Damla Sönmez kimdir, nereli, kaç yaşında?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Damla Sönmez kimdir, nereli, kaç yaşında?

Damla Sönmez Kimdir? 3 Mayıs 1987 tarihinde İstanbul’da doğdu. Annesi Figen Sönmez, babası Muammer Sönmez’dir.  St. Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Paris Sorbonne Üniversitesi’nde başladığı tiyatro eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak tamamladı.

Damla Sönmez ne okudu?

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı 2 yıl keman, 1 yıl da piyano dalında öğrenim gören Sönmez, New York Black Nexxus Academy’de Stuart Burney ile çalıştı.

Damla Sönmez 2009 yılında “Bornova Bornova” filmindeki rolüyle 46. Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde “Umut Veren Genç Yetenek”, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde “Genç Cadı” ödüllerine layık görüldü.

Damla Sönmez annesi kim?

Annesi Figen Sönmez, babası Muammer Sönmez’dir

2015 yılında 18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’de, festivalin Festival Genç Başkanı görevini yürüten Damla Sönmez, “Deniz Seviyesi” filmindeki rolüyle de 21. Altın Koza Film Festivali ve Milano Uluslararası Film Festivali (MIFF) ‘nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerinin sahibi oldu. Pürtelaş’ın “Constellations/Parçacıklar” adlı oyunu, 2012’de Tiyatro Yanetki’nin “Yalnız Batı” adlı oyunuyla başlayan, sonrasında 2014’de “Savaş” oyunu profesyonel tiyatro hayatının üçüncü oyunudur. Aynı zamanda Damla Sönmez “Savaş” oyunundaki rolü ile Yeni Tiyatro Dergisi’nden “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

Damla Sönmez sinema ve tiyatronun yanı sıra dizilerde de yer alıyor. Oyunculuk hayatında birçok projeye imza atan Sönmez Gece Gündüz, Türkan, Bir Aşk Hikayesi ve Güllerin Savaşı, Çukur, Rise of Empires: Ottoman mini dizisinde de yer aldı.

Gittiği New York Film Akademisi’nden Meisner tekniği hakkında bilgi edindi. 2009’da oynadığı Bornova Bornova filmindeki Özlem rolüyle tanındı.

 

Damla Sönmez Kimdir?

Damla Sönmez Kimdir

2014 yılında “Güllerin Savaşı” adlı dizide Canan Ergüder ve Barış Kılıç ile başrolü üstlendi. 2017 yılının Temmuz ayında Ushan Çakır ile nişanlandı.

--------------------------------------

2017 yılında yönetmenliğini Can Ulkay’ın, senaristliğini ise Yiğit Güralp’in yaptığı Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı savaş filmi “Ayla: The Daughter of War” da Astsb. Süleyman’ın gençliğini İsmail Hacıoğlu canlandırırken yaşlılık halini Çetin Tekindor canlandırmıştır. 1950 yılında başlayan Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde diğer rollerde ise Taner Birsel, Ali Atay, Meral Çetinkaya, Duygu Yetiş, Murat Yıldırım, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk, Chaby Han (Çabi), Nilgün Kasapbaşoğlu, Burç Kümbetlioğlu, Caner Kurtaran, Kim Seol,Kyung-jin Lee gibi oyuncular rol aldı.

31 Mart 2018 günü başlayan “Masum Değiliz” dizisinde başrollerde Uraz Kaygılaroğlu, Damla Sönmez, Aras Aydın, Ushan Çakır, Oya Unustası ve Sercan Badur ile beraber rol aldı.

Damla Sönmez Filmleri ve Dizileri :

2019-2021 – Çukur -Efsun Koçovalı- Başrol oyuncusu
2021- Aziz -Dilruba- Başrol Oyuncusu
2019 – Ottoman Rising (Ana) (TV Dizisi)
2019 – I Am You (Aisha)(Sinema Filmi)
2019 – Sibel (Sibel) (Sinema Filmi)
2018 – Masum Değiliz (Selin) (TV Dizisi)
2017 – Taksim Hold’em (Defne)(Sinema Filmi)
2017 – Aşk ve Gurur (Zeynep) (Tv dizisi)
2017 – 7 YÜZ (Tv dizisi)
2017 – Ayla: The Daughter of War (Nuran)(Sinema Filmi)
2014 – Güllerin Savaşı (Tv dizisi)
2013 – Sen Aydınlatırsın Geceyi (Sinema Filmi)
– Deniz Seviyesi (Sinema Filmi)
– Bir Aşk Hikayesi (Tv dizisi)
2012 – Uzun Hikaye (Sinema Filmi)
– Şubat (Gelin) (Tv dizisi)
– Kurtuluş Son Durak (Tülay) (Sinema Filmi)
2010 – Türkan (Turhan) (Tv dizisi)
– Mahpeyker:Kösem Sultan (Kösem Sultan) (Sinema Filmi)
– Çakal (Deniz) (Sinema Filmi)
2009 – Bornova Bornova (Özlem) (Sinema Filmi)
2008 – Gece Gündüz (Pınar) (Tv dizisi)
2007 – Fırtınalı Aşk (Melda Talay) (Tv dizisi)
2006 – Sahte Prenses (Sedef) (Tv dizisi)
2005 – Kapıları Açmak (Gülşen) (Tv dizisi)
2004 – Omuz Omuza (Pelin) (Tv dizisi)

 

Damla Sönmez biyografisi, kaç yaşında? Damla Sönmez nereli, evli mi? Damla Sönmez hangi dizilerde oynadı? Damla Sönmez Sinema Filmleri

YORUM YAP