George Weah Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
George Weah Kimdir?

George Weah Kimdir? 1 Ekim 1966, Monrovia’da doğmuştur. Futbola 1981 senesinde Young Survivors altyapısında başlayan Weah, ilk profesyonel sözleşmesini ise 1985 senesinde Mighty Barolle ile imzaladı. Burada forma şansı bulduğu 10 maçta 7 gol atarak dikkat çeken genç forvet, 1986 senesinde Invincible Eleven’a transfer oldu.

George Weah Kimdir?

Invincible Eleven’da sadece bir sezon forma giyen Weah, burada 23 maçta 24 gol bularak yakalaması zor bir istatistiğe sahip olunca büyük kulüplerin dikkatini çekmeyi başardı ve 1988 senesinde Fransa’nın önemli kulüplerinden AS Monaco’da oynamaya başladı.

1988-92 yılları arasında forma şansı bulduğu 103 maçta 47 kez rakip ağları havalandırarak katkıda bulunduğu Monaco’daki başarısıyla, 1992 senesinde bir başka Fransız ekip olan dünya devi Paris Saint-Germain tarafından transfer edildi. 3 sezon formasını giydiği Paris SG bünyesinde maçta forma giyen Weah, kez gol atarak dünya kamuoyu tarafından tanınacağı İtalyan devi Milan’a transfer oldu.

--------------------------------------

Milan’da sadece attığı gollerle değil, attığı depar ve yaptığı asistlerle de kulüp için efsaneleşen Weah, halen “eski Milan’lı futbolcu” olarak anılmaktadır. Burada forma giydiği beş sezonda 114 maçta 46 gol ile takımına destek veren Weah, Milan’dan sonra eskisi kadar istikrar gösteremedi.

2000 senesinde İngiltere’nin en önemli kulüplerinden Chelsea’ye kiralandı. Aynı sene bir başkta İngiliz ekip Manchester City’e transfer oldu. Sadece 7 maç sonra yine 2000-01 sezonunda, Fransız Marsilya bünyesine dahil oldu. 2001-03 yılları arasında ise El-Cezire’de oynayan Weah, 8 maçta 13 gol attıktan sonra eski performansını devam ettirebileceğini kanıtladı. Lâkin 2003 senesinde futbolculuk kariyerini sonlandırdı.

Siyasî Kariyeri:

İkinci Liberya İç Savaşı’ndan sonra kendi ülkesinde Devlet Başkanlığı için aday olan Weah, yüzde 40 oy alarak seçimleri ikinci sırada tamamladı. 2017 senesinde düzenlenen seçimlerde tekrar aday olan George Weah, bu kez oyların fazlasını alarak ülkesinde Cumhurbaşkanı seçildi.

George Weah Biyografisi, George Weah nereli? Siyasetçi George Weah kaç yaşında?

YORUM YAP