduğundan gelen teklifleri değerlendirmek üzere Türkiye’ye döndü. Okan Bayülgen’den ve Devlet Tiyatrosu oyuncusu Laçin Ceylan’dan oyunculuk eğitimi aldı.

--------------------------------------

Oyunculuğa ilk adımını 2005 yılında, Gümüş dizisiyle attı. Songül Öden ile başrolü paylaştığı dizi, Türkiye’yle birlikte Arap ülkelerinde çok beğenildi. Hatta bu popülerliği bazı ülkelerde dizinin “genel ahlaka aykırı” bulunması gerekçesiyle yayından kaldırılmasını gündeme getirdi; fakat bu durum hiç gerçekleşmedi. Gümüş’ün ardından, Menekşe ile Halil ‘de Halil karakterini canlandırdı. Amerikalılar Karadenizde 2 adlı filmde oynadı.

Kariyerindeki en büyük adım ise

2008’de Beren Saat’le başrolünü paylaştığı, Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisinde canlandırdığı Behlül Haznedar karakteri oldu. Behlül ile yengesi Bihter’in (Beren Saat) yaşadıkları yasak aşkı konu alan dizi, adından oldukça söz ettirdi. Dizide canlandırdığı Behlül Haznedar karakteri, Tatlıtuğ’a Altın Kelebek Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandırdı.

2010’da Ezel dizisinde, dizinin bitmesine yakın Sekiz adlı yan karakteri canlandırdı. Bunun dışında birkaç reklam filminde de yer aldı. Kanal D’de yayınlanan Kuzey Güney adlı dizide Buğra Gülsoy ile birlikte başrolü paylaştı. Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir

2013’de Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği şiirsel hayatı konu alan “Kelebeğin Rüyası ” (Çıkış tarih: 22 Şubat 2013) dram filminde Mert Fırat ile başrolleri paylaştı. Tatlıtuğ, II. Dünya Savaşı döneminde Zonguldak’ta yaşayan ve genç yaşta veremden ölen şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayat hikayesini anlatan “Kelebeğin Rüyası” filminde, Muzaffer karakterini canlandırmıştır.

Kıvanç Tatlıtuğ kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

Kıvanç Tatlıtuğ Eşi

Oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, iki yıldır birlikte olduğu sevgilisi Başak Dizer ile Fransa’nın başkenti Paris’te sade bir nikâh töreniyle hayatını birleştirdi. Paris’teki Türk Büyükelçiliği’nde kıyılan nikâhta çifti dostları yalnız bırakmadı. Törene Wesley Sneijder ve eşi Yolanthe, Akbank reklamında ikiz kardeşini oynayan İlker Ayrık, eşi Sanem Ayrık’ında bulunduğu yaklaşık 40 davetli katıldı. Çiftin nikâh şahitliğini Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Gaye Sökmen, Deniz Marşan, Kıvanç Kasabalı, Kerem Çatay ve Tamer Yılmaz yaptı.

Kıvanç Tatlıtuğ Ödülleri

  • 2002 Best Model of Turkey – – Kazandı
  • 2002 Best Model of the World – – Kazandı
  • 2008 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Aşk-ı Memnu Kazandı
  • 2010 Elle Style Awards Stil Sahibi Erkek Oyuncu Aşk-ı Memnu Kazandı
  • 2012 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Kuzey Güney Kazandı
  • 2013 Yılın Yıldızları En Beğenilen Erkek Dizi Oyuncusu Kuzey Güney Kazandı
  • 2013 TelevizyonDizisi.com En İyiler Ödülleri En Iyi Erkek Oyuncu Kuzey Güney Kazandı
  • 2014 Milliyet Sanat Dergisi Okurları En İyi Erkek Oyuncu Kelebeğin Rüyası Kazandı

YORUM YAP