Farid Farjad Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Farid Farjad Kimdir?

Farid Farjad Kimdir? 1938’de Tahran’da doğmuştur. Keman virtüözüdür. “Kemanı ağlatan adam” olarak bilinir ve dünyanın en iyi keman virtüözlerindendir.

Farid Farjad, 1938’de Tahran’da doğmuştur. Keman virtüözüdür. “Kemanı ağlatan adam” olarak bilinir ve dünyanın en iyi keman virtüözlerindendir.

Farjad, 1966 yılında, Tahran Müzik Konservatuarı’nda klasik müzik üzerine master yapmış, bundan sonraki adımında Tahran Senfoni Orkestrası’nda önemli görevler üstlenmiştir. Fars Halk Müziği birikimine sahip olan Farjad, keman ile Klasik Batı müziği üzerinde de çalışmalarda bulunmuştur ve bu çalışmaları Fars müziğinin gelişmesinde önemli bir yer tutmuştur. Farjad, Pehlevi Hanedanı döneminde doğdu fakat 1979 yılındaki İran İslam Devrimi öncesinde ülkesinden ayrılarak Kaliforniya’ya yerleşti. Farid Farjad Kimdir?

--------------------------------------

Bu yıldan itibaren ABD vatandaşlığına geçmiş ve yaşamını ABD’de sürdürmüştür. Fakat kendisini ABDli değil, İranlı ve Fars olarak nitelendirmektedir. Devrimden sonra İran’da müziğin “haram” ilân edilmesi ve yasaklanmasından sonra Farjad’ın ve birçok Fars müzisyenin ülkeye girmesi yasaklandı. Sanatçı yıllardır Los Angeles’ta yaşamaktadır.

Farid Farjad Kimdir?

Farjad’ın, yalnızca piyano ve keman kullanarak oluşturduğu Anroozha (O Günler) ismli beş albümden oluşan bir albüm serisi vardır.
Ayrıca Golha Orkestrası adlı kolektif iki albüm de sanatçının eserleri arasındadır. Ayrıca Golha Orkestrası adlı kolektif iki albüm de sanatçının eserleri arasındadır.
Anroozha serisinin ilk dördünde Farjad’a Abdi Yamini, beşinci albümde ise eşi Mitra Tavakkoli Farjad piyano ile eşlik etmiştir.

Farid Farjad Biyografisi, Farid Farjad nereli? Müzisyen Farid Farjad kaç yaşında?

YORUM YAP