Gündüz Bey Nasıl Öldü? Ne Zaman, Kim Tarafından Öldürüldü?

Kuruluş Osman Gündüz Bey kimdir, nasıl öldü? Osman Gazi kardeşi Gündüz Beyi öldürdü mü? Gündüz Bey’in hayatı ve ölümü Kuruluş Osman’daki Gündüz Bey’in nasıl öldüğü merak ediliyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Gündüz Bey Nasıl Öldü? Ne Zaman, Kim Tarafından Öldürüldü?

Kuruluş Osman Gündüz Bey kimdir, nasıl öldü? Osman Gazi kardeşi Gündüz Beyi öldürdü mü? Gündüz Bey’in hayatı ve ölümü Kuruluş Osman’daki Gündüz Bey’in nasıl öldüğü merak ediliyor.

Çarşamba akşamları ekrana gelen Kuruluş Osman dizisinde bu hafta Osman Bey, Moğollarla birlikte hareket eden ağabeyi Gündüz Bey’le hesaplaştı. İzleyiciler bu hesaplaşmanın ardından tarihi bilgileri araştırmaya başladılar.

Kuruluş Osman’daki Gündüz Bey’in kim olduğu ve nasıl öldüğü merak ediliyor. ATV ekranlarında yayınlanan Kuruluş Osman dizisinde yer alan Gündüz Alp’in tarihte Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin soyundan olup, çeşitli kaynaklara göre Ertuğrul Gazi’nin babası veya oğlu olduğu belirtiliyor. Eskişehir’de sancak beyliği yapan Gündüz Alp, Bizans ile yapılan hemen hemen her savaşa katıldı fakat İnegöl’ün alınışı sırasında şehit düştü.

Gündüz Bey Nasıl Öldü

GÜNDÜZ BEY KİMDİR?

Gündüz Alp veya Gündüzalp, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin soyundan olup, çeşitli kaynaklara göre Ertuğrul Gazi’nin babası veya oğludur. Enverî’nin Düstûrnâme-i Enverî adlı eseri ve Karamanlı Mehmed Paşa’ya göre Ertuğrul Gazi’nin babası; Hasan bin Mahmûd el-Bayâtî’nin Câm-ı Cem-Âyîn adlı eseri, Âşıkpaşazâde’nin Âşıkpaşazâde Tarihi adlı eseri ve Neşrî’nin Kitab-ı Cihannüma adlı eserine göre ise Ertuğrul Gazi’nin oğlu ve Osman Gazi’nin kardeşidir.

Kuruluş Osman Gündüz Bey kimdir, nasıl öldü Osman Gazi kardeşi Gündüz Beyi öldürdü mü Gündüz Bey’in hayatı ve ölümü
Tarihi kayıtlarda geçen Gündüz Alp yetişkin bir ömre kadar uzanıyor, hatta Ertuğrul Gazi’den sonra Kayı Boyu’nun beyi olmak için kardeşi Osman Gazi ile mücadele ediyor.

--------------------------------------

Yani Gündüz Alp çocuk yaşta ölmemiş, yetişkin kişiliğe ulaşmış ve Osman Gazi ile giriştiği beylik mücadelesini kaybetmesine rağmen yine de kardeşinden ayrılmamıştır. Eskişehir’de sancak beyliği yapan Gündüz Alp, Bizans ile yapılan hemen hemen her savaşa katıldı fakat İnegöl’ün alınışı sırasında şehit düştü.

Gündüz Bey Nasıl Öldü

GÜNDÜZ BEY NASIL ÖLDÜ?

Gündüz Bey’in tarihte nasıl öldüğü merak konusu oldu. Oğuzlar’ın Bozok kolunun Kayı Boyu’na dahil olan ayrıca Ertuğrul Gazi’nin üç oğlunun da ilki olan Gündüz Bey tarihte yer edinmiş önemli bir isimdir.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin ağabeyi olan Gündüz Alp, Bay-Atlı Hasan bin Mahmûd’un Câm-ı Cem-Âyîn, Âşıkpaşazâde’nin Tevârîh-i Âl-i Osman ile Neşrî’nin Kitâb-ı Cihannümâ isimli eserlerine göre Ertuğrul’un oğlu olup, Ay-Doğdu adında bir oğlunun olduğunu Âşıkpaşazâde Tevârîh-i Âl-i Osman adlı eserinde bildiriyor. İnegöl Savaşı (1299) esnasında şehit oldu.

GÜNDÜZ BEY NE ZAMAN ÖLDÜ?

Enverî’nin Düstûrnâme-i Enverî adlı eseri ve Karamanlı Mehmed Paşa’ya göre Ertuğrul Gazi’nin babası; Hasan bin Mahmûd el-Bayâtî’nin Câm-ı Cem-Âyîn adlı eseri, Âşıkpaşazâde’nin Âşıkpaşazâde Tarihi adlı eseri ve Neşrî’nin Kitab-ı Cihannüma adlı eserine göre ise Ertuğrul Gazi’nin oğlu ve Osman Gazi’nin kardeşi olan Gündüz Bey, 1299 yılında İnegöl Savaşı’nda öldü.

GÜNDÜZ BEY KİM TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Gündüz Alp, Eskişehir’de sancak beyliği yaptı. Bizans ile yapılan hemen hemen her savaşa katılan Gündüz Alp, İnegöl’ün alınışı sırasında öldürülerek şehit oldu. Gündüz Bey’in savaşta öldüğü bilinse de kim tarafından öldürüldüğü kaynaklarda yer almamaktadır.

YORUM YAP