Ertan Saban Kimdir?

Ertan Saban Kimdir? 4 Aralık 1977 tarihinde Üsküp Makedonya’da dünyaya gelmiştir. Makedonya Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ertan Saban Kimdir?

Ertan Saban Kimdir? 4 Aralık 1977 tarihinde Üsküp Makedonya’da dünyaya gelmiştir. Makedonya Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar kardeşi Erman Saban ile birlikte Makedonya Türk Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda sahneye çıktı.

Ailesinin dedesinin dedesi Osmanlı zamanında Kars’tan Makedonya‘ya göç etmiştir. Gençlik yılları Üsküp’te geçti. Pedagoji alanında eğitim aldı.

Makedonya Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar kardeşi Erman Saban ile birlikte Makedonya Türk Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda sahne aldı.

Fransa‘da oynarken çalıştığı Türk yönetmen Mehmet Ulusoy, Türkiye’ye gelip tiyatro yapmak istediğini söyledi. Ona da kendisiyle gelmesini teklif etti. Teklifi kabul eden Saban, 2005 yılında Türkiye’ye geldi.

Bir süre şehir tiyatrosunda oynadıktan sonra İstanbul Halk Tiyatrosu‘nda görev aldı. Türkçesi yeterli olmadığı için ilerletene kadar yönetmen yardımcılığı yaptı.

Ertan Saban Kimdir?

Ertan Saban Kimdir

Ertan Saban; Sultan Makamı, Sağır Oda, Savcının Karısı, Elveda Rumeli, Sakarya Fırat, Gölgesizler, Başka Semtin Çocukları, Mutlu Ol Yeter, Hatasız Kul Olmaz, Limonata, Avlu ve Çiçero gibi yapımlarda rol almıştır.

2006-2007 sezonunda İstanbul Halk Tiyatrosu’nda “CanTarlası” adlı oyunda Dolunay Soysert, Levent Üzümcü, Yıldıray Şahinler ve Bahtiyar Engin ile birlikte oynadı.

2005 yılında yönetmenliğini Aydın Bulut‘un yaptığı, senaryosunu Nuran Devres‘in yazdığı “Savcının Karısı” adlı dizide Gamze Özçelik, Şevket Çoruh, Ahmet Mekin, Tijen Par, Ahu Yağtu, Tamer Yiğit gibi oyuncularla beraber rol aldı.

2008 yılında Selçuk Yöntem, Arsen Gürzap, Altan Erkekli, Ahmet Mümtaz Taylan‘ın başrolünü paylaştığı “Gölgesizler” adlı sinema filminde oynadı.

--------------------------------------

2016 yılında kendisi gibi oyuncu olan Ebru Özkan ile evlenen Ertan Saban’ın Biricik isminde bir kızı bulunmaktadır. Ertan Saban, 1.85 metre boyunda, 82 kilo ve Yay burcudur. 2007 yılında Türk rock grubu Malt’ın deprem klibinde oynadı.

Ertan Saban, 2008 yılında “Başka Semtin Çocukları” adlı sinema filminde Mehmet Ali Nuroğlu, İsmail Hacıoğlu, Volga Sorgu, Eyşan Özhim, Bülent İnal, Avni Yalçın ile birlikte rol aldı.

Serdar Akar yönetmenliğinde Makedonya‘da çekilen “Elveda Rumeli” adlı dizide Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez, Tolgahan Sayışman, Gülçin Santırcıoğlu, Filiz Ahmet, Demet Akbağ, Ahu Türkpençe, Sinan Tuzcu ile birlikte rol aldı.

2014 yılında TRT tarafından çekilen “Büyük Sürgün Kafkasya” dizisinin başrollerinde Melis Birkan, Tolga Sarıtaş, Elif Atakan, Nilüfer Açıkalın, Alpay Atalan, Luran Ahmedi ve Ertan Saban ile beraber oynadı.

Ertan Saban’ın rol aldığı diziler ve filmler:

2022 – Son Nefesime Kadar -Dizi
2021 – Yakamoz S-245- dizi
2020 – Acı Kiraz – Sinema
2020 – Gel Dese Aşk (Barlas) (TV Dizisi)
2019 – Çiçero (Wellington) (Sinema Filmi)
2019 – Avlu (Oğuz) (TV Dizisi)
2018 – Mehmed: Bir Cihan Padişahı (İmparator Konstantinos) (TV Dizisi)
2015-2016 – Kurtlar Vadisi Pusu (Gölge) (TV Dizisi)
2015 – Mutlu Ol Yeter (Babür) (TV Dizisi)
2015 – Limonata (Sakıp) (Sinema Filmi)
2014 – Büyük Sürgün Kafkasya (Ömer) (TV Dizisi)
2014-2015 – Hatasız Kul Olmaz (Ferit) (TV Dizisi)
2013 – Görüş Günü Kadınları (Hayalet Ertan) (TV Dizisi)
2013 – Benimle Oynar mısın? (Sinema Filmi)
2012-2013 – Sakarya Fırat (Teo) (TV Dizisi)
2012 – Balkan Is Not Dead (Mustafa Kemal) (Sinema Filmi)
2011 – Bir Kadın Tanıdım (Umut) (TV Dizisi)
2011 – Karakol (Komiser Reşat) (TV Dizisi)
2010 – Hayda Bre (Osman) (Sinema Filmi)

Ertan Saban biyografisi, Ertan Saban nereli ve kaç yaşında?

YORUM YAP