Çağdaş Onur Öztürk Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Çağdaş Onur Öztürk Kimdir?

Çağdaş Onur Öztürk Kimdir? 16 Ağustos 1979 Sivas doğumlu Türk oyuncudur. Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı-Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro mezunudur.

Kanal D’de yayınlanan Kuzey Güney adlı dizide canlandırdığı Barış Hakmen karakteriyle tanınmaktadır.

Kendisi ile yapılan bir Röportaj:Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü’den mezun olmuşsunuz. Peyzaj mimarlığından sonra tiyatro okumaya nasıl karar verdiniz?

Çağdaş Onur Öztürk Kimdir?

Aslında ilk, orta ve lisede de tiyatro oyunlarında yer almıştım. Ancak hiç aklımda yoktu oyunculuk üzerine eğitim almak. Mimar olmak istemiştim hep. Peyzajın ilk senesinde fakültenin tiyatro kulübüne girmemle karar vermem bir oldu. Okulumu bitirmeye karar verdim önce. Bitirdikten sonra askerlik ve kısa bir süre bir ilaç firmasında temsilcilik yaptım. Sonra dedim ki kendime; “Sevmediğin bir işi zaten yapabiliyorsun, sevdiğin bir işi yapabilecek misin? Yeteneğin ve cesaretin var mı bunu öğrenmeye, sıfırdan başlamaya?” Ondan sonraki dönem biraz zorlu geçti. Ama şimdi mutluyum. Değdi o zorluğa.

İlk olarak sizi ‘Gazi’ ve ‘Doğruluk Ekseni’ dizilerinde gördük. Kamera önü deneyimi nasıl başladı?
Konservatuarda çalışacak pek vakit kalmıyor aslında. Ancak maddi zorluklarla başa çıkmam gerekiyordu. Okulun yasaklamalarına rağmen gizli kaçak İstanbul’a gelip gitmeye başladım ve sonunda da ‘Gazi’yle adım attım televizyona. Sonra da yavaş yavaş arkası geldi.

Herkes tarafından daha çok tanınmanız ‘Sakarya Fırat’ dizisiyle gerçekleşti. Ardından ‘Kuzey Güney’ dizisi geldi. Bu kadar popüler bir dizinin içinde olmak hayatınızı nasıl etkiliyor?
Hem güzel, hem tuhaf, hem kötü… Bir tarafta idealleriniz, diğer tarafta gerçek dünya! Ruhunuzu saf tutmanız zorlaşıyor. Özel hayatınızı korumak zorlaşıyor.

--------------------------------------

Geçmişteki yaşam tarzınızla şu anki arasında çok büyük bir değişim oldu mu bu kadar tanınmanızla birlikte?
Oldu tabi, daha da olabilir, olacaktır da.. Bu, içinde psikolojik ve sosyolojik nedenler ve sonuçlar içeren bir durum. Sadece sen değil çevrendekiler de değişiyor, öyle olmalı da. Sağlam kafalı olmak gerek. Gerçekten zor!

Bu kadar çok popüler kültürün içinde bulunmaktan fazla hoşlanmıyorsunuz sanırım…
Popüler bir iş yapıyorum evet, ancak popüler kültürün içinde değilim.

Peki dizeden bahsedecek olursak ‘Kuzey Güney’de oynadığınız karakter kapital odaklı. Siz nasıl yorumluyorsunuz bu tip insanları?
Madde odaklı biri olmadım hiç. Ancak insanların inançlarına da saygı duyarım. İnançlar, özgürlüklerdir. Biri çıkar “Ben paraya inanıyorum, o beni mutlu ediyor ve bütün sorularıma cevap veriyor” diyorsa bu onun inancıdır, saygı duyarım.

Çağdaş Onur Öztürk Kimdir

Kendinizi hayran bıraktırdığınız bir Marat rolünüz var. Bir akıl hastasını canlandırıyormuşsunuz. Oyunculuk sizce bir tür delilik mi? Yoksa siz ruhunu oyuna veren deli bir kısma sahip misiniz?
Vay çok ilginç bir soru oldu bu. Nasıl cevap versem! Herkesin içinde deli bir taraf vardır. Oyunculuk ve hatta bütün sanat dalları bu deliliği ortaya çıkarmaya imkan sağlar. Yani imkânım varsa neden göstermeyeyim. Benim içimde de herkes kadar bir delilik var.

Filmografi
Dizi

2009 -Sakarya Fırat- Hasan Turna
2011 -Kuzey Güney- Barış Hakmen
2013 -Böyle Bitmesin -Atilla
2014- Düşler ve Umutlar Çakı
2014 -Aşktan Kaçılmaz -Ali
2015 -Yaz’ın Öyküsü- Tunç
2016 -Diriliş Ertuğrul -Vasilyus
2017- Çember: 13. Adım
(TV film serisi) Mehmet
2016 -Kış Güneşi -Bora
2018 -Yuvamdaki Düşman -Kemal
2018 -Avlu -Oktay
2021 -Akrep -Ahmet
2021 -Terapist -Kerem
2021 -Fatma -Yusuf
2021 -Bonkis

Sinema

2014 -Tut Sözünü
2015 -Sarmaşık
2014 -Kendime İyi Bak
2016 -Aşkın 5 Hali

Çağdaş Onur Öztürk Biyografisi, Çağdaş Onur Öztürk nereli? Çağdaş Onur Öztürk hangi dizilerde oynadı? Çağdaş Onur Öztürk kaç yaşında?

YORUM YAP