Burçin Abdullah Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Burçin Abdullah Kimdir?

Burçin Abdullah Kimdir? 22 Temmuz 1987 Bursa doğumlu sinema ve dizi oyuncusudur. 1998 yılında Star TV’de yayınlanmaya başlayan Üvey Baba isimli dizide küçük kız rolüyle ünlendi. Burçin Abdullah oyunculuk kariyeri boyunca, Beşinci Boyut, Büyük Buluşma, Kara İnci, Kollama gibi yapımlarda rol aldı.

Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinde ise Selim ve Erdoğan karakterlerini yurt dışına kaçıran Ayçe rolünde oynadı. 2013 yapımı olan ve üç ayrı kıta da, dört farklı ülkede çekilen “Selam” adlı filmde Afganistan’a giden bir öğretmeni canlandırmıştır. Burçin Abdullah, Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünü mezunudur.

Burçin Abdullah, Bursa’da Romanya’dan göç eden Tatar bir ailenin kızı olarak doğmuştur. Bir kız, bir erkek kardeşi vardır. Ailesi ABD’nin Missouri eyaletinde yaşamaktadır. İstanbul Fatih’teki Özel Akasya Lisesinden mezun oldu. İstanbul, Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünü bitirdi. Sonrasında Amerika’ya gidip yüksek lisans yaptı. ABD’de oyunculuk ve drama eğitimi aldı.
1998 yılında Canan Gerede’nin yazıp yönettiği, Bennu Gerede, Bedri Baykam ve Mahir Günşiray’ın rol aldığı “Parçalanma” adlı sinema filminde evin küçük kızı Ayşe’yi canlandırarak sinemaya başladı. Burçin Abdullah Kimdir

Burçin Abdullah Kimdir

Kemalettin Tuğcu’nun yazdığı, 1998 yılında Star TV‘de yayınlanmaya başlayan Senaristliğini Samim Utku’nun yaptığı ve başrollerinde Şemsi İnkaya ve Işıl Yücesoy’un oynadığı “Üvey Baba” isimli dizide canlandırdığı Lamia adlı küçük kız rolüyle tanındı.

--------------------------------------

2007 yılında Yalova Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularıyla beraber “Hangisi Babası” adlı tiyatro oyununda rol aldı.

2013 yapımı olan ve üç ayrı kıtada, dört farklı ülkede Türkiye, Afganistan, Senegal ve Bosna Hersek’te çekilen “Selam” adlı filmde Afganistan’a giden bir öğretmeni canlandırdı.

2014 yılında Osman Sınav’ın yapımcılığını, Yasin Uslu’nun yönetmenliğini üstlendiği ve başrollerini Murat Han, Ekin Türkmen, Özgül Kavruk ve Ertan Saban’ın paylaştığı “Hatasız Kul Olmaz” adlı dizide Canan Görmüş karakterini canlandırdı.

Burçin Abdullah’ın rol aldığı diziler ve filmler:

2021- Kalp Yarası- TV Dizisi- Leman
2017- Aç Kapıyı Çok Fenayım- Sinema Filmi- Derya
2017 – Diriliş Ertuğrul (Helena) (TV Dizisi)
2017 – Umudun Kıyısında (Sinema Filmi)
2017 – Aç Kapıyı Çok Fenayım (Sinema Filmi)
2016 – Adam Mısın? (Nazlı) (Sinema Filmi)
2016 – Bol Şans (Buse) (Sinema Filmi)
2016 – Ankara Yazı Veda Mektubu (Yasemin) (Sinema Filmi)
2015 – Bana Baba Dedi (Canan) (TV Dizisi)
2015 – Zengin Kız Fakir Oğlan (Alev) (TV Dizisi)
2014 – Şimdi Onlar Düşünsün (Ceyda) (TV Dizisi)
2014 –  Hatasız Kul Olmaz (Canan) (TV Dizisi)
2013 – Size Denizi Getireceğim (Şirin) (Sinema Filmi)
2013 – Herşey Yolunda Merkez (Dilek) (TV Dizisi)
2013 – Dursun Çavuş (Dilek) (Sinema Filmi)
2013 – Bensiz (Meral) (Sinema Filmi)
2012 – Selam (Zehra) (Sinema Filmi)
2012 – Kötü Yol (Filiz) (TV Dizisi)
2012 – Dila Hanım (Fatma) (TV Dizisi)
2012 – Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam (TV Dizisi)
2011 – Fatmagül’ün Suçu Ne? (Ayçe) (TV Dizisi)

Burçin Abdullah Biyografisi, Burçin Abdullah nereli? Burçin Abdullah hangi dizilerde oynadı? Burçin Abdullah kaç yaşında?

YORUM YAP