Başakşehir Millet Kıraathanesi

Başakşehir Millet Kıraathanesi Hakkında

Eğitim

Emlak Konut GYO tarafından Türkiye’nin ilk millet bahçelerinden biri olan Başakşehir Millet Bahçesi’nde inşa edilen Başakşehir Millet Kıraathanesi, 14 Mart Perşembe günü hizmete girdi.

Başakşehir Millet Kıraathanesi, İstanbul’un Başakşehir ilçesinde Emlak Konut’un Türkiye’nin ilk millet bahçesinde inşa ettiği kütüphanedir.

Başakşehir Millet Kütüphanesi

İstanbul’un en büyük millet kıraathanesi 3 bin metrekare alanı ile İstanbul’un en büyük millet kıraathanesi olacak Başakşehir Millet Kıraathanesi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun katılacağı bir törenle hizmete açılacak.

75 bin kitaplık muhteşem kütüphane Başakşehir Millet Kıraathanesi, 4 bini çocuk kitabı olmak üzere toplam 75 bin kitaplık muhteşem bir kütüphanesi ile Başakşehirlilerin yanı sıra çevre ilçe sakinlerine de hizmet verecek. Kıraathane, bu özelliği ile araştırmacılar, öğrenciler ve meraklıların vazgeçilmez adreslerinden biri haline gelecek.

Kıraathanede; kafe, restoran, 50 kişilik seminer salonu, sergi salonu, dijital kütüphane ve mescit de yer alacak. Dijital kütüphanenin yanı sıra 75 bin kitap kapasitesine sahip kütüphanesi ile çocukların ve gençlerin müdavimi olacaktır.

Başakşehir Millet Bahçesi’nin huzur dolu yeşil alanlarına kapı açan Kıraathanemiz, engelsiz yaşamı destekleyen konseptiyle 2500 metrekare alana inşa edilmiştir. Yeşil çatı sistemi sayesinde doğayla iç içe bir anlayışın benimsendiği Başakşehir Millet Kıraathanesi’nin üstünde seyir terası yer almaktadır.

Başakşehir Millet Kıraathanesi
Başakşehir Millet Kıraathanesi

Millet Kıraathanesi’nde kitap okumak, ders çalışmak, araştırma yapmak isteyen herkes için detaylı olarak her imkân düşünülmüştür. Birbirinden farklı türlerde binlerce kaynağın sunulduğu, son teknolojik sistemlerin kullanıldığı merkezimiz 500 kişilik kapasiteye sahiptir.

Başakşehir Millet Bahçesi içinde kurulan ve Türkiye’nin en büyüğü olma özelliği taşıyan Başakşehir Millet Kıraathanesi’nde, 60 bin basılı, 20 bin dijital, 18 bin sesli, 102 tane kabartmalı olmak üzere yaklaşık 100 bin kitap bulunuyor.

Gençlere hem araştırma hem de konforlu ders çalışma imkânı sunan kıraathaneden ödünç kitap almak da çok kolay. Ödünç kitap almak isteyenlerin öncelikle kimlikleriyle kayıt oluşturmaları gerekiyor. Kayıt oluşturan okuyucu, daha sonra Katalog Tarama Sistemi üzerinden aradığı kitaba kolayca ulaşabiliyor. Okuyucular, ödünç aldıkları kitapları en geç 15 günlük sürenin ardından teslim ediyor.

Başakşehirlilerin yanı sıra çevre ilçe sakinlerine de hizmet veren Başakşehir Millet Kıraathanesi’nde, 100 bin kitap kapasiteli kütüphanenin yanı sıra seminer salonu, sergi salonu, kafe, restoran ve mescit de yer alıyor.

Tarihten teknolojiye, doğa bilimlerinden dini eserlere kadar her kategoride 62 bini basılı, 22 bini dijital, 20 bini sesli olmak üzere yaklaşık 105 bin kitap ve güncel yayınla hizmet veren kütüphane, toplumun her bireyinin ihtiyaç duyduğu bilgilere kaynaklık etmektedir.

Engelsiz yaşama özel olarak tasarlanan kütüphanede , dijital kitap tarama – okuma cihazı, 20 bin sesli kitap ve 268 adet braille alfabe kabartma kitap yer alıyor.

Başakşehir Millet Kıraathanesi Adres ve Telefon

Kayabaşı Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No:7/1
34494 Başakşehir / İstanbul
Her gün / 09.00 – 21.00

T : 444 0 669

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir