Emine Şenlikoğlu Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Emine Şenlikoğlu Kimdir?

Emine Şenlikoğlu Kimdir? 27 Mayıs 1953 tarihinde, Giresun’un Dereli İlçesi’nin Ambaralan Köyü’nde dünyaya geldi.  Emine Şenlikoğlu, İlkokul ve İmam-Hatip lisesi eğitimini dışarıdan tamamladı. Ambaralan köyü’nden çok küçük yaşta iken Adapazarı’na oradan da ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti ve gençlik yıllarında araştırmacılığa başladı. Öncelikle Hıristiyanlık dini ve İncil üzerine araştırmalarda bulundu. Sonraki yıllarda yoğunlukla İslâm dini üzerine araştırmalar yapmaya başladı. İslâmi temel ilimlerden olan Fıkıh ve Akait üzerine çalışmalar yaptı. 1984 yılında yazdığı ilk kitabından (Gençliğin imanını sorularla çaldılar) dolayı yargılandı. 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İlâhiyatçı, gazeteci yazar Recep Özkan ile evli, iki çocuk annesidir.

Emine Şenlikoğlu, 1985 yılından beri Genel Yayın Yönetmeni olarak Mektup dergisinde çalışmaktadır. Zaman zaman Türkiye’nin değişik illerinde ve dış ülkelerde konferanslar vermektedir. Emine Şenlikoğlu Kimdir?

--------------------------------------

1996 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi’nin ortaokul kısmı ve lise kısmının imtihanlarına dışarıdan girerek mezun olduktan sonra eğitimine Fıkıh, Akait gibi temel İslam bilimlerini incelemek için Kahire’deki El-Ehzer Üniversitesi’nde yoğun şekilde devam etti.

Yazıları ve şiirleri, Gençlik, Sur, Ribat, Yeni Devir, Milli Gazete, Marmara, Yeni Asya, Mektup, Vahdet ve Akıncı gibi pek çok dergi ve gazetede yayınlandı. “Bize Nasıl Kıydınız” adlı romanı televizyon dizisi haline getirildi ve bir diğer romanı “Maria”, 1997 yılında, Arapça ve Malezya dilindeki çevirilerinin ardında Almanca’ya çevirilerek yayınlandı.

Emine Şenlikoğlu Kimdir?

Şenlikoğlu, 1984 yılında yazdığı “Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar” adlı ilk kitabından dolayı yaklaşık iki buçuk yıl cezaevinde yattı.
1985 yılından beri Mektup Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmektedir.
İlâhiyatçı, gazeteci yazar Recep Özkan ile evli ve iki çocuk annesi olan Şenlikoğlu, İstanbul’da yaşamakta ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler almaktadır.

Emine Şenlikoğlu Biyografisi, Emine Şenlikoğlu nereli? Yazar Emine Şenlikoğlu kaç yaşında?

YORUM YAP