Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Yazar John Steinbeck‘in Fareler ve İnsanlar kitabı, birbirine zıt iki karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akıl dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’ un öyküsünü anlatır.

Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi yazar, işçileri farelere benzetiyor. Çünkü tıpkı onlar gibi bir hedefleri, amaçları olmadan, karın tokluğuna kan ter içinde çalışıyor, insan olduklarının bilincinde dahi değilmişçesine iğrenç yataklarda uyuyor, berbat yemekler yiyorlar.

  | KİTABIN KONUSU

1900’lerin başında Amerika’da sezonluk tarım işçileri vardı. Bunlar iş neredeyse o çiftliğe gider ve orada bir süre çalışır ardından yeni bir iş için başka bir çiftliğin yolunu tutarlardı. Çoğu evsiz ve barksızdı bu insanların. Hepsinin daha iyi bir yaşam hayalleri ve kendi hikayeleri vardı. Kitap bu işçilerden George ve Lennie’ nin küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşama hayali için para biriktirmelerinin öyküsünü anlatır. İkilinin arasındaki dostluk ve dayanışmaları öykü boyunca önemli bir yer tutar. İnsanın insan ile ilişkisinin yanında insanın doğa ile ve toplum ile de kurduğu ilişkiyi anlatır.

Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

 | ANA DÜŞÜNCESİ

İnsan ne olursa olsun dostundan ve hayallerinden vazgeçmemelidir.

  | ARKA KAPAK 

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’ in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir. eğitim

--------------------------------------

 Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt iki karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akıl dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’ un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz, insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; ” En iyi planları farelerin ve insanların \ Sıkça ters gider…”

Özet: John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar kitabı, birbirine zıt iki karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akıl dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’ un öyküsünü anlatır.

    KİTAPTAN ALINTILAR

 • “İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”
 • “İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur.
  Zaten bu ikisi pek birlikte olmuyor gibi.”
 • “Lennie’ ye döndüm: “Atla suya dedim.” Atladı.
  Hiç yüzme bilmiyordu. Biz onu çıkarana dek nerdeyse boğuluyordu. Onu çekip sudan çıkardım diye bana öyle minnet duydu ki “atla!” diyenin ben olduğumu hepten unutmuştu. İşte… Onunla bir daha asla dalga geçmedim.”
 • “O kadar çok anlattırdı ki, ben de belki bir gün gerçekleştiririz hayalimizi diye umut etmeye başladım.”
 • ” Sana bir şey diyeyim mi?
  – İnsan çok uzun süre yalnız kaldı mı hastalanır, yalnızlıktan hastalanır. “

   |  KİTAP HAKKINDA BAZI BİLGİLER

YAZAR: John Steinbeck

ÇEVİRMEN: Ayşe Ece

ORİJİNAL ADI: Of Mice And Men

SAYFA SAYISI: 126

TÜRÜ: Roman

YAYIN EVİ: Sel Yayıncılık

1.BASIM: 2012

* Kitap 1937 yılında çıktı. Sel yayıncılık 2012 de bastı.( Bilgilendirme)

   |  YAZARIN SEVİLEN DİĞER KİTAPLARI

 • Gazap Üzümleri (1939)
 • Sardalya Sokağı (1945)
 • İnci (1947)
 • Tatlı Perşembe (1954)

 

YORUM YAP