Hale Soygazi Kimdir?

Kimdir

Hale Soygazi Kimdir? 1950 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. Üniversitede Fransız Filolojisi ikinci sınıftan ayrılarak İsviçre’ye gitti. Orada mankenlik kursu gören sanatçı Türkiye’ye dönüp manken ve fotomodel olarak çalıştı. Seda Sayan, Yeşilçam’ın dev isimlerini reyting malzemesi yaptı. 1972’de Saklambaç Gazetesi’nin açtığı Türkiye Sinema Güzellik Yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Daha sonra İtalya’da “Avrupa Sinema Güzeli” seçildi. Yurda dönünce on film çevirmek üzere bir anlaşma yaptı. İlk filmi olan “Kara Murat: Fatih’ın Fedaisi”‘ın ardından, “Bir Garip Yolcu”, “Mahkum”, “İtham Ediyorum”, “Bir Kız Böyle Düştü”, “Ölüme Koşanlar” adlı filmleri ardı ardına çevirdi. Gittikçe daha geniş kitlelere ulaşan filmlerde oynayan sanatçı, “Çocuğumu İstiyorum” adlı 1973 tarihli yapımda başrolleri paylaştığı Ahmet Özhan’la 1976’da evlendi. Çiftin evliliği kısa bir süre sonra boşanma ile sonuçlandı. Hale Soygazi Kimdir?
1978’de “Maden” filmindeki rolünden dolayı Antalya Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanan Soygazi, bir süre sinema oyunculuğunun yanında müzikle de uğraştı. Ancak oyuncu-şarkıcı dönemi uzun sürmedi; çalışmalarını sinema oyunculuğu üzerine yoğunlaştırdı.

1978’deki Maden filminden sonra ara verdiği sinemaya 1984 yılında Atıf Yılmaz’ın çektiği Bir Yudum Sevgi’de başrol oynayarak döndü. Bu filmdeki performansı ile Antalya Film Festivali’inde ikinci kez “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldıktan sonra Atıf Yılmaz’ın yönettiği Kadının Adı Yok, Bekle Dedim Gölgeye filmlerinde baş kaldıran kadın tiplerini canlandırdı.

1997’de Barış Pirhasan’ın yönettiği Usta Beni Öldürsene adlı filmde rol adlı; film, çeşitli festivallerden farklı dallarda 5 ödül aldı. Soygazi, 2004 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” ile ödüllendirildi. Aynı yıl Sil Baştan adlı dizi-filmde rol aldı.

Tiyatro sahnesine ilk defa 2001 yılında “Küçük Prens” adlı oyunla çıktı. 2006’da “Özel Bir Gün” adlı oyunda rol aldı.
Yönetmen Barış Pirhasan’la uzun süreli bir ilişki yaşamış olan santçı, daha sonra Türkiye’nin önde gelen entelektüellerinden Murat Belge ile yaşadığı 10 yıl kadar süren birlikteliğin ardından Belge ile evlendi.

Hale Soygazi 1950 yılının Mayıs ayında İstanbul’da doğdu ve liseyi de burada bitirdi. Fransız Filolojisi bölümünde okuduğu sırada üniversite eğitimini yarıda bırakarak modellik kariyeri için İsviçre’ye gitti. Türkiye’ye döndükten sonra profesyonel olarak mankenlik kariyerine başladı ve 23 yaşındayken katıldığı bir güzellik yarışması sonucu ”Avrupa Güzeli” seçilerek adını duyrdu. 1972 yılında gösterime giren ve Orhan Elmas’ın yönettiği ”İtham Ediyorum” adlı sinema filminde dönemin ünlü aktörü Kartal Tibet ile beraber başrol oynadı. İlk sinema deneyimi olmasına rağmen Selma karakteriyle yönetmenlerin ilgisini çekti.

1978 yılında rol aldığı ”Maden” filmiyle tanındıktan sonra yaklaşık altı yıl oyunculuk kariyerine ara verdi. Bu yıllarda amatör olarak müzikle ilgilendi ve sinemaya 1984 yılında ”Bir Yudum Sevgi” filmiyle geri döndü. 2001 yılında ”Küçük Prens” isimli tiyatro oyununda sahne alarak ilk kez tiyatro deneyimi yaşadı. Özellikle 80’li yıllara damgasını vuran Hale Soygazi, 2006 tarihinde akademisyen Murat Belge ile evlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir