Jackie Chan Kimdir? Jackie Chan Kaç Yaşında? Dublörü Var mı?

ackie Chan 7 Nisan 1954 Hong Kong doğumludur. Chan kariyeri boyunca dövüş ustası, aktör, yönetmen, yapımcı, senarist, dublör ve kameraman olmuştur. Dövüş sanatları ve akrobasi alanındaki yeteneklidir.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Jackie Chan Kimdir? Jackie Chan Kaç Yaşında? Dublörü Var mı?

Jackie Chan Kimdir? 7 Nisan 1954’te Hong Kong’lu çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 7 yaşında Çin Opera Araştırma Enstitüsü’ne başlayan Chan, 17 yaşına kadar bu operaya devam etti. Bu dönemde dövüş sanatları ve akrobasi alanındaki yeteneklerini geliştirme imkanı buldu.

Jackie Chan Biyografisi, Jackie Chan nereli? Jackie Chan hangi sinema filmlerinde oynadı? Yabancı oyuncu Jackie Chan kaç yaşında?

Jackie Chan Kaç Yaşında?

Jackie Chan Kimdir? 7 Nisan 1954’te Hong Kong’lu çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Jackie Chan Çinli mi?

Ailesinin Fransız Başkonsolosluğu’nda çalışması nedeniyle hayatının ilk beş yılını konsolosluk sınırlarında geçiren Chan, Nah-Hwa İlkokulu’nda bir yıl eğitim gördükten sonra başarısızlığı nedeniyle bu okuldan ayrılmak zorunda kaldı.

1960 yılında, babasının iş nedeniyle Avustralya’ya seyahat etmesi nedeniyle China Drama Academy adını taşıyan yatılı bir okula gönderilen Chan, bu okulda geçirdiği zaman dilimi içerisinde akrobasi ve dövüş sanatları eğitimi aldı ve okulun en başarılı öğrencileriyle beraber bir gösteri grubu olan Seven Little Fortunes’u kurdu.

Jackie Chan Kimdir?

İlk sinema deneyimini, henüz sekiz yaşındayken rol aldığı Big and Little Wong Tin Bar ile yaşayan Chan, bir süre aksiyon filmlerinde ufak rollerde sahne aldıktan sonra, 17 yaşındayken Bruce Lee’nin de rol aldığı Enter the Dragonadlı sinema filminde dublör olarak çalıştı. Rol aldığı ilk dönem filmlerinin gişede başarı gösterememesi üzerine, 1975 yılında, 21 yaşındayken All in the Familyadını taşıyan bir erotik/romantik komedi filminde rol aldı; bu film aynı zamanda oyuncunun içerisinde dövüş sahnesi barındırmayan ilk ve tek filmi olarak tarihte yerini aldı.

1976 yılında, Hong Kong’lu film yapımcısı Willie Chan’den aldığı bir film teklifi hayatını değiştirdi. Hand of Death adını taşıyan ve de gişede başarılı olamayan bu film, sanatçıya ileride başarılı olacak pek çok yapımın kapısını açmış oldu. Chan’in büyük bir gişe başarısı kazanan ilk filmi, 1978 tarihini taşıyan Snake in the Eagle’s Shadow oldu.

--------------------------------------

Yönetmen Yuen Woo Ping’in sanatçıya kendi stilini bulması ve başkalarının izinden gitmemesi yönündeki öğüdü ile hareket eden ve bir sonraki filmi Drunken Master’da tamamen kendisinin oluşturduğu dövüş stili ile izleyicilerin karşısına çıkan Chan, seyirciler tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı.

Jackie Chan dublörü var mı?

1980’li yılların ortalarından itibaren Holywood sinemasına taşınan ve uluslararası bir star olan Jackie Chan, toplam yüzün üzerinde başarılı filmde rol aldı. Tehlikeli sahnelerde dublör kullanmaması ve bütün zorlu hareketleri kendisinin yapması, onu hayranlarının gözünde daha da yüceltirken, son yıllarda rol aldığı bilgisayar efekti destekli fantastik filmler The Forbiden Kingdom veThe Myth, başarılı oyuncuya dövüş sanatlarındaki kalibiyeti ile bilgisayar efektlerini birleştirerek izleyenleri şaşkına düşürecek görsel şölenler yaratma fırsatı verdi.

Jackie Chan Kimdir

Oyunculuğunun yanı sıra şarkıcı olarak da tanınan Chan, 1980-2010 yılları arasında Çince, Japonca, İngilizce ve Tayvan dillerinde olmak üzere toplam 20 albüm kaydetti ve rol aldığı filmlerin bazılarında kendi yaptığı müzikleri kullandı.

1982 yılında Tayvan asıllı bir aktris olan Joan Lin ile hayatını birleştiren Jackie Chan’in bu evlilikten olan iki oğlu vardır. Jackie Chan aynı zamanda, 1999 yılında Elaine Ng Yi-Lei ile yaşadığı ilişkiden ise evlilik dışı dünyaya gelen bir kız babasıdır.

Jackie Chan sahip olduğu MTV Ödülleri’nin yanı sıra, Şangay Uluslararası Film Festivali’nde de ödüle layık görülmüş bir Holywood sanatçısıdır.

Jackie Chan Türkiye’ye geldi mi?

Film, Hong Kong sinema tarihinin en pahalı yapımı: 200 milyon Hong Kong doları! Jackie Chan film için Haziran 2000’de Türkiye’ye gelmişti. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda birçok dövüş sahnesi çekti.

Jackie Chan Oscar aldı mı?

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden Oscar’ı dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, yılın ilk ödüllünü Hong Konglu oyuncu ve dövüş ustası Jackie Chan’a verdi.

YORUM YAP